şükela:  tümü | bugün soru sor
  • govdenizi kaplayan, hem on hem arkada beliren, kelebek seklinde bir kizariklik hatti olusmasina sebep olan, gunumuzde mikrobu tamamen ortadan kalkmis, genelde cocukken gecirilen cok ilginc bir hastalik. ben bunu yasadim
  • koyun ve sigirlarda gorulen bir hastalik.
  • kelebeklerde görülen hastalıkların genel adı
  • massive attack'in butterfly caught klibinden direk akla gelebilecek, kücükken düsüncesinden bile korktugum, bana kalirsa dünyadaki en rahatsiz edici cocuk hastaligi. (bkz: beterin beteri)
  • hatırladığım kadarıyla ateş yükselmesiyle başlayan hastalık. ilkokuldaydım bu hastalığı geçirdiğimde. hiç farkına varmadım, ta ki arkadaşlarım yüzüme şaşkın şaşkın bakmaya başlayana kadar. sonra öğretmenim fark etti. tuvalete koştum aynaya bakmak için ve yüzümde kıpkırmızı kelebek kanatları gördüm. halsiz ve hasta hissetmedim. öğretmenim eve göndermek istedi, ben gitmek istemedim. çocuk aklı işte o kadar hoşuma gitti ki o kanatlar, hastalık hiç geçmesin, herkes kanatlarımı görsün istedim.
  • (bkz: sistemik lupus eritematozus)
    cilt, eklem, böbrek, kalp zarı (perikard), akciğer zarı gibi birçok doku ve organ iltihabına bağlı çok sayıda bulgularla giden, değişik seyir gösteren ve bağışıklık sisteminin bozuk çalışması sonucu ortaya çıkan hastalık.
    kelebek hastalığı denmesinin sebebi ise bu hastaların derilerinin çok hassas, çok narin olmasındandır
  • epidermolysis bullosa hastalığıdır. sözcük benzerliğiyle sistemik lupus eritematozis ile karıştırılmamalıdır. zira sle'de yüzde malar raş denilen kelebeği andıran bir iz olur.
  • (bkz: fulden uras)'ın gönüllü olarak bu dertten muzdarip çocuklara ve ailelerine destek olduğu hastalıktır.

çocukların ve ailelerin ihtiyaçlarını kendi instagram sayfası üzerinden yayınlamaktadır. link
    link2

not : uyarı için @tonikcin adlı çaylak yazara teşekkür ederim.
  • epidermolizis büllozadır. derinin mekanik stabilitesi bozulur. travma ve basınç sonucu deride büller oluşur.
    gerçekten zor bir hastalıktır.