• evde üretmesi ve çoğaltması basit olan yararlı bakteri topluluğu.
  • kesinlikle koklamadan içilmesi gerekiyor, en azından benim için öyle. mideme iyi gelceğini bilmesem hayatta ağzıma sürmem, kokusu katlanılmaz ama cidden mideye iyi geliyor. zayıflamaya da yardım olduğu da cidden doğru, tadı ayranımsı sütümsü gibi içiliyor ama kokusu olmasa bi de..
  • gezenbayan'dan alınan maya ( kültür, mantar artık adına ne derseniz) ile ilk deneme sonucu tadının korkulacak kadar kötü olmadığı hatta benim gibi ekşimiş ayran sevenler için güzel bile sayılabilecek içecek. ha bi yararı ne zaman görürüz bilmem ama tadı kötü değil. ( siz yine de tad konusunda çıtayı düşük tutun da sonra "bu ne be?!" olmayın )
  • mucizenin ta kendisidir. insan vucudunda takribi 10 rennie + 5 talcid kombinasyonunun tamamindan guclu manyak bir sivi olup; refluydu, gastritti, eksimeydi, zehirlenmeydi siker atar. kim kesfetmisse ellerinden opuyorum.
  • deli gibi içmek isteyip fıldır fıldır mayasını aradığım organizma. bence "ekşi sözlük kan aranıyor ilanları" gibi "ekşi sözlük kefir aranıyor ilanları" olması lazım. o değil de cidden istanbul 'da olup ta evinde bunlardan çiftleştiren varsa, yavrularından almak isterim. bir mesaj atarsanız gelirim. ben de size bir şey getiririm ya takas yaparız ne bileyim.
  • yıllarca tadı kötü diye içmediğim süt ürünü. küçüklüğümde zorla içirile içirile bilinç altıma nasıl da işlediyse kefir kötüdür, tadı çirkindir düşüncesi yazılmış adeta. tüm bu önyargılara rağmen denedikten sonra ise, yıllarca ben bundan mı korkmuşum dedirten üründür ayrıca. mantarı büyüsün, bir kahramanlıkta bulunsun isim de koyacağım kendisine.
  • nazim hikmet, 1961'de ilk kez moskova civarinda, brest'de trende yemekli vagonda icmis bunu.

simdi markette satiliyor.

ilgili siir icin, (bkz: saman sarisi)
  • çocukluk yıllarımda komşuda gördüğüm ve ev kadınlarının birbirine kesip kesip mektup zinciri stayla dağıttığı şeyin de mensubu olup olmadığını merak ettiğim mikro organizmalar bütünü. benim hikayem de geçen şey aklımdaki kefir görüntüsünden çok kadayıf-deniz anası karışımı iğrenç birşeydi.
  • ankara'da bir parça mayasını sağlayabilenin kırk yıl kölesi olacağım nesne. abarttım tabii de hakikaten çok makbule geçecek.
  • sütten yapılan ve kafkasların geleneksel içeceğidir.astım ve alerjiye karşı direnç oluşturur.enerji değeri yüksektir. canlılık ve enerji verir.tok tutucudur. kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olmaz.bağırsak florasını düzenler. içerdiği faydalı bakteriler, sindirim sistemimizdeki zararlı bakterilere karşı mücadele eder.cilt güzelliğine ve parlaklığına olumlu etkileri vardır.saçları güçlendirir. tabi bunun yanın da ekşimsi, mide bulandırıcı bir içecektir de.
hesabın var mı? giriş yap