şükela:  tümü | bugün soru sor
 • banka aranır, yetkiliye "bana bi kulp takın" icra vs diye rica edilir.

  o zaman "kulbu" itina ile takıyoruz merak etmeyin.

  bankacıyız ama insanız..halden anlarız.
 • "eşimle kimseye kefil olmama konusunda birbirimize söz vermiştik" opsiyonu da zamanında denenmiş ve kalp kırılmadan mesele halledilmiştir. bekarlık durumlarında ise anne, baba, sevgili, nişanlı, ağabey, abla vs seçenekleri de denenmeli tabi.
 • 1 temmuz 2012 tarihinden itibaren "beyim müsaade etmiyor" veya "bizim hanım istemiyor" diyerek de önüne geçilebilecek durum. keza 1 temmuz 2012'de yürürlüğe girecek olan yeni borçlar kanunu'nun 584. maddesine göre "eşlerden biri mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olmadıkça veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı doğmadıkça, ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabilir; bu rızanın sözleşmenin kurulmasından önce ya da en geç kurulması anında verilmiş olması şarttır.". yani artık kefil olmak isteyen kişi evliyse ancak eşinin yazılı rızası ile kefil olabilecek. gayet yerinde bir hüküm, yapanları bu vesileyle tebrik ederiz.
 • en iyi yöntem doğruyu söylemek olandır.

  "kusura bakma ama böyle şeylere girmiyorum." derseniz ve bunu çevrenize kabul ettirirseniz bir ömür boyu rahat uyursunuz.
  küsen küssün siktir edin.ağlayacağınıza küsün. barışırsınız birkaç gün sonra bişe olmaz.*
 • eş, dost, akraba ile bir kefalet ilişkisine girilip tüm bağları koparmamak için söylenmesi mübah olan yalanlardır.

  bu tür kefalet istekleri ile çok sık karşılaştığım için, bunun yalanla fazlaca atlatılamayacağını öğrenmiş bulunmaktayım.
  misal, bankayı arayıp bana kulp takın diyebilirmişiz, o kulpu takacak bankacı vardır eminim ama sayısı oldukça düşüktür. adam o satacağı kredi ile hedef tutturacak kolay mı o'nun da işi.
  eşimle anlaşma yaptık diyecekmişim, adam beni de eşimi de tanıyor ve arası iyiyse ne olacak,
  kara listedeyim yalanını kimse yemiyor, hatta, ben bankadan sordurdum senin kredi limitin çok yüksekmiş diye geleni var, kimi kandırıyorsun.
  benim evi sana satış gösterelim senin de teminatın ev olsun diyeni var.
  neticeten; yalanla sıyrılınmıyor,

  bunun yerine, karşına alıp bak abicim/ablacım/eşim/dostum ben kefalet işine girmem, allah'a büyük konuşmayayım babama bile kefil olmam, elimde varsa borç veririm gerekirse hibe ederim ama kefalete girmem, girersem geceleri uyuyamam, huzurum kaçar, huzurum kaçarsa senin huzurunu da kaçırırım, olan arkadaşlığımıza olur. gel biz buna hiç girmeyelim deyin.

  en asabisi, ben sana güvendim babamdan abimden istemedim diye trip atıp on gün sonra geri dönüyor. (niye onları bırakıp bana geldiyse artık)

  unutmayın dönerse sizindir, dönmezse hiç sizin olmamıştır.
 • kefil olması istenen kişi evli ise "eşim izin vermiyor" yasal dayanağı da olan bir yalandır. borçlar kanununun 584.maddesi gereğince 'eşlerden biri ... ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabilir.'
 • (bkz: ameliyatlıyım)
  (bkz: ameliyatlı yerim orası)
  karşı taraf ne diyon lan dingil derse upss bahaneleri karıştırdım almanya'dan oğlum gelecek demeniz.
 • (bkz: anlamamış ayağına yatmak)

  - bana kefil olur musun?
  - ne, kefir mi dedin? evet yaa çok yararlı bence de.
  - yok yok kefil kefil. kefil olur musun diyorum.
  - evet ya ben de kefir çok severim. ben bi almaya gidiyim ya çok canım çekti, hadi görüşürüz o zaman.
  - ...
 • (bkz: yeminliyim)
 • yalan söylenilmesini gerek olmayan durum.
  evliysen kanunen ve etik olarak eşinizden izin almanız gerekiyor, bekarsanız elbette ileride kredi vs. lazım olacağından ve kefillik gibi durumlar kredibilitenizi düşürdüğünden kibarca reddedersiniz.