• aktroll bir yazar.
  • ''bir kek çırpıvereyim de çayla yiriz'' cümlesini beşyüzer defa duyduğum anne, teyze ve anneanne combosu yüzünden çırpıverince hazır hale geldiğini sandığım ömür törpüsü.

kek çırpıverem de yiyelimmiş, bütün akşamımı yedi üç harflik haliyle lan.

o kadar iş kadını şekli yapmışsın bütün gün, çık ofisten, al bir top kek ye değil mi? eve gelince de bir duş, bir bira, müzik falan geçer gider mis gibi.

yok ama, girdi akla bir kere. regl öncesi deyip geçmeyin zındıklar, insan evladına fırını icat ettirip ilk keki yaptıran şey o.

bak sinirimden yazasım geçti resmen. deli gibi taşıp fırın tabanını sıvı hamurla doldurmalar mı dersin, bütün evi mis gibi kokutan şeyi yiyemeyeceğin hırsı mı dersin, yaklaşık bir buçuk saatini mutfağın ortasına bomba düşmüş görüntüsünü elde etmek için harcadığın mı dersin, hamur olsun lan önemli değil, ekmeği banıp yerim alçakgönüllülüğünde olmana rağmen kalıptan çıkamayacak kadar dibini yapıştırdığın mı dersin.

alacağınız olsun lan üç büyükler. * * *

çırpıverem de yiyelimmiş. teallaaam. çırpıldım ulan.
  • yazar olan versiyonu gerçekten kektir.

(bkz: kektroll)
  • derin olan kalıp değil
    kabarmayan hamurdur
  • kabarmışını afiyetle üç öğün yiyebileceğim yiyecektir.

kabarması için de, bir değil, bir kaç yöntemi birleştirirseniz voltranı elde edersiniz.

öncelikle o un elenecek, ki havalansın, havalanan un daha güzel kabarır. (aynısı, yüksekten dökülen kahvenin havayla teması sayesinde fincanda daha köpüklü olmasında da gözlenebilir.)

sonra, un, şeker ve yumurta, çok uzun süre, ama yani artık size baygınlık geçirtinceye dek çırpılmalıdır. ne kadar çok çırparsanız, öylesine pufidik bir kekiniz olur.

keke eklenecek her şey (limon suyu, portakal kabuğu, kakao, ceviz, kabartma tozu, bi çimdik tuz vs.) ancak bu muhteşem uzunluktaki çırpmadan sonra eklenerek kek onlar karışıncaya dek biraz daha çırpılmalıdır.

en klasiği olarak, kek pişerken fırının kapağı mümkün olduğunca az açılmadır. soğuk hava, kabarmayı önler, kabarmışsa da indirir.

aynı sebeple, kekin pişmesine yakın fırın kapatılarak, kekin yanmadan, soğuyana dek fırının içerisinde kalması sağlanmalıdır.

kek nispeten soğuyunca fırından çıkarılır, bu sefer de kabuk tutmaması/sertleşmemesi için kek fanusuna konur yahut bozdolabı poşetine sarılır. buharı geçinceye dek o şekilde soğutulur.

ardından da bu ultra kabarmış pufidik pufidik kek afiyetle yenir.
  • orkça "lol" manasına gelir.

(bkz: lol)
    (bkz: wow)
    (bkz: orc)
  • aktroll.
    büyük resimci, maaşlı rende elemanı.
    görsel

(bkz: engelle)
    (bkz: başlıklarını engelle)
  • (portakallı) kek
    uc yumurtayı kırdım once. portakal dilimledim ince ince. goz kararı da bıraz sut kattım. kalktım,sana kek yaptım. insan neler yapar isteyince. bu bir sey degil dusununce. ben de tarifi ogrenince, kalktım sana kek yaptım. gozlerin donmus kızı gorunce. yerli yersiz bakıp sana gulunce. ben de tesaduf o gece erken yattım. bana kelek yaptın! ınsan neler yapar isteyince. bu bir sey degil dusununce. sen de elektrigi hissedince. kalktın bana kelek yaptın! cırptım cırptım karıstırdım. kendımı onunla yarıstırdım. kımse kımseye benzemez. kendimi kekle yatıstırdım. oturdum ellerımle sana kek yaptım... unle sutu karıstırdım ıyıce. tereyagı ekledım eriyince. fırın da oldu 180 derece,attım. sana kek yaptım. insan neler yapar isteyince. bu bir sey degil dusununce. ben de tarifi ogrenınce. kalktım sana kek yaptım. uzuldun belli cok beni gorunce. elimde kekimle sana gelince. bir de aglayıp itiraf edince. abarttın... beni melek yaptın!

(bkz: nil dünyası)
  • ister havuçlu, ister kabaklı, ister çaylı, ister ne istersem o'lu kek yapayım; hepsinde kullandığım fiks bir ölçülü kek tarifim var. bu tarifle yüzüm asla yere eğilmedi ve genelde severler yaptığım kekleri.

3 yumurta
    1,5 su bardağı şeker (şekeri daha az koyabilirsiniz, ama bu ölçü de çok tatlı yapmaz keki. bozmayın ölçüyü yani)
    3 su bardağı un
    1/2 su bardağı yağ*
    1,5 su bardağı süt ya da yoğurt ya da gazoz
    kabartma tozu, vanilya
    1 tutam tuz

illa belli bir sırada karıştırmanız gerekmiyor**. eşit şekilde tüm malzemeler hamura yayılsın yeter. bir de sade kek yapmayın, en azından bir limon kabuğu, azıcık tarçın hatta yarısı sade yarısı kakaolu bile yapın; ama renklendirin malzemeyi. bir de acık "sulu" bir hamurdur bu, o yüzden ağır ağır pişmesi gerekir. önceden 200 derece ısıttığınız fırında ilk on dakika pişirip sonra dereceyi 180'e düşürün. pişme süresini uzatıp, lezzeti manyaklaştıran bir şey bu. güvenin burada yazılana ve denileni yapın.

benim gibi mutfakta yeteneksiz birinin bile yüzünü ak eden tarif budur işte.***

* keke sıvı yağ koyarsanız lezzetten kısıp kabarmış bir kek elde edersiniz. margarin koyarsanız gönlünüzden geçen gibi kabarmaz, ama lezzetli ve sağlıksız olur. tereyağı koyarsanız yine çok kabarmaz (hepten de sönmez canım), ama lezzeti nasıl diyorlar sizde? ha evet, on numara beş yıldız olur. sağlık konusunu deşmiyorum burada; ama bence sağlıklı olur. bir de normalde ölçü 1 su bardağı olmalıydı, ama yağdan kısıp süte/yoğurda/gazoza ekledik o yarımı. siz yağlı seviyorsanız öyle de yapabilirsiniz. sadece süt/yoğurt/gazoz da 1 su bardağı olacak o zaman, unutmayın yeter.

** ben çok karıştırıyorum mikserde bu tarifi. hepsi birbirine kaynaşıyor, daha fırına girmeden bir anlamda pişiyorlar. ama eski eltim misal, ne kadar az karıştırırsa o kadar kabartırdı piştiğinde, deli ederdi beni. ben yapsam aynısını şeker kıtır kıtır kalırdı kekin içinde, o şöyle bir çevirirdi sadece ve değme ustalara şapka çıkartan lezzet ve kabarıklıkta bir kek elde ederdi. bazı şeyler hiç adil değil... o yüzden riske girmeyin ve çok karıştırın.

*** ne zaman "mutfakta yeteneksizim" desem, kendimce tamamladığım "ama" ile başlayan bir cümlem daha var. onu burada yazmayım. fakat söylemesem ya da belli etmesem de olmaz. çatlarım. bu genç yaşımda çatlayam da ölem mi yani?

(katı yağ ile ilgili çok önemli bilgi için (bkz: #50638341) numaralı entry'nin sonlarına bakınız)
  • her lafa kanan,her soyleneni yiyen insanlar icin de kullanilir...
hesabın var mı? giriş yap