şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iphone ve ipad i olanlar icin sinir bozucu ama bir o kadar da bagimlilik yapan oyun. bulmaca vs cozenler icin cok ideal ama hirsli olanlar icin kesinlikle tavsiye olunmaz.
 • buna bazen odderece dalıyorum ki en son dün akşam bal - bala - balta - baltacı - baltalı - baltalama - baltalamak diye diye beylerbeyi'nde inecekken kendimi acıbadem'de buldum. "müsait bir baltaya sap olabilir miyim" diye araçtan inip, taksi - taksimetre - allah belanı versin gibi sözcüklerle oyunumu oynamaya devam ettim.
 • annem ve babamı tetris'ten sonra kendine bu kadar baglayan baska bir oyun olmadi herhalde. hatta tetris de var yine, ama donup bakan yok. telefonun pil omrunu yediler bitirdiler valla 1 haftada. ama hakikaten basarili oyun, asiri sariyor, soyle 7-8 harf bulunca da fena gaza getiriyor.
 • iphone ve ipad üzerinde bulunan bu oyunun asıl ismi bence kelime türetme olmalıymış. türkçe yapı itibariyle bir kökten sonsuza yakın (evet bokunu çıkardım) kelime türetilebilecek bir dil. bunun için dil bilimcisi olmaya da gerek yok. dile çok az hakim herkes bir kök alıp envai çeşit kelime türetebilir.

  hah işte bu oyunda da bu tip kelimeler hakim. gerçi burdaki bir çok garip kelimeye ben sözlükten baktım. tdk sözlükte bulunuyor bir şekilde.

  mesela en son aklımda kalan bir kelime şuydu; üçleşmek.

  bana garip geldi. üçleşmek ne abi? bunun sonu yok ki. dörtleşmek, beşleşmek. tdk üçleşmek için ne der? "bir veya iki iken üç olmak"

  bu mudur yani? altılaşma, yedileşmek sözlükte yok. çünkü sonsuza kadar yazılabilir bu ve tdk bu yüzden 3 te bırakmış yazmayı. kelime avı oyunu bu kelimeyi "aa tdkda var" diyerek almış olabilir ama böyle bir kelime yok aga. bunun sonu sınırı yok çünkü. her şey uydurabilirsin.

  üçleşmek varsa, üçleştirmek de vardır. tdk ya baktık var mı? yok. yok çünkü dediğim gibi türkçe bir kökten basitçe kelime türetmek için ideal dillerden.

  üçleşmek varsa, üçleştiren de vardır. üçleştirici de vardır. üçleştirmeci de vardır. hepsi anlamlı. ancak bu kelimeler var mı? yok. türkçe mi? türkçe. anlamlı mı? anlamlı. ancak tekrar ediyorum bu kelimeler var mı? yok.

  hah işte o yüzden bu oyunun ismi kelime avı değil, kelime türetme ya da üretme olmalıdır. çünkü bu tip bir kökten uydurma olan, belki bazısı tdk sözlükte de olan, türkçe olan ama aslında öyle bir kelimenin hiç olmadığı kelimeler çok fazla.

  ama sözün özünde şunu diyeyim. güzel bir oyundur. türkçe kelime bilincini körüklediği için de ayrıca takdirlik.
 • şu oyunda bile kısıtlı imkanlarla hatun düşürmeye çalışanlar var ya, bu nasıl sinekten yağ çıkartmadır arkadaşım lan? bu nasıl bir ümittir? nick bölümünde yazdığın telefon numarası dışında karşı cinsin senin hakkında sahip olduğu hiçbir bilgi yok. yani o numaradan seni aramasını mı bekliyorsun anlamadı ben. çok ilginç cidden. dilerseniz biraz da oyundan bahsedelim. bir arkadaşım'ın bir arkadaşı program yazmış bunla ilgili, nasıl yaptı bilmiyorum. anlamam zaten o işlerden de sürekli yüksek puan alabiliyormuş. ben de kasayım kendimi "lan marullaşma diye bir kelime olabilir mi acaba bi deneyim" diye.
 • 3-5 gündür oynamakla birlikte acaip sardıran bir oyun kendisi. 2 kere 1. olmamı sözlükçülerin en eften püften başarıları arasına kafadan yerleştiriyorum.
 • çok afedersiniz "siktirmek" kelimesini bulunca hatırı sayılır bir puan alınabilen oyun.

  (bkz: ben bugun bunu gordum)
 • pro olunca ekstra 10 saniye oyun hakkı daha elde edilen oyun.

  bağımlılık yaratıyor ama bir türlü ilk 100 içine girmeyi başaramadım. çok fena hırs yaptırıyor insana.
 • komple yenilemişler, 3 farklı oyun seçeneği sunmuşlar, arayüzü değiştirmişler, level sistemi getirmişler.

  kesinlikle daha bir şahane olmuş.