• daha sonra nasreddin hoca gibi uydurma bi çok hikayesi, fıkrası türemiştir... keloğlan devlerle, ülkelerle cenq eder, padişahın kızını, ülkenin onurunu, ebesinin hörekesini kurtarır. hep tesadüf eseri şan şöhret sahibi olur ama pek bi zekidir, üstleik kafasının kel olmasına rağmen zekidir. bi de annesi wardır, hep mutlu sonla biter, fekat garibandır, mağdurdur... eğlencelik bi masal kahramanıdır, gerçekten yaşadığına dair söylentiler olmasıyla birlikte, masallarında çocuklara "öğüt"ler wardır... severim, özlerim...
 • bir kaç adet de sinema filmi çekilmiştir, filmlerde rustu asyali oynamiştir... başarılıdır da... klasik sözleri wardır keloğlanın, kendi çapında felsefe yapar...

  - gülü tarife ne hacet, ne çiçektir biliriz.
  - ben ya çorba içerim ya and içerim. şarap içmem...
  - ben öyle tilki gölgesinde yatmam kızım...
 • keloğlan masallarında fena halde kıllandığım iki olay vardır, birincisi, devanaları. devanaları canavar benzeri kadınlardı ve bunların memeleri o kadar büyük o kadar büyüktü ki , bu devanaları bir memeyi çapraz omuza, diğer memeyi de onun üstünden diğer omuza atar gezerlerdi. dehşete düşerdim.

  bir de cadılar olurdu, keloğlan bunlardan bişey çalardı falan, sonra haber gelirdi, "cadı kadın küplere binmiş!" diye, arkasından bir bakardınız cadı gerçekten de bir su küpüne oturmuş, (binmiş) uçarak keloğlanı kovalıyor.

  keloğlan masalları sakıncalıdır.
 • bir masal kahramanı.binbir gece masallarının içindeki bir hikayede keloglan annesini kaynar suyla yıkayıp öldürüyodu yannışlıkla.sonra da agabeyiyle gömüyolardı.o çocuk aklımla neye ugradıgımı şaşırmıştım.