şükela:  tümü | bugün
  • bok gibi bir iştir. mesela ben bugün gene yapacagım bunu. gene acaba kedime bişey olacakmı diye höykürücem. kedim gene bana küsecek..
    kediyi yıkamak gibidir esasında. ama narkoz veya kas gevşetici ile yaptıkları için kedi teslim olur, istemeden.
    önce igneyi yaparlar. bana kas gevşetici yaptıklarını söylüyorlar.

kedi kusar. veteriner hekim korkudan der buna. sonra çişi varsa onu da salar, salyaları da akmaktadır bu arada. kendinden geçer kedicik. siz de üzüm üzüm üzülürsünüz. en sevmeyen insan bile bir hayvanı öyle çaresiz görünce tuhaf oluyor. daha sonra traş.
    traş edilirken kedinizin başında durmanızı tavsiye ederim. kediyi emanet ettiginiz insanlar bir iki yerini yırtıp kanatıyorlar yoksa. dikkatle, siz de tutun kediyi ve zarar görmemesi için özellikle bacak kısımlarını alırken çok dikkat edin. ben hem bacagında minik bir yırtık hem de bıyıklarının da yarısı traş edilmiş şekilde geri aldıgımı biliyorum kedimi. bu yüzden lütfen başında bekleyin, dışarı çıkın diyemezler.
    traş esnasında konuşmamaya çalışın hayvan sizin sesinizi duydukça tepki vermek istiyor .

iş bitince bir igne daha yaparlar. sonra yarım saatte ayılır ama hala bir şiraze kayıklıgı vardır. bir iki gün size küser.

alerjiniz yoksa tras etmeyin. tüyleri dökülüyorsa hergün fırcalayın. kedi cidden kötü etkileniyor. ama alerji ile beraber olmuyor canlar. evde pisigül yüzünden astım olmuş bir insan var; ve ancak tüylerini sıfır numara traş ettirerek yaşayabiliyoruz kıllı kızla.
  • sonrasında bayağı eğlendiğimiz eylem. hayvan öyle komik bir tipe geliyor ki, ilk traşından sonra eve arkadaşları çağırıp kedinin çevresinde bir yuvarlak oluşturup hayvana bakıp bakıp gülmüşlüğümüz var. neyse kendi de pek sıkıntı yaratmıyor traş işinde de böyle eğlenip gidiyoruz.

bunalıma giren kedileri görünce bizimkinin umursamazlığı da şaşırtmıyor değil.
  • esas olarak kedi-köpek türü evcil hayvanların traş edilmesi zorunlu değildir. bol tüylü bir iran kediniz veya golden retriever cinsi gibi uzun tüylü bir köpeğiniz varsa, yazın sıcaktan piştiğini düşünüp traş ettirirsiniz değil mi? okuduğum yabancı bir kaynakta, kedi-köpek tüylerinin hava dolaşımı sağladığı, kışın hayvanı sıcak tutup, yazın sıcaktan koruduğu yönündeki verilere rastladım. veterinerimizin de durumu teyidi üzerine upuzun pamuk tüylü iran kedimi bir daha traş ettirmeme kararı aldım.

eve dökülüyormuş, uçuşuyormuş, umrum değil.

gel gelelim 7/24 yalanan bir kedim var. her gün kusmaya başladı. tüyleri için malt da veriyoruz ama nafile. kedicik gece-gündüz kusuyor. kedi kusarken yaşadığım korku, herhalde değme korku filmlerinde duyduğum korkunun üç katı kadar filan...

(bkz: kedinin kusması)

hal böyle olunca bize yine veteriner ve traş yolları göründü. neyse ki hiç anestezi almaksızın oluyor traşını öyle de tatlı bir şey ama o stres ben stres, nefret ediyorum kızımı veterinere götürmekten...

tanım: herhangi bir sağlık sorunu yoksa hayvanın veya evdeki bireylerin, çok da şart olmayan işlem.