şükela:  tümü | bugün
  • sonrasında bayağı eğlendiğimiz eylem. hayvan öyle komik bir tipe geliyor ki, ilk traşından sonra eve arkadaşları çağırıp kedinin çevresinde bir yuvarlak oluşturup hayvana bakıp bakıp gülmüşlüğümüz var. neyse kendi de pek sıkıntı yaratmıyor traş işinde de böyle eğlenip gidiyoruz.

bunalıma giren kedileri görünce bizimkinin umursamazlığı da şaşırtmıyor değil.
  • esas olarak kedi-köpek türü evcil hayvanların traş edilmesi zorunlu değildir. bol tüylü bir iran kediniz veya golden retriever cinsi gibi uzun tüylü bir köpeğiniz varsa, yazın sıcaktan piştiğini düşünüp traş ettirirsiniz değil mi? okuduğum yabancı bir kaynakta, kedi-köpek tüylerinin hava dolaşımı sağladığı, kışın hayvanı sıcak tutup, yazın sıcaktan koruduğu yönündeki verilere rastladım. veterinerimizin de durumu teyidi üzerine upuzun pamuk tüylü iran kedimi bir daha traş ettirmeme kararı aldım.

eve dökülüyormuş, uçuşuyormuş, umrum değil.

gel gelelim 7/24 yalanan bir kedim var. her gün kusmaya başladı. tüyleri için malt da veriyoruz ama nafile. kedicik gece-gündüz kusuyor. kedi kusarken yaşadığım korku, herhalde değme korku filmlerinde duyduğum korkunun üç katı kadar filan...

(bkz: kedinin kusması)

hal böyle olunca bize yine veteriner ve traş yolları göründü. neyse ki hiç anestezi almaksızın oluyor traşını öyle de tatlı bir şey ama o stres ben stres, nefret ediyorum kızımı veterinere götürmekten...

tanım: herhangi bir sağlık sorunu yoksa hayvanın veya evdeki bireylerin, çok da şart olmayan işlem.
  • çok tüy döken british kedimin kusma sorunu için son çarem. veteriner tavsiyesiyle tabiki.
  • ücreti damat traşıyla yarışır
  • bencikliktir ve caniliktir. kılından tüyünden rahatsız oluyorsan hiç bakmayacaksın arkadaşım. ben yaz aylarında çok sıcaklamasın diye birazcık kısalttırdım. kısalttırmaz olaydım. 2 hafta yüzüme bakmamıştı benimkisi. o an anladım ki büyük bir hataydı.
  • kedilerin sıcak hava nedeniyle traş edilmesine gerek yoktur. medikal sebeplerden ötürü yapılabilir.
    köpeklerde ise tüy kalınlığına göre yazın traş etmek aşırı sıcaklarda hayvanı rahatlatacaktır.
  • husky cinsi köpeğin bile traş ettirilmesi önerilmez, kedi neymiş?