şükela:  tümü | bugün
 • kelle paça çorbası gibi pürin ve doymuş yağ deposu sakatat ürünlerinin kırıklara, çıkıklara iyi geldiği rivatetinin prof.dr.cihan aksoy tarafından çürütülmesidir.

  prof.dr.cihan aksoy güncel bilimsel gelişmeler ışığında bunun neden mümkün olmadığını ve bu türden sakatat ürünlerinin faydadan çok zarar getirdiğini bakın nasıl anlatıyor :

  --- spoiler ---

  prof dr. canan karatay; 'kemiklere iyi gelir bol bol kelle paça için' diyor ama meslektaşları canan hoca gibi düşünmüyor. fizik tedavi uzmanı prof. dr. cihan aksoy paça çorbasının kemikler için herhangi bir faydası olmadığı görüşünde.

  --- spoiler ---

  haber kaynağı
 • kırlar düştü saça ,yaşasın kelle paça ..
 • bas acıyı bas bas
  bol sirkeli sarımsaklı. faydasından mı yenir bazı şeyler? onlar karar verene kadar:
  kelle paçacılar birleşin!
  t: bilimde “ise” kuralının işlemesidir. her yeni bilgi gibi bu da, aksini ispatlayan yeni bir bilgi yok “ise” kabul edilebilir.
 • çürütülmemiş ve kırık çıkıklara herhangi bir fayda sağlamadığı iddia edilmemiş aksine kırık çıkıklara iyi geldiği kabul edilmiştir. başlığı açan yazarın verdiği kaynakta geçen cümle şu şekilde;

  --- spoiler ---

  prof dr aksoy; "eskilerden günümüze gelen bir gelenek vardır. eklem bağları, ağrısı, kırık olaylarında anadolu'da bir an önce iyileşmesi için paça çorbası içilirdi. çünkü paçanın içinde kolajen vardır. kolajen hareket sisteminin yapı taşlarını, özellikle kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturan proteindir. siz belki 5 kilo çorbayı içtiğinizde iyileşirsiniz ama onu hazmedecek karaciğere onu atacak olan böbreğe zarar verirsiniz."dedi.

  --- spoiler ---

  ayrıca (bkz: jelatin)