1. oğuz atay'ın tehlikeli oyunlar kitabından bir cümle. şöyle ki;

`
    --- spoiler ---
    bilge neden nazmi'den ayrıldı? bilmiyorum sevgi. anlaşamadılar herhalde. garip. evet garip. ilk tanıdığım gün, kürkünü çıkardığım gün bilseydim ayrılacaklarını... kalbimden ona da bir yaprak açardım. kelimeler, albayım, bazı anlamlara gelmiyor. ''kelimeler, albayım, hangi anlamlara gelmiyor? efendim? '' ''kelimeler!'' albayım. hangi anlamda kullanıyoruz onları? ''hangi kelimeler hikmet?'' sizi neden yanımda dolaştırıyorum bilmem ki?

''bütün kelimeler, genel anlmada kelime.''

''ne demek istiyorsun oğlum?''

''kelimeler canım işte. mesela kelebek.''

''ne kelebeği?''

''kelebek canım, bildiğimiz kelebek.'' ellerini açtı, kapadı.

''ha o kelebek mi?''

''evet, o kelebek.''

''kelimenin aslı mı nereden geliyor?''

bu soruya tutunalım bari hiç olmazsa: ''evet.''

''bilmiyorum.''
    --- spoiler ---

(tehlikeli oyunlar, syf 101)
  2. "fakat, allah kahretsin, insan anlatmak istiyor albayım; böyle budalaca bir özleme kapılıyor. bir yandan da hiç konuşmak istemiyor. tıpkı oyunlardaki gibi çelişik duyguların altında eziliyor. fakat benim de sevmeye hakkım yok mu albayım? yok. peki albayım. ben de susarum o zaman. gecekondumda oturur, anlaşılmayı beklerim. fakat albayım, adresimi bilmeden beni nasıl bulup anlayacaklar? sorarım size:"nasıl?" kim bilecek benim insanlardan kaçtığımı? ben ölmek istiyorum sayın albayım, ölmek. bir yandan da göz ucuyla ölümümün nasıl karşılanacağını seyretmek istiyorum. tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor. küçük oyunlar istemiyorum albayım."
    .
    .
    "kelimeler, albayım. bazı anlamlara gelmiyor."

http://www.youtube.com/watch?v=fb135l6cxlm
  3. sözlükten birkaç arkadaşla bir araya gelip bu cümle üzerinde uzun uzun düşünüp entelektüel tartışmalar yaptık geçen gün

tanri siva- totoşlar taburuuuuuu

ugurcan- albayim sevgili albayim.

kizil sakal- kelimeler albayim bazı anlamlara gelmiyor, hele totoşlar hiç gelmiyor.

ozge- olm bu albayımı da kelimeleri de sikeyim. kütüphaneler dolusu kitap okudum bunu okumadım ama :(

degmesin yagli boya- ozge pici telefonuna bak (yazarın notu; ba ba seviyesiz ibnenin girişe bak)

degmesin yagli boya- tsekkurler feysvuk^.^ evet buradayim albayim. sag bastan ibne yaglı boya, antalya!

tanri siva- yalloş siva, angara!

kizil sakal- folloş kızıl sakal izm....ay oturtamadıiiiaaammmm

ugurcan- terminator ugur bostanci oto sanayi... omuzlarimin yillik bakimi ve yedek parca almaya geldim :\

ugurcan- on bin omuz atimi bakimi biraz kaprisliyim de... banane banane banane

ozge- deniz topu özge edirne

degmesin yagli boya- ya ....... diye bi kiz var ya, sarki soyleyen. onun bi sarkisini dinliyorum fizyden. sonra sirada .......... diye başka bi kari cikiyor, bi sarki soyluyor. sinirlerim yiprandi. sarkisini siktigimin orospusu! yapacagi sarkiyi sikeyim, igrenc kaltak!

kizil sakal-sakin lan. anaaa menapoz mudur nedir?

ugurcan- poz veriyor ya artist...

kizil sakal- mena poz verme arkadaşım mena para ver :/
    uur seninle takılmaktan espri anlayışım sikildi la, bi süre görüşmeyelim

ugurcan- olm bir arkadasim var kizi kabiz olmaktan ikinirken anusunde catlak olusmus yarin kucuk bi operasyon gecirecekmis

kendisine pasta yaptırıp üzerine de
    "anneye karşı gelirsen götünden kan alırlar kamil" yazdırıcam

kizil sakal- arkadaşlarınla da görüşmicem uur.

ugurcan- ozge kalsin digerlerini al, zaten senin arkadasin :p
    yok lan ozge'yi de alabilirsin dusundum bir an :)

kizil sakal- özge bize kaça olur uur? dost işi bi şey söyle ama

ugurcan- ozge size olmaz ya :\

ozge- deniz topu olduğumdan en çok 20 tele filan beyler. bir de ters rüzgarda kaçabilirim haberiniz olsun

kizil sakal- biz deniz yatağı olarak düşünmüştük ama

ozge- hayır deniz topu

dyb- zaten onun dogrusu menopoz. hic girmediginizden bilmemeniz normal. ben haftada bir ugruyorum. (hepimiz uguruz, hepimiz omuzuz)

ugurcan- omuzlar ola ozlek omuzlar ola!!

dyb- omuzlar albayim, bazi ugurlara gelmiyor!

kizil sakal- ya ben o albayı yıllardır düşünüyorum, kim ulan bu albay amk, kiiimmm????

ozge- sen de bilmiyon götüm. bi de sabahtan beri albayım öyle albayım böyle. vay şekilci yavşak yaa

kizil sakal- sıs la olric derim ölürsün valla

ozge- he bak bir de o var amına koyayımlardan. olm valla ben bu olric albay filan yazanların hepsinin de o öküz kadar kitabı okuduğuna inanmıyorum. ordan burdan duyup şekil yapıyo ibneler. kizil mesela

kizil sakal- o kızılın da amk ben, şekil ibne. olric şey ya, albayın yancısı, hani zagor'la çiko hesabı annadın mı?

ozge- kızıl ibnesi hemen savunmaya geçti okudum alt metniyle detay veriyo. kesin kitap özeti okudun götüm ya da birine anlattırdın hayatta inanmam,

dyb- kızıl, sekil yapmissin ama bokum gibi olmus. gule gule kullan canims.

kizil sakal- lan albayı okumadıysak da zagor okuduk yeterince alla alla

ugurcan- jessica alba komsu al kızıl bence

kizil sakal- ne güzel komşumuzdun sen jessica abla :/
  4. oğuz atay'ın şuan okumakta olduğum tehlikeli oyunlar adlı kitabından bir cümle.

çok derin. çok anlamlı.
  5. tumblr kızlarının oraya buraya sıkça yazmakta olduğu alıntı.
  6. kelimelere o an'lamları yükleyen aklım, o anlamlar arasında sıkışıp kalmış ruhum ve bana ait her kelimede kendini yadsıyan ben.... ya mekan, bazen zaman, çoğu zaman da insanda sevgim boyumu geçiyor...herkesi kurtarıyorum, kendim boğuluyorum..

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor hakkında bilgi verin