şükela:  tümü | bugün
 • pelvis kaslarının sıkıp bırakılması; ıkınma hareketi olarak da düşünülebilir; başarılı yapılırsa seks sırasında bir erkeğe çok keyif verdiği söylenir.
 • fhm dergisine göre bu egzersizler erkeklerin sevişme sırasında boşalmaları üzerinde daha yüksek oranda kontrol uygulayabilmelerine de olanak sağlıyormuş... kişiye göre gelmeden önce kasarak ya da gevşeyerek kaçınılmaz sonun geciktirilebilir olduğunu savunuyor dergi... 15 erlik setten 75 tane günde iki kere...
 • kişinin oturduğu yerden bile kolayca yapabileceği bir egzersiz.
 • --- jinekoloji.net'ten copy paste ---

  pelvis tabanı adı verilen bölgede, yani kemik çatının alt kısmında bulunan, idrar yapma ihtiyacı hissedildiğinde ve şartlar idrar yapmak için hazır olduğunda kadın tarafından çalıştırılan kas grubuna pelvis tabanı kasları adı verilir. bu kaslar daha derinde yer alan kaslarla beraber çalışarak dışkılama işlevinin yerine getirilmesini ve çatı kemik içinde yer alan organların sarkmadan burada kalmasını da sağlarlar.

  bu kaslar aynı zamanda doğum eylemi esnasında ıkınma işlevini de yerine getirerek bebeğin dünyaya gelmesinde önemli roller üstlenirler ve bu nedenle pelvis tabanı kasları doğum eyleminin yıpratıcı etkilerine direkt maruz kalırlar. sorunsuz bir şekilde gerçekleşen bir veya iki doğum bu kasları olumsuz etkilemezken zor doğumlar ve çok sayıda doğum yapılmış olması bu kasların işlevlerini tam olarak yerine getirememesine neden olabilir. yine menopoz dönemine girildiğinde tüm genital yapıların genel bir gevşeme eğiliminde olması bu kasların kasılma yeteneklerini sınırlayabilmektedir.

  sonuç olarak kadınlarda öksürme, hapşırma, gülme ve hatta ayakta durma gibi nedenlere bağlı olarak idrar kaçırma sorunu ortaya çıkabilmektedir.

  kegel egzersizlerinin amacı yıpranmış ve güçsüz düşmüş olan ve bu nedenle idrarın uygunsuz bir zamanda boşalmasına neden olan bu kas gruplarının güçlenmesini ve işlevlerini daha iyi yerine getirmesini sağlamaktır. bu egzersizler halter kaldırmaya benzer: ağırlık kaldırdıkça kol kasları nasıl güçlenirse bu egzersizleri uyguladıkça pelvis tabanı kasları güçlenir ve idrar tutamama sorununun ameliyat gerektirmeden azaltılması mümkün olabilir.

  aynı kaslar kadın cinselliğinde de önemli görevler üstlendiklerinden bu kasların güçlü olması kadının cinselliği daha iyi yaşamasını sağlar.

  nasıl uygulanırlar?

  bu testleri uygulamaya geçmeden önce hangi kas gruplarınızı çalıştırmanız gerektiğini bilmelisiniz. pelvis tabanı kaslarınızı algılamak için aşağıdaki iki testten birini uygulayın:

  1-idrarınızı yaparken idrarı yarıda kesmek için hangi kaslarınızı kullandığınıza dikkat edin. bu kaslarınızı kasarken karın ve kalça kaslarınızın gevşek olmasına dikkat edin.

  2-yukarıdaki teknik size zor geliyorsa vajinanızın içine işaret ve orta parmaklarınızı yerleştirin ve parmaklarınızı sıkıştırmaya çalışın. bu iki test esnasında çalışan kaslarınız kegel egzersizleri esnasında çalıştıracağınız kaslardır.

  ne sıklıkla uygulanırlar?

  kegel egzersizleri evde, iş yerinde, yolda, kısacası her yerde uygulanabilir ve dışarıdan bu egzersizleri uyguladığınız anlaşılmaz. bu egzersizleri hergün düzenli olarak uygulamayı alışkanlık haline getirin.

  her birim egzersiz esnasında pelvis tabanı kaslarınızı 3-10 saniye süreyle kasın ve bu kadar bir süre ara verin. bunu arka arkaya 5-10 kez uygulayın. bu birim egzersizi günde beş kez yapmanız sizin egzersizlerden maksimum fayda görmenizi sağlayacaktır. egzersizlerde aşırıya kaçmamalı ve idrar yaparken bu egzersizleri uygulamamalısınız. egzersizler esnasında normal nefes alıp vermeye ve yalnızca pelvis tabanı kaslarınızın çalışıyor olmasına dikkat etmelisiniz

  --- jinekoloji.net'ten copy paste ---
 • tuvalete çok fazla gitmeyi sevmeyen bir insanın hergün yaptığı egzersizdir aslında. üstüne biraz da normal egzersiz eklenince sonuçları gayet hoş oluyor vesselam. belirli bi süre sonra hem sevişme süresinin uzaması hem de spermin çıkışının engellenmesi mümkün. ama buna güvenmek tez zamanda çoluğa çocuğa karıştırabilir insanı.
 • tantraci seksin dibine vurmus erkisilerin iddiasina gore, iyi gelismis bir kegel kasi sayesinde ici su dolu bir kaptan penisiyle su cekebilmek mumkunmus
 • (kadınlarda) hem orgazmı çabuklaştırmak-kalitesini artırmak hem de idrar kaçırmayı engellemek için yapılan pelvis egzersizi.

  http://www.mumcu.com/html/article.php?sid=330
 • çapa tıp fakültesinde cinselliğin psikolojisiyle ilgili bir konuşmada, hocanın amfide duran kızlara dönerek "kızlar boş durmayın; sıkın bırakın, sıkın bırakın" şeklinde tanımladığı egzersiz.
hesabın var mı? giriş yap