şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: ayak paça)
 • (bkz: paca)
 • kucukbas hayvanlarin ayaklarindan yapilir. en makbulu de keci pacasiymis.

  et iceriginin farkli olmasi disinda iskembe corbasi ile aynidir; sivi kismi terbiyeli ve bol sarimsaklidir, sirke ve pul biber ilavesiyle yenir. sabah agizdaki berbat koku ve tat yuzunden pismanlik icinde uyanilir.
 • lale iskembecisi nin cok guzel yaptigi corba.
 • sakatatların en güzel işlenme yollarından biridir, bu çorba...sarhoşken içmek dünyada az bulunur, bir haz verir...yalnız ortamda sevişme maksatlı yaklaştığınız hatun varsa dikkat edin o da sizin gibi bol sarmısaklı içsin, yoksa anlayamayacağınız bir şekilde sizden soğur...en güzeli o kafayla ''salla gitsin, çorbamız soğumasın şeklinde takılmaktır.''bunu bi de sarmısaksız, üstünde erimiş tereyağ olmadan içenler var...onlardan hiç bahsetmeyelim...ayrıca faydalıdır...kemikleri güçlendirir, kolunu, bacağını muhtemel, sıradan bir kavga sırasında kırabilecek sıradan bir çukurovalı için idealdir...
 • erbabindan tarif:
  kelleyi aliyorsun, iyiiiice yikiyorsun. kelleyi ocaga koyup bir tasim kaynatacaksin, suyunu dokeceksin. cunku bunun yaglari var ya, ondan sonra tekrar tencereye koyup kaynatacaksin; iyice pisecek. pisti. etlerini dideceksin *.
  o duruyor kenarda, ayri bir tencerede sosunu hazirliyoruz. bir bas sarimsagi iyice dovecegiz. salca, bir kasik zeytinyagi, sarimsak yagda iyice kavrilacak. bir kilo su konacak. kaynamis suya kelleyi atip, yarim saat kaynatiyoruz.
  inecegine yakin bir yumurta, iki kasik yogurt iyice cirpiyorsun, icine atiyorsun. biraz daha pistikten sonra indirip servis yapiyorsun.
  tabaga isteyen sirke, aci biber koyabilir.
  boyle olur kelle.
 • asıl olarak küçük baş hayvanların ayaklarından, paçalarından yapılan paça türünün kelleden yapılan versiyonudur. bir çok insan da bunu tercih eder. çünkü kelle paça daha ete yakın unsurlar içerir. gece içilebileceği gibi, sabahları da tercih edilir.

  kelle paça da, kellenin kullanılmayan tek yeri kemiklerdir. tercih edenlerin zevkine göre, beyin, yanak, dil hatta göz bile kullanılır, daha doğrusu göz çeperi.

  ama en güzel menü, gözü tericih etmeyenler göz önüne alınarak, göz olmadan karışık, yanına da beyini sade olarak almaktır. sarımsak ekşisi kararında atılmalı, hafif limon ve tercihen de kırmızı pul biber kullanılabilir. beyin de ise sadece limon ve kırmızı pul biberle hazırlandıktan sonra, sizi tutan birşey yoksa saldırabilirsiniz...

  (bkz: gecenin bir yarısı acıkmak)

  edit: en güzelinin memlekette, kahramanmaraş'ta yapıldığını söylemek, unutulmaması gereken bir noktadır.
 • adana yöresinde, kellenin etli kısımlarından ve dil parçalarından yapılanı müdhiş lezzetli olan yemektir. bunun için yine yöre işkembecilerine "çürüğünden olsun" denmesi lazım gelir. başka yörelerde bu talebin iletildiği garsonların mavi ekran verdikleri tecrübe edilmiştir.
 • sıcacık aleminyum tasta ısıtılarak,yok yok neredeyse kaynayan bir şekilde servis yapılırsa tadından yenmez,öyle sosyete işkembecilerinde falan yavan olur.bence en güzellerinden birisi aksaray da yedikule dolmuş duraklarına yakın günaydın kelle paça dır.yirmidört saat açıktır.müşteri portfoyü,şöförler,hayat kadınları,otel çalışanları falan gibi yetmişiki milletten adamdır.altı türk lirasına ziyafettir,meraklısına sakatatın dibine vurmak isteyene dil-beyin tavsiye edilir.