şükela:  tümü | bugün
  • ne babama kefil olurum ne de babam bana kefil olur. doğrusu da budur zaten. kimse kimseye kefil olmak zorunda değil. romantikliğin lüzumu yok.
  • paran varsa borç verirsin. kefalet aileni çocuklarını bile etkiler.
  • hadi diyelim kefil oldun, arkadaşın ödedi mi ödeyecek mi diye anksiyete sahibi olursun.
  • dostunla alışveriş yaparken ya parandan vazgeçeceksin ya dostundan demişler.

kefil olur muydum olmaz mıydım bilmiyorum, kefil olmak mantıklı bir davranış mı? kesinlikle değil. ama muhtemelen ben bu enayilikle kesin olurdum (verdiğim üç kuruş borcu bile 2 sene geri ödemediği halde arkadaşlarımdan istemeye çekinen ben)
  • (bkz: ben)
    ne demiş atalarımız; paran çoksa kefil vaktin çoksa şahit ol
    atalarımız daha pek çok şey söylemiş ve bunların bir kısmı da gereksiz olmakla birlikte bu kez doğruluğu kanıtlanmış söz söylemişlerdir.
    iş yerinden ya da iş çevresinden arkadaş olduğum pek çok kimse var, sorsalar evet arkadaşım derim ama dövseler kefil olmam. o derece ! olur da yolunu şaşırıp gelip benden kefil olmamı isterse açıkça reddeder, kaldığım yerden muhabbete/geyiğe devam ederim. eski seviyede arkadaşlık istemiyorsa bu onun sorunu benim değil.
    bir de gerçek arkadaşlarım vardır onlara sorma fırsatı vermem zaten ! krediyi ne için alacağını önceden mutlaka biliyorumdur, hatta çalıştığım 1-2 banka şubesini ve çalıştığım temsilcileri de tavsiye ederim, şu kadara kadar, şu şartlarda kefil isterlerse ben yardımcı olurum diye baştan söylerim. haliyle o şartlar içinde ise sormadan beni kefil olarak kullanabilir. onlar da bir elin parmaklarından az zaten ve kendilerini de bilirler.
    (bkz: geri kalan dakikalarda başka gol olmuyor)
  • şirket sahibi kankayı el altında tutup, planları boşa çıkan birinin yakınması.
  • bütceniz dahilinde borc para verin ancak kimseye kefil olmayin.
  • la siktir adama borcunu ödemezsen be olacak amk kendi borcun olsa batarsın arkadaşının niye başı yansın . asıl sen dost olsan istemezsin. kefil de ney . adam olsan kefil ol diyip kimseyi zor durumda bırakmazsın. ödeyemezsen ne olacak kardeşim dünya hali
  • kimseye kefil olunmaz. hele ki bu zamanda. bundan yirmi yıl önceki koşullarda bu kefil olma olayları yüzünden başıma gelmedik kalmamıştı. genç ve saftık o zaman. o gün bu gündür kimseye kefil olunmaması gerektiğini anladım. akrabana bile kefil olmayacaksın. tehlikeli işlerdir bunlar. dostu, akrabayı birbirine düşman eder. kefil olmadığı için de kimseye içerlemeyin. sandığınız kadar basit değildir o işler.
  • dost dediğin birinin kefil olmanı teklif etmesi kadar abes değildir.
    arkadaşına katılıyorum. kefil olmamak bir prensip meselesidir.
    şahsi algılama bence.