şükela:  tümü | bugün
  • sosyal medyadan ulaşan bir arkadaşın ricası üzerine paylaşma gereği duydum. kişinin benimle bir alakası yoktur.

hepinize merhaba arkadaşlar. ben özgür mankan, genç bir ekşi okuruyum aynı zamanda eski bir kekeme hastasıyım. sadece hayal edin, aşık olduğunuz insana tek kelime edemediğiniz, mağazada almak istediğiniz ürünün başında tezgahtarların gülmemek için kendini zor tuttuğu ve cevabını bildiğiniz sorularda sustuğunuz bir dünya hayal edin. zor değil mi ? kekemeliği yendikten sonra başka insanlar sıkıntı çekmesin, insanlarla iletişim kurabilsin ve yaşadıklarımı yaşamasın diye yerel bir kanal aracılığı ile bir program yaptım. orada tavsiyelerde bulundum.bunun kaydını alıp youtube kanalımda altında iletişim bilgilerim ile paylaştım. ara ara işten güçten vakit oldukça kendi imkanlarımla evde de video hazırlamaya çalışıyorum.her yaştan insan ocak ayından beri ulaşıyor ve yardımcı oluyoruz. aralarında bunu yenen arkadaşlarımızın anlattığı şeyler bazen göz dolduruyor öyle hikayeler var inanamazsınız.. hayatımın en kötü günlerinden birinde aldığım şu mesaj beni dünyanın en mutlu insanı yapmıştı. "abi ben bugün edebiyat dersinde şiir okudum! şiirrrrrrrr!! alooo abi şiir okudummmm daha şiirin ortalarında mutluluktan ağladım be allahımmmm sana şükürler olsunnnn" mesajı okuduktan sonra bende ağlamıştım ama mutluluk gözyaşı. sizlerde eğer yardımcı olursanız bir kaç insanın hayatını hep beraber güzelleştirebiliriz.

kekemeliği geçsin diye ailesinin hacı hoca gezdirdiklerinden tutun sınıfta arkadaşlarının videoya alıp dalga geçtiği insanlara kadar. peki çözüm yolu var mı derseniz aslında var. eğer kişi kendi kendine konuşabiliyor fakat insanlarla konuşamıyorsa dilde bir problem yok demektir. yani yenme ihtimalleri fazla. fakat bazılarının dediği gibi 14 günde kesin çözüyoruz demek ümit tacirliğidir, devlet destekli dolandırıcılıktır. hatta bu kurumlardan bazıları beni dava etmekle tehdit etti. kendileri iktidara yakınmış söylediklerine göre. para almıyoruz, hatta youtube üzerinde reklamımız bile yok ama ümit taciri mahkemede ben olurum büyük ihtimal. hangi ülkede olduğumuzu unutmamak lazım.

facebook grupları kurmuş bazıları mesela. içerik karman çorman bakıyorsunuz site adminleri üzerinde kekemeyim yazan çantalar satıyor. psikolojik olarak yardımcı oluyormuş bu insanlara. sizce mantıklı mı? en son bu gruplardan birinde "kekemelik duaları" diye ismi olması lazım öyle bir kitap satışı da görünce kendim bir facebook grubu kurdum insanlara daha çok ulaşabilmek için.

iki saattir anlatıyorsun bizden istediğin ne ?

eğer bu soruyu sorduysanız iki isteğim var birincisi lütfen kekeme bir insan gördüğümüzde o konuşurken sözünü kesmeyelim, ona yardımcı olmak için cümlesini tamamlamayalım, dalga zaten geçmeyelim ve sanki konuşmasında sıkıntı olmayan normal bir insan konuşuyormuş gibi dinleyelim onu. bu farkındalığı "yayalım" inanın bu insanlar neler çekiyor bilemezsiniz.

ikinci isteğime gelince bazı şarlatanlar ile mücadele edebilmek için facebook üzerinden elveda kekemelik diye bir sayfa kurduk bugün. hiçbir maddi çıkarımız yoktur. ne eğitim seti satıyoruz ne başka bir şey. yenen insanların hikayelerini ve bilimsel metotlar paylaşıyoruz sadece. eğer bizi sosyal medya üzerinden desteklerseniz belki siz de bizlerin birkaç kekemeyi daha kurtarmamıza yardımcı olabilirsiniz. belki sayenizde bir insan artık konuşabilecek. bir insan "ben seni seviyorum sevim" diyebilecek. "öğretmenim bayramda ben şiir okumak istiyorum" diyecek bilemezsiniz. sizlere şimdiden hem kendim adına, hem kekeme arkadaşlarımız adına çok teşekkür ediyorum. daha mutlu ve aydın bir türkiye için sizler hep var olursunuz umarım...
  • çocukluğumda, üniversiteye gidinceye kadar bu konuda sıkıntı yaşamış birisi olarak facebook sayfamda paylaşımını yaptığım; sözlük üzerinden 'elçiye zeval olmaz' modunda bilgilendirmede bulunulan bir durum. empati.
  • cok uzun sureli stres altinda kalinca bazen, bazen cok sinirlenip disavuramayinca ve asil mani hipomani donemlerinde ben de kekelemeye basliyorum.
    yazan cok guzel anlatmis, siteye uyeligim yok ama buradan ve baska yerlerden destek olmak isterim, belki ben de bir şeyler ogrenirim.