şükela:  tümü | bugün
  • var mıdır böyleleri bilmiyorum ama bugün bana en azılısı denk geldi.

yaklaşık 30 yıldır ( babam zamanından ) komşu olduğumuz esnaf, bankadan 200 bin tl ( artı faiz ) kredi çekecek. tutar biraz yüksek olduğu için 2 evini de ipotek gösterecek. ama kredi alacağı kurum (kooperatif) bir de kefil istiyor. bu arada alacağı krediyi 5 senelik vadeyle almış. yani 5 senelik kredi alıyor ve benden 5 sene için kefil olmamı istiyor.

ben seninle yıllarca komşu olabilirim, sana borç para, ya da yardımcı olabilirim komşuluk hakkı sonuçta, ama gelip sana 5 sene boyunca kefil olmak hiç mantıklı değil.
    ben kibarca ve gayet açık şekilde '' 5 sene çok uzun, dünya hali ne olur ne olmaz, ayrıca kafam rahat olsun 5 sene boyunca bunu düşünerek yaşayamam '' desem de, bana sanki ona mecburum, sanki illa kefil olmak zorundayım gibi bağırdı.

'' ne demek kefil olmuyorsun, bana güvenmiyor musun yoksa? güvenmiyorsan açık açık söyle '' tabi bunu elini masaya vurarak söylüyor.
    yıllarca yüzyüze baktığım komşum, sırf kefil olmadım diye, atarlandı işi bana güvenmiyor musun'a getirdi.

hangi akla hizmet komşuyuz diye gelip 5 sene kefil olmasını istiyorsun ve olumsuz yanıt geldiğinde atar yapıp gidiyorsun anlamadım. ama şahsen üzüldüm, istersen 50 yıllık arkadaş-komşu ol, işin içine para girince insanların karakteri nasıl da ortaya çıkıyor.
  • aksi bir durumda da kefil olmasaydın diyecek komşudur.
  • gerçekten küsüp muhabbeti selamı sabahı keserse çok karlı çıkılacak komşudur...

yok hükmündedir...
  • bende küstüm ibnenin birine ayrıca hayatımdan çıkardım. ohhh çok iyi yapmışım. bize gelince foko foko kendisine gelince moko.. adamın neticesinden kan alırlar.
  • basta iyi olup sonra kotu olacagina en basta kotu ol.
  • siktir git diyemeyen bir pembe götlünün gelip burada zırıldamasına bakılırsa bu pembe götlü salağı kefil gösteririm diye düşünen komşudur.

o herifi, siktir git lan mekanımdan ne artislik yapıyon diye kovamadıysan pembe götüne yan.

edit: 30 yıllık komşum dediğin adam sana gelip masaya yumruk vuruyorsa siktir git lan denir. etraftan kefil bulacak olanlar rahatsız olmuş herhalde.
  • öyle dostum olacağına hiç olmasın daha iyidir dediğim durum. zaten parasını ödemediği takdirde yine kötü olacaksınız en azından baştan ol, paran da cebinde kalsın.
  • bu konu kıyısından köşesinden açıldığında ya da tahmin üzerine konuyu oraya getiriyor ve mutlaka eş dost arkadaşıma şunu önceden belirtiyorum,"prensip olarak kimseye kefil olmuyorum" bunu belirttiğim zaman o kişi sonradan kesinlikle böyle bir teklif ile gelmiyor,baştan tavrınızı bilmesi sonra trip olayını ortadan kaldırır.
  • (bkz: inanma seni sikecek)
    bak net söylüyorum. 5 sene içinde %99 o borç sana kilitlenecek. 200.000 az bir meblağ da değil...
  • lan babam bana kefil olmuyor, komşu hassiktirsin.