• 1972 yapimi bir keloglan filmi. basrolde tabii ki rustu asyali var... diger rollerde alev oraloglu ve suna pekuysal yer almakta.
  • turgut özakman'ın yazıp, metin erksan'ın yönettiği 1972 de çekilmiş tarhana çorbalı, bicirikli, aykızım sultanım'lı süper filmdir.

rollerde ise rüştü asyalı, alev oraloglu, aydin babaoglu, deniz erkanat, reha yurdakul, atif kaptan, suna pekuysal gibi güzel isimler vardır.
    (bkz: aykızım sultanım)
  • mehmet ali erbil ve petek dincoz sayesinde zavalli ilkogretim cagi cocuklarinin yanlis taniyacagi hayal kahramanlari. yeni nesil cocuklara sirf keloglani yanlis tanimamalari icin kampanya baslatilip, her kanalin tum gun orjinal keloglan serisini gosterime sunmasi gerekir.

(bkz: rustu asyali)
    (bkz: suna pekuysal)
  • filmde keloğlan, padişahın kızını almak için yapılan turnuvada şu şekilde tanıtılır:

- anadolu çocuğu pek sever kavurmayla cacığı, mehmet oğlu keloğlan
  • keloğlan'ın parça parça söylediği, cankız'a olan aşkının gelişmesiyle paralel gelişen mükemmel bir türküyü de içeren film.

filmin başlarında, cankız ile keloğlan yeni yeni tanışırken, ali cengiz'in evinde eşyaları karıştırırken buldukları sazı çalarken, azıcık da cankız'a işve atarken:

kanadını açacak
    gönül kuşum uçacak
    dalına konacağı da
    nazlı gülü seçecek

anla garip halinden
    itme düşer dalından
    hoş tut gönül kuşumu da
    sarhoş oldu balından

filmin ortalarında cankız'ı artık sevdiğini anlayan keloğlan bu sefer de türkünün ikinci kısmını söyler:

kanadımı açmışım
    döne döne uçmuşum
    dalına konacağım da
    nazlı gülü seçmişim

anla aşık halinden
    itme sakın dalından
    düşerim ayağına da
    sarhoş oldum balından

filmin sonunda keloğlan ile cankız birbirlerine kavuştuklarında da keloğlan bu sefer cankız'ın gözlerine bakarak söyler türküsünü:

sensin benim sultanım
    hem ecelim hem canım
    ister öldür ister sev de
    vallah billah seninim

anla aşık halinden
    itme sakın dalından
    düşerim ayağına da
    sarhoş oldum balından
  • keloğlan ve bıcırığın tavuk kılığına girerek padişahı altına sıçırttıkları bir sahne barındıran filmdir. ayrıca inci de şöyle bir yorum var ki beni benden aldı.

aslında tarhana çorbasıyla insan uyandırma sahnesini stanley kubrick çekseydi şu an ekşide 7000 tane entri girerlerdi sevgi koduklarım. elimizdeki cevheri görmüyolar fularlı yobaz entel muallakler.
  • bütün bilgelik, şehirli tango kızı etkileyip "cankızlar"la köye dönmeye kadar..
  • kadroya bak şampiyonlar ligi:

çin imparatorunun yeğeni çok soylu huan fenk hazretleri
    meşhur frenk şövalyelerinden asaletli şövalye don kişot
    habeşistan imparatorunun oğlu aslanlar aslanı prens raskalsa
    horasan veliahdı cemşit cihangir
    magrib diyarından gelmiş çöl aslanı abdülkerim el-fetta
    şimal vikinglerinden meşhur can alıcı olaf abrahamson
    büyük vezirimizin oğlu aslan pençeli şimşek kamçılı demirhan bey
    ve anadolu çocuğu pek sever kavurmayla cacığı mehmet oğlu keloğan

seç beğen nick olarak kullan. gerçi keloğlan devler arenasındaki beşiktaş gibi kalmış ama olsun büyük başarılar kazanmıştı yarışmada.
  • bu filmde keloğlan, padişah kızını almaktan daha zevkli bir iş keşfetmiştir. padişah kızını verseler de almamak. bu sayede keloğlan hedonizmin temelini atan bir türk büyüğü olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap