• markette satılan hazır kefirin tadı da, faydası da mayalayarak yapılanın yanına yanaşamaz. süt ürünleri fakültelerinden temin edebilirsiniz. boşuna her seferinde marketlere para bayılmayın, yaklaşık 20 tl ye kefir tanelerini alacak ve sürekli olarak bununla sütü(tercihen koyun-keçi) mayalayıp afiyetle içeceksiniz. bu arada çoğalacak da bu meret, fazlasını da dağıtın eşe dosta faydanız dokunsun.
  • bu mereti ben kendim üretiyorum. çok pratik bir metod geliştirdim kendimce. gayet de iş görüyor. talimatlar şu şekilde:

-bim'den 1.5 litrelik plastik şişede satılan dost süt alıyoruz.

-herhangi bir marka en küçüğünden sade kefir alıyoruz.(dikkat meyvelisinden almayın)

-1.5 litrelik dost sütün bir su bardaklık kısmını boşaltıyor ve yerine kefir ekliyoruz.

-kapağını sıkıca kapatıp iyice çalkalıyoruz.

-sonra hava çıkışına izin verecek şekilde kapağını gevşetip oda sıcaklığında bir yere koyuyoruz.

- iki gün içinde kefiriniz hazır. laktoz intoleransı olanlar üç gün beklemelidirler.

ilk yaptığımda süt şişesinin kapağını gevşek bırakmadığım için büyük miktarda gaz birikimi olmuş, açtığımda şampanya şişesi gibi patladı. etrafı berbat etmek istemiyorsanız kapağı gevşek bırakmayı unutmayın, ki mayalanma ürünü olan karbondiyoksit gazı serbestçe çıkabilsin.
  • şu dünyada anlaşabildiğim tek canlı.
  • bunu evde kendim mayalayıp içtiğime mi sevineyim, yoksa o kafalara/yaşlara geldiğime mi yanayım.
  • fiyatları son bir yılda 2 kata yakın arttığı için protesto edip içmediğim canlı.

evde kendisi yapan arkadaşlara sorucam, dur bi...
  • plasebolara gelmediysem insanın psikolojisini de düzelten içecek. hatta internette araştırın, bağırsak florası ile ruh hali arasında sağlam bağlantılar bulunmuş, heyecanlanınca ortaya çıkan ishal vb durumları da bu bağlantı ile açıklamışlar. ben ikna oldum şahsen, her gün tüketiyorum.
  • birçok faydası olan sütün mayalanmasıyla elde edilen ayran benzeri bir içecektir.
  • çocuğumuza evde yapıp içirmek istediğimiz süper içecek. dışarıda içine ne katıyorlar bilemiyorsun ki.

ankara'da olup elindeki kefir tanelerini benimle paylaşmak isteyen biri olduğunu hissediyorum. acaba kim bu hayır ve hayvan sever insan?
  • gayet şahane bir tadı olan son zamanlardaki favori sıvım.
  • piyasadaki tüm kefirleri test etmis birisi olarak diyebilirim ki en lezzetlisi aoc kefirdir. digerlerine gore daha yogundur ve hafif tuzlu gibi sanki ama icindekilerde tuz yazmiyor. sabah kalkar kalkmaz icebiliyorum, gece yatmadan once icebiliyorum. susayinca iciyorum, acikinca iciyorum. oyle guzel bir zikkim.
hesabın var mı? giriş yap