şükela:  tümü | bugün
 • adam demek nasıl strese girdiyse kel olmaktan.

  şaka bi yana yanlışım varsa affola, bildiğim kadarıyla sinir stres vs. şeyler saç dökülmesine yol açıyo (tabi genetik faktörler de var), e bu kadar sinir strese kalbin dayanmaması sonucunda ortaya çıkabilecek kalp hastalıkları normal sanki.

  edit: yukarda yazdıklarım tamamen sağdan soldan duyduğum kulaktan dolma bilgiler olup saç dökülmesi tamamaen genetikmiş. ilk cümlemi dikkate alın siz. ya da almayın. iğrenç bi espri deyip geçin :)
 • eskiden sadece bir şehir efsanesi olarak görülüyordu ama bilimsel olarak da kanıtlanmış. hatta son araştırmaya göre kellerin kalp hastalığı riski obezlerden bile daha yüksekmiş. kalp hastalığı konusunda obezler obez olmayanlara göre 4 kat daha fazla risk taşırken 40 yaşından önce kelleşen veya saçları genç yaşta grileşen erkekler neredeyse 6 kat daha fazla risk taşıyormuş. yani genç yaşta saç dökülmesi yaşayan erkeklerin taşıdığı kalp hastalığı riski obezlere göre bile neredeyse %50 daha fazlaymış.

  "early baldness and graying, like obesity, is probably genetic — and studies now show that it’s a greater risk factor for heart disease than having those extra pounds. the study, published by the european society of cardiology, assessed data from 2,000 men under 40. men who were prematurely bald or gray were 5.6 times more likely to end up with heart disease than those with a full head of hair."

  https://www.escardio.org/…sk-of-early-heart-disease

  (bkz: şimdi keller düşünsün)