şükela:  tümü | bugün
 • pelvis kaslarının sıkıp bırakılması; ıkınma hareketi olarak da düşünülebilir; başarılı yapılırsa seks sırasında bir erkeğe çok keyif verdiği söylenir.
 • fhm dergisine göre bu egzersizler erkeklerin sevişme sırasında boşalmaları üzerinde daha yüksek oranda kontrol uygulayabilmelerine de olanak sağlıyormuş... kişiye göre gelmeden önce kasarak ya da gevşeyerek kaçınılmaz sonun geciktirilebilir olduğunu savunuyor dergi... 15 erlik setten 75 tane günde iki kere...
 • kişinin oturduğu yerden bile kolayca yapabileceği bir egzersiz.
 • --- jinekoloji.net'ten copy paste ---

  pelvis tabanı adı verilen bölgede, yani kemik çatının alt kısmında bulunan, idrar yapma ihtiyacı hissedildiğinde ve şartlar idrar yapmak için hazır olduğunda kadın tarafından çalıştırılan kas grubuna pelvis tabanı kasları adı verilir. bu kaslar daha derinde yer alan kaslarla beraber çalışarak dışkılama işlevinin yerine getirilmesini ve çatı kemik içinde yer alan organların sarkmadan burada kalmasını da sağlarlar.

  bu kaslar aynı zamanda doğum eylemi esnasında ıkınma işlevini de yerine getirerek bebeğin dünyaya gelmesinde önemli roller üstlenirler ve bu nedenle pelvis tabanı kasları doğum eyleminin yıpratıcı etkilerine direkt maruz kalırlar. sorunsuz bir şekilde gerçekleşen bir veya iki doğum bu kasları olumsuz etkilemezken zor doğumlar ve çok sayıda doğum yapılmış olması bu kasların işlevlerini tam olarak yerine getirememesine neden olabilir. yine menopoz dönemine girildiğinde tüm genital yapıların genel bir gevşeme eğiliminde olması bu kasların kasılma yeteneklerini sınırlayabilmektedir.

  sonuç olarak kadınlarda öksürme, hapşırma, gülme ve hatta ayakta durma gibi nedenlere bağlı olarak idrar kaçırma sorunu ortaya çıkabilmektedir.

  kegel egzersizlerinin amacı yıpranmış ve güçsüz düşmüş olan ve bu nedenle idrarın uygunsuz bir zamanda boşalmasına neden olan bu kas gruplarının güçlenmesini ve işlevlerini daha iyi yerine getirmesini sağlamaktır. bu egzersizler halter kaldırmaya benzer: ağırlık kaldırdıkça kol kasları nasıl güçlenirse bu egzersizleri uyguladıkça pelvis tabanı kasları güçlenir ve idrar tutamama sorununun ameliyat gerektirmeden azaltılması mümkün olabilir.

  aynı kaslar kadın cinselliğinde de önemli görevler üstlendiklerinden bu kasların güçlü olması kadının cinselliği daha iyi yaşamasını sağlar.

  nasıl uygulanırlar?

  bu testleri uygulamaya geçmeden önce hangi kas gruplarınızı çalıştırmanız gerektiğini bilmelisiniz. pelvis tabanı kaslarınızı algılamak için aşağıdaki iki testten birini uygulayın:

  1-idrarınızı yaparken idrarı yarıda kesmek için hangi kaslarınızı kullandığınıza dikkat edin. bu kaslarınızı kasarken karın ve kalça kaslarınızın gevşek olmasına dikkat edin.

  2-yukarıdaki teknik size zor geliyorsa vajinanızın içine işaret ve orta parmaklarınızı yerleştirin ve parmaklarınızı sıkıştırmaya çalışın. bu iki test esnasında çalışan kaslarınız kegel egzersizleri esnasında çalıştıracağınız kaslardır.

  ne sıklıkla uygulanırlar?

  kegel egzersizleri evde, iş yerinde, yolda, kısacası her yerde uygulanabilir ve dışarıdan bu egzersizleri uyguladığınız anlaşılmaz. bu egzersizleri hergün düzenli olarak uygulamayı alışkanlık haline getirin.

  her birim egzersiz esnasında pelvis tabanı kaslarınızı 3-10 saniye süreyle kasın ve bu kadar bir süre ara verin. bunu arka arkaya 5-10 kez uygulayın. bu birim egzersizi günde beş kez yapmanız sizin egzersizlerden maksimum fayda görmenizi sağlayacaktır. egzersizlerde aşırıya kaçmamalı ve idrar yaparken bu egzersizleri uygulamamalısınız. egzersizler esnasında normal nefes alıp vermeye ve yalnızca pelvis tabanı kaslarınızın çalışıyor olmasına dikkat etmelisiniz

  --- jinekoloji.net'ten copy paste ---
 • tuvalete çok fazla gitmeyi sevmeyen bir insanın hergün yaptığı egzersizdir aslında. üstüne biraz da normal egzersiz eklenince sonuçları gayet hoş oluyor vesselam. belirli bi süre sonra hem sevişme süresinin uzaması hem de spermin çıkışının engellenmesi mümkün. ama buna güvenmek tez zamanda çoluğa çocuğa karıştırabilir insanı.
 • tantraci seksin dibine vurmus erkisilerin iddiasina gore, iyi gelismis bir kegel kasi sayesinde ici su dolu bir kaptan penisiyle su cekebilmek mumkunmus
 • (kadınlarda) hem orgazmı çabuklaştırmak-kalitesini artırmak hem de idrar kaçırmayı engellemek için yapılan pelvis egzersizi.

  http://www.mumcu.com/html/article.php?sid=330
 • az evvel televizyonda izlediklerimden hareketle belirtirim ki, şayet bu egzersizi yapamayanlar varsa, ürolog op. dr. arman özdemir'in tanıttığı bir takım yardımcı araçlar var. vajene yerleştirilen bir cihaz var mesela. onu düşürmeden içeride tutmaya çalışarak bu kasları güçlendirmeye çalışabilirsiniz. ya da yapıyorsanız ama doğru kası, yani pelvik kası kullandığınızdan emin değilseniz, yine yerleştirilen bir cihazla (içerideki kasılmalar sırasında gönderilen elektrik akımından hareketle) yeterli basınç olup olmadığı, doğru kasların çalıştırılıp çalıştırılmadığı da tespit edilebiliyor. şayet bu kadarını dahi yapamıyorsanız, bu hareketlere alışmak için içinde pil olan farklı bir cihazdan yararlanılıyor. cihaz vajene yerleştiriliyor. pilden gelen elektrik akımını kaslara yönelterek dış müdahaleyle bu kasların çalışması sağlanıyor. kaslar güçlendikten sonra da kişi kendi başına egzersizlere devam edebiliyor. bunlar, başta garip gelir ama üstüne gidildiği zaman yapılması zor egzersizler değildir. hani bazen çok sıkıştığımız durumda bacağın tekini arkaya atar, kendimizi sıkarız ya idrarımızı kaçırmamak için; alışana kadar işte tam bu pozisyonda vajinanın içindeki pelvik kaslarınızı içeriden aşağıdan yukarıya doğru çekip bırakmaya çalışırsanız; daha kolay olduğunu görürsünüz. ayrıca oturduğunuz yerde de gerek pelvik, gerekse anüs kaslarınızı sıkıp bırakabilirsiniz. bu zamanla alışkanlık haline de dönüşür. özellikle kadınlarda menopoz sonrası görülebilecek idrar kaçırma ya da rahim sarkması gibi durumları ortadan kaldırırsınız, hem de kaslarınızı güçlendirerek ve üzerinde hakimiyet sağlayarak cinsel hayatınızı daha kaliteli hale getirebilirsiniz. aynı programda bir pilates uzmanı bu hareketleri gösterirken, amerika'da bu egzersizlerin çocukluktan başlayarak gösterildiğini de sözlerine ekledi. çevremizdeki herkesi bilinçlendirelim derim ben.