şükela:  tümü | bugün
  • kabın dibinde kalan hamurunu bana göndersenize.
  • bi cimdik yapmayin o keki. uc olcu yapin, dokun siniye, millet doysun !
  • bana kek yapmak için tavsiye vermeyin, kek verin..
  • unu eleyerek koyun
  • unun üzerine kabartma tozunu döküp karıştırırsanız daha cok kabarır
  • en sevdiğim şeydir mutfakla uğraşmak. nerde tarif görsem hiç üşenmeden hadi bir deneyim diye girerim mutfağa. kek ki bunların içinde en ‘kek’ olanıdır:) 10 dk da hazırlanır,40 dk da pişer olur mis gibi kek sana. pişerken o evi saran kokusu bile bir anda ‘ev’ yapar yaşanılan alanı. tavsiye vermek gerekirse genellikle bütün malzemelerin oda sıcaklığında olması iyi olur, ha olmasa da çok da mühim değildir. eleyerek koyun diye yazarlar hiç denemedim bile diyebilirim. tek tavsiye yumurta ve şeker iyi çırpılmalı, yağ olarak fındık yağı ya da ayçiçek tercih edilmeli - ki ben ayçiçek kullanmıyorum- unun markasına göre yoğunluğu değişebildiğinden, ölçüden ziyade kıvama dikkat edilmeli ona göre un eklenmeli. kabartma tozu en sona bırakılmalı. eğer içinde kayısı, üzüm gibi malzemeler olacaksa en son eklenip tahta kaşık ya da spatulayla karıştırılmalı asla metal kullanılmamalı. kekleri alt üst ayarda 170 derecede pişirmeyi tercih ederim her zaman. şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım, eminim bu ufak detaylara dikkate ederek kek yapamayacak hiç kimse yoktur:)
  • ne olur altını yakmayın. bir de aşırı tatlı yapıp da baymayın bizi.
  • kek yaparken konuşmayın tükürük parçaları içine giriyor
  • yapmayın. yaz geliyor.
  • * malzemeler sırasıyla: üç yumurta, bir bardak şeker, bir bardak yağ, bir bardak süt/yoğurt, göz kararı un( çok sulu ya da katı olmayacak) isteğe göre kakao, limon ya da portakal dilimi, fındık, damla çikolata vs. 2 adet kabartma tozu, 1 adet vanilin.
    * malzemeleri adım adım koyun ve her birinde iyice iyice çırpın.
    * fırın kapağını ikide bir açmayın, kabarmaz.
    * süt yerine yoğurt deneyebilirsiniz.
    * en son ekleyeceğiniz malzeme kabartma tozu ve vanilin olsun. kabartma tozundan iki adet koyun. bu malzemeleri çırpmak yerine kaşıkla karıştırın.
    * 175 derece 25-30 dakika(mini fırın)da pişirin. fırından fırına değişir, arada bıçak sokup kontrol etmek lazım.

tatlılardan sadece kek yapmayı bilirim. heyecanımı mazur görün.adhsk.