• keiichi okabe'nin yaptığı müzik ile ilgili ilk notumu şu başlıkta düşmüştüm: (bkz: weight of the world/@inscrutable).

şimdi, iki sene sonra, tam şu anda nier replicant ver.1.22474487139'i oynuyorum, daha başlardayım hatta... ama yok yani, bu adamın yaptığı müzik beni çok farklı bir şekilde etkiliyor. oyunun soundtrack'inin güzel olacağını bilerek giriyorum oyuna ve buna rağmen etkileniyorum, resmen dinlediğim şeyin güzelliğine inanamıyorum, bu yaşımda bana böyle bir beğeniyi yaşatan bir şeyle karşılaştığıma hayret ederek dinliyorum dinlemekte olduğum şeyi. anlayamıyorum, anlamlandıramıyorum ve bu duruma düşmüş olmaktan çok memnunum.

kaba bir kıyaslama olarak, ana serideki final fantasy oyunlarının neredeyse tamamını oynayıp bitirmiş biriyim (13'leri oynamadım ve 7 remake'e sıra gelmedi henüz). nobuo uematsu, masashi hamauzu, junya nakano, hitoshi sakimoto, yoko shimomura... tüm bu bestecilerin hepsinin parçalarından çok sayıda güzel örnekler sayabilirim, seneler sonra dinlediğim müzikler yapmışlardır.

ama nier automata ve şimdi de nier replicant'ın müzikleri... sublime kelimesinin karşılığı benim için okabe'nin yaptığı müzikler; ifade edemiyorum hissettiğim şeyi, beni aşıyor. bunun bana özgü bir his olmadığına eminim ama yine de, en azından bu aşkınlığı tüm tazeliğiyle -- tazelenmişliğiyle -- buraya aktarmazsam, olmaz. şimdi oyuna döneyim.
  • herhangi bir nier'i oynarken hissettiğiniz duyguların yarısı bu adam sayesindedir.

nier replicant - grandma
  • geçmiş nier oyununun müzikleri yanı sıra nier replicant ver.1.22474487139'un da müziklerini yapacak olan kişi de bu şahsın ta kendisidir.
  • nier automata'nın (da) müziklerini yapan besteci.
  • ömrü uzun olsun ki bizi güzel eserlerinden mahrum bırakmasın. bayılıyorum kendisine. yeri geliyor tarifi imkansız bir şekilde etkilenerek odaklanıyorsun müziğe, yeri geliyor hüzünlendiriyor, yeri geliyor heyecanlandırıyor ama ne yapıp ediyor içine çekmeyi kusursuz bir şekilde başarıyor ve içinde eserlerinin bulunduğu yapımı zenginleştiriyor. örneği az bulunur bir insan. ekibini de boş geçmemek gerekiyor elbette, onlar da harikalar.

replicantspor.
hesabın var mı? giriş yap