• ilkokul ve liseyi okumuş her bireyin 2-3 soru haricinde doğru yapacağı test.

halil inalcık mısın diyor bir de. yok ebesininki.

götünüz kalkmasın boş yere.
  • sik gibi test.

israfçı nedir mk? müsrif dersin olur biter..yok bakkalcı..

al sana kelime dağarcığı.
  • hayatımda gördüğüm en aptal test. ilk 15 soruyu falan ciddiye alıp yaptım bi de. üst kelimesinin benzeri olarak büst, kist, tepe, çüşt şıkları çıkınca "n'apıyorum lan ben" deyip halil inalcık olamadan çıktım.
  • --- spoiler ---

aşağıdakilerden hangisi katalizör kelimesinin karşıtıdır?
    - çağdaş
    - vuruş
    - nadir
    - hızlandırıcı

--- spoiler ---

kimse de demiyor ki aga bu nedir?

daha bunun gibi alakasız cevapları olan bir sürü soru içeren testtir.
  • 27290 kelime olarak sonuçlanan test. 1-2 soru dışında kolaydı. ortalama türkçesi olan herkes rahatlıkla yapar.
    edit: ilk %0.01
  • türkolog olarak gazı alıp halil inancık kimdir seviyesini öğrendikten sonra sessizce ortalıktan kaybolma isteği uyandıran başlık.
  • bariz bir şekilde hatalı sorular içeren aşırı basit test. ciddiye almamak gerek.

21. soru

37. soru

benim sonucum ilk 0.12%

gelen mesajlar üzerine edit: evet arapça "kemal" kelimesi "akil" kelimesine benzerdir fakat bu sadece arapça dili için geçerlidir. türkçe dilinde hiç kimse akıllı olgun kişi manasında "kemal" kelimesini kullanmaz. türkçede "kemal" sadece erkek ismi olarak kullanılır. mesela "mahmut bey çok kemal bir kişidir" cümlesi kulağa saçma gelir. aynı mantıkla "mustafa" kelimesini "seçilmiş kişi" anlamında kullanabilmemiz gerekirdi.

tekrar edit: tamam yeter mesaj atmayın öldüm. kabul ediyorum 21. soruda hata yok. zaten bu sorunun hatasız olması testin genel olarak saçmasapan bir test olduğu gerçeğini değiştirmez.
  • kaygısız kelimesine benzer olarak umarsız kelimesinin kullanıldığını gördüğüm an kapattım. umarsız-umursamaz farkını bilmeyen insanlar, milletimizi test etmeye kalkmasın.*
  • umarsız sözcüğünü umursamazla aynı anlamda zanneden bir cahilin hazırladığı test.

(bkz: umarsız)
    (bkz: umar)
    (bkz: umursamaz)
    (bkz: umur)
  • 26350 ile ilk %0.27'ye girdiğim, sonucu iyi mi kötü mü bilemediğim testtir.

çıkan sonuç:

"halil inalcık mısın be kardeşim! türkçe'ye yeni kelimeler kazandıracak kadar geniş bir kelime dağarcığın var."
hesabın var mı? giriş yap