şükela:  tümü | bugün
 • bir kisinin borcu veya baska bir sozu icin guvence veren ve verilen soz/borc yerine getirilmediginde onu ustlenmesi gereken kisi..
 • parasi cok olan kisinin, toplumun gozunde, olmasinin beklendigi sey.
 • borclunun borcunu odemedigi takdirde odemeyi sadece taahhüt ettigini sanan, icra kapıya dayandıgında da taahhütün ciddiyetinin farkına varmak durumunda kalan namı diger enayi.
 • (bkz: kefil olmak)
 • (bkz: kefal)
 • saf ve iyiniyetli insanın asla olmaması gerekendir.
  genelde zaten yaşam karşısında durmadan şaşıran bu insan;
  yine bu kefil olma halleri sonucunda ya sıkılır ya da utanır...
  ikisi bir arada olur ise hakkatten artık nasıl olacak da saf saf yaşamaya devam edecek diye saf saf düşünür durur ama çıkamaz işin içinden...
 • kefil olma durumu sadece para olarak görülmemeli. bahse konu kişinin kişilerin yaptıklarına, yapacaklarına, yapmayacaklarına, yapıyor olduklarına, genel ahlaklarınada sözlü ve yazılı olan akitlerle aksi durumlarda bir şekilde ben telafi ederim sözüdür.
 • aslen alacaklı, asıl mükelleften parayı talep edip, almak için tüm yasal haklarına başvurduktan sonra muhattap olunan kişidir. fakat birçok kefil bundan habersizdir, alacaklılar da habersiz kalmaları için ellerinden geleni yaparlar.
  http://www.tuketicimerkezi.org/tuketicikanunu.php
 • imzasını atarken düşündüğünden ya da hayal edebileceğinden çok daha büyük bir yükün altına girmekte olan şahıs.

  her şey normal görünmektedir, ailenizden bir kişi ya da belki bir arkadaş bir gün sizden kredi kartı, taşıt kredisi ya da tüketici kredisi için kefili olmanızı istemiş olabilir. siz de arkadaşınız, anneniz, babanız ya da her kimse bu kişiye (doğal olarak) güvenip, önünüze konulan kağıdın altına imzanızı basmış olabilirsiniz.

  gel zaman, git zaman bu kişi bir takım "yatırım"lar yapıp elinde avucunda ne varsa kaybetmiş olabilir. işte o anda bu kişi yerin 10 kat altına göçerken tek başına göçmez *

  adeta bir atom bombası etkisi ile çevresindekileri, "yakında öderim" diyerek borç aldığı 10larca insanı, fi tarihinde şuna buna kefil olmuş hiçbir şeyden habersiz safları da yanında götürecektir.

  her şeyine haciz gelen insanın kredi kartı ödemelerini yapıyor olması hayal mahsülü olacağı için, 500 milyon limitli iken yıllar içinde 10 milyar limite ulaşmış ,üzerine eklenen faizlerle ve icralarla kimbilir kaç paraları bulmuş borçlar bir gün sizin de kapınızı çalabilir. ben kefil olduğumda limit bik bik kadardi diye itiraz etmeye çalışmanız büyük ihtimalle anlamsız olacaktır.

  yine taşınır, taşınmaz her eşyasına haciz gelmiş bir kimsenin kredi ile aldığı taşıtlar dahi kat kat haciz altında olacağından normal şartlar altında borcun ödenmemesi sadece aracın kredi veren kurulus tarafından satılması gibi bir sonuca yol açacakken, kredi veren kurulus aracın üzerinde sahip olduğu hakkın belli bir yüzdeyi geçmemesi halinde kefil kişisinin kapısını çalabilecektir.

  görkemli bir göçüş aşamasına giren yakınınızın elbet bir zaman aldığı tüketici kredileri de mevcuttur. ödenmeyen taksitler sonucunda gelen uyarıların her biri itina ile görmezden gelinip aynı adreste görünen kefilden gelen dökümanlar aynı özenle gizlendiği taktirde olan bitenden ancak icra aşamasına gelindiğinde haberiniz olacaktır.

  kısacası kefil olmak bir nevi potansiyel katil olmaktır.
  kefil olmak yerine elinizdeki mevcut paranın tamamını ilgili kişiye vermek daha garantili bir yöntemdir.
 • herşeyin sonradan ödemeli alındığı bu zamanlarda içinde bulunulmayacak sıfattır.