şükela:  tümü | bugün
  • britanya işçi partisi lideri jeremy corbyn'in istifa etmesi halinde partinin yeni lideri olmaya en güçlü aday siyasetçi.
  • britanya isci partisi 2020 lider adaylari arasinda anketlerde birinci olan, 1962 dogumlu hukukcu bir kardesimiz.

    anasi hemsire, babasi tornaci, yani working class denen en alt siniftaki bir ingiliz ailesinden geliyor. hukuk okumus ve insan haklari ile alakalai davalara bakmis uzun sure. 2014’te adalete yaptigi hizmetlere istinaden sir unvani almis. 2015 yilindan bu yana da londradaki merkezi bolgelerden holborn and st pancras’in milletvekili.

    jeremy corbynden sonra kim gelirse gelsin, corbyn kadar ilerici olamayacakti, starmer da siyasetin daha merkez tarafinda ve corbyn muhalifi olarak taninan bir isci partiliymis. kendisine hayatta basarilar. umariz britanyayi daha gunesli bir ada haline getirebilir.
  • britanya işçi partisi başkanlığına en yakın aday. bir avukat olan starmer, sezgin tanrıkulu, tahir elçi ve osman baydemir gibi isimlerle beraber kurdish human rights project isimli kürt insan hakları örgütünün avukatlığını yapmaktadır. bu örgüt, avrupa insan hakları mahkemesinde türkiye aleyhine açtığı ve savunduğu davalarla bilinmekte. starmer, bugün yapılan ikinci tur delege oylamasında da en yüksek oyu almış.

    starmer'ın başbakan olması her ne kadar britanya açısından olumlu olacaksa da türkiye için olumsuz etkileri olacaktır. her konuda sesini yükselten solcu bir başbakandansa, insan hak ve hürriyetleriyle pek yakından ilgilenmeyen muhafazakar başbakan boris johnson türkiye'nin çıkarlarına daha fazla hizmet eder. britanyalı başbakanlar, benjamin disraeli ve william gladstone zamanından bu yana, muhafazakar bir hükümet döneminde türkiye ile arayı iyi, solcu bir hükümet döneminde arayı kötü tutmak gibi garip bir huy edinmişlerdir. türkiye ile arayı iyi tutan sağcı donald trump ve ''türkiye artık müttefikimiz değil'' diyen sosyalist bernie sanders da bu anglo-sakson geleneği bozmaz gibi görünüyor.