şükela:  tümü | bugün
 • 1994 tarihli bir mesut uçakan filmi. konusunu iskilipli atıf hoca'nın şapka kanunununa kanun çıkmadan evvel yazdığı bir kitap ile muhalefet ettiği iddiasıyla gayr-i hukuki bir yargılama sürecinden sonra idam edilmesi oluşturuyor. ve başroldeki avukat (yılmaz zafer) iskilipli atıf hoca'nın (haluk kurdoğlu) idamını kurcalıyor..
 • bir sahnesi var;
  hakim iskilipliye soruyor:
  -bu başındaki de bez fötr şapka da bez ne olur onu taksan yani?
  -hakim bey arkandaki bayrak da bez ingiliz bayrağı da bez niye onu takmıyorsunuz?
  -??!!
 • lisedeyken okulu kırıp gittiğim filmlerden. sinemada sadece gittiğim arkadaşla birlikte bize gösterim yapılmıştı.

  ben özellikle kel ali'nin koridorda koşup sahnenin sonunda iskilipli atıf'ın kafasını çevirip attığı bakışı çok ürkerek izlemiştim ve koridorları uzun şekilde olan yapılarda hala koridorun sonunda bir iskilip'li atıf bakışı beklediğim oluyor.
 • mesut uçakan'ın en başarılı filmidir kanımca. sinematografi, müzik, konunun işlenmesi, geçmişle gelecek arasındaki geçişler ve sembolizm gayet başarılıdır. özellikle de müziği çok çarpıcıdır, daha film başlarken insanı ağlatacak kadar dokunaklıdır.

  kelebekler sonsuza uçar benim altı yaşımda sinemada izlediğim ilk filmdi. muhafazakar oldukları için sinemaya gitme alışkanlıkları olmayan ailem böyle radikal duruşu olan bir filme gitmeye karar vermiş daha da ilginci altı yaşındaki bendenizi de yanlarında götürmüşler. çocukluğuma dair hatırladığım nadir anılardandır bu, zira doğru düzgün olan biteni anlamama rağmen filmin sonunda ağlamıştım.

  - spoiler -

  özellikle de haluk kurtoğlu'nun oyunculuğu iskilipli atıf hocaya can verir dense yeridir. sonlara doğru önce rüyasında idamını öğrendiği sahne:

  -yanımıza gelmek dururken, ne diye müdafaa karalayıp duruyorsun atıf?

  ve kel ali'nin sorusuna karşı tokat gibi cevap verdiği sahne *:

  kel ali: hoca o başındaki de çaput, bu şapka da çaput. onu çıkarıp bunu giysen ne olur?
  atıf hoca: reis bey, o arkanızdaki türk bayrağı da çaput, ingiliz bayrağı da. bunu indirip onu assanız ne olur?

  ve son olarak da idam edildiği sahne gerçekten insanın zihnine kazınır.
 • müziği adamı ağlatır...