şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genellikle zorlama olurlar ve biraz da modası geçmiş diyebiliriz bu tür espriler için.
  mesela kazı kazan kuponlarının ilk çıktığı zamanlarda kolunun altındaki kazla koşarak sevinç içinde "kazı kazandım" diye bağıran adam esprisi okuyanda "iyi aferin pek komikmişssin" hissi uyandırıyorsa bu bir laf esprisidir.
 • sabah gazetesinin 3. sayfasının sağ üst köşesinde yer alan hale pakcan kişisinin boktan püsürükten karikatür köşesi.
  -makarnaya sos isteyen var mı?
  -çok iyi olur, makarna rezalet kurtarmak lazım... türü sıçışlar ihtiva eder.
 • (bkz: samdak ayisi)
 • çok fazla maruz kalındığında tehlikeli yan etkileri olabilen esprilerdir. bir kere bu esprileri çok fazla yapanların tartaklanması tehlikesi zaten vardır. ayrıca, bu espriye gün aşırı ve yüksek dozda maruz kalan kişilerde çeşitli kişilik bozukluklarına rastlandığı ispatlanmıştır. şizofreni ve ölüme kadar ciddi yan etkileri olan bu espriler konusunda daha dikkatli olunmalı, insan sağlığı tehlikeye atılmamalıdır. insan sağlığına tehlikeli, anestezik özellikteki insanlardananesthetic'e özellikle dikkat etmek gerekmektedir.
 • kelime oyunlarına dayanan esprilerdir. bu oyunlardan herhangi biri ortadan kalkarsa düşme veya devrilme tehlikesi geçirebilirler ve bu durumda zaman zaman izah edilmesi gereken esprilerdir. (örn: dayanan ya... oyun çekilirse.. devrilir.. o bakımdan.. )
 • iki temel espri çeşidinden birisi. diğeri için; (bkz: durum esprisi)
 • yapmaktan da yapandan da kacındıgım birinci dereceden kabir azabı. nejat uygur bu akımın onde gelenlerindendir. kendilerine basırılarının devamını diliyorum.

  -vergi borcum icin kafa atmaya gelmistim
  +efendim
  -af icin buraya kafa atmam gerekiyomus
  +haa anladııım sen vergi affı icin basvurmak istiyosun..
  -biz ne dedik!?!

  (bkz: oeehh ama hakkaten)
  (bkz: hay allahim yarabbim)
 • dar alanda kısa paslaşmalar gibidir. iyi bir teknik gerektirir her şeyden önce. her zaman pozisyon üretmez ama çıkan pozisyonlar da çarpıcıdır. tabii bir anda topu kaptırıp her şeyi berbat etmek de çok olağandır. maç içinde zaman zaman denenmelidir bence. iyi bir teknik gerektirir demiştik ya ayrıca kendisi de tekniği geliştirmek için ayrı bir antrenman gibidir.
 • bazısı iyi bazısı kötü olur bunların. ama bu öznel bir yaklaşım mı bilmiyorum, sanırım önce 'iyi mizah ne?' diye sormalı. misal, şu an kim olduğunu anımsayamadığım bir sunucunun 'ergenler bu dönemde hor vurup hormon savuruyor' demişti de pek gülmüştüm. fakat bazıları zorlama oluyor, mamafih zihnimin derinliklerine gömmüş olmalıyım ki, kötü bir örnek anımsayamadım.