• bunca yıldır yüzerim bi türlü beceremediğim şey. kelebek gibi yüzücem derken hipopotamdan hallice suya batıp çıkıyorum anca. öğretsenize lan bana da şu işi.
  • 4 ay çalışma sonunda başarabildiğim yüzme stili, kollarınızın güçlenmesi ve dolfin hareketini iyi kavramanın sonunda başarılı olunmasına olanak sağlıyor, selam olsun stilin mucitleri jack sieg, david armbruster'e.
  • yüzme antremanlarında yenilen cezaların vazgeçilmezidir.
  • en karizmatik ve bir o kadar da zor yüzme stili.
    ancak ben pek beceremiyorum, nefes almayı unutunca tırtıl oluyorum.
  • nefesle kuyruk vurma zamanlamasini ayarlamayi bir turlu beceremedim ben. zaten stamina gerektiren bir stil, bir de ustune duzgun yapamayinca kisa mesafede cok yorucu bir hale geliyor.

bir de bacaklari yunusun kuyrugunu salladigi gibi sallayabilmek icin kuvvetli alt sirt ve bel kaslari lazim. sanirim asil o kaslari guclendirmeli once.

yalniz en estetik yuzme stili olduguna suphem yok. oturup saatlerce su alti kamerasi cekimlerini izleyebilirim yuzuculerin.
  • serbest stil olarak bildigimiz 'crawl' stilinden cok daha fazla enerji harcatmasina ragmen, daha yavastir. bu verimsizligin sebebi nefes almak icin su yuzeyine dogru cikilirken kaybedilen enerji ve zaman ile kollarin ve basin cepheden suya tekrar girerken yarattigi sürtünme kuvvetidir.

bu noktada cesitli strarejiler yuzuculerin teknik secimlerinde, ozellikle 200 metrede ayrismalara yol aciyor pek tabi. anaerobik kapasitesine güvenenler ve hipoksi performansi iyi olan yuzuculer, az nefes almayi, böylece sürtünmeyi azaltmayi ve ileri dogrusal hareketi surdurerek olasi zaman kaybinin onune gecmeyi planliyorlar. kimileri ise her kol atiminda su yüzüne cikarak, zaman ve enerji kaybini göze alarak oksijenin kendilerine sagladigi aerobik enerji seviyesinden faydalanmayi yegliyor.
  • yuzme antrenmanlarimin bir bolumunu interval yapabilmek adina son zamanlarda hedefimdeki stildir. 1000 metrelik bir sette ucun katlari olan turlarda (her tur 40m) kelebek yuzmeye calisiyorum. yuzuyorum demedigime dikkatinizi cekerim.

daha simdiden kendimi cok iyi hissediyorum. umarim yakin zamanda oldukca basarili sekilde uygulamaya koyacagim stil olacaktir.
  • kelebek kadar karizmatik yüzmeye çalışırken spastik kelebek kıvamında yuzebildigim stil...
  • yüzme stillerinin en zorudur ama en yavaşı değildir.

dünya kelebek 100 metre rekoru, sırtüstü ve kurbağalamadan daha süratlidir.
hesabın var mı? giriş yap