şükela:  tümü | bugün
 • simdiki guney bati fransa, o zamanki galya'dan gocup m.o. 279'da bogazlari gecerek, kizilirmak'in ic havzasina yerlesen galatlar da kelt kavimleri idiler.. hatta bu deniz asan, deniz seven galatlarin baskentlerinin simdiki modern ankara oldugu ve ankara' mizin simdiki adini da kelt kokenli gemi capasi anlamina gelen "ankrya"dan aldigi tarih kitaplarinda soylenir.
 • m.ö. 390 yılında istila ettikleri roma'yı yerle bir etmemişler, son çare olarak capitol kalesine sığınan romalıları kesip biçmemişler; fakat yalnızca yağma ve yüklü miktarda altın alarak topraklarına geri dönmüşlerdir, zira göreneklerine göre kendilerine yamuk yapan roma'ya karşı onurlu bir zafer kazanmışlardır ve bu (yağma ve altınlarla beraber) kafidir. roma ise bu olaydan sonra kaybettiği gücünü geri toplayarak yaklaşık beş yüz yıl boyunca avrupa toprakları genelinde keltlere kök söktürmüş, birçok bölgede soylarını kurutmuştur.

  (bkz: o son şehri yıkacaktık)

  bilim ve gelecek dergisi son -97.- sayısında keltleri anlatmış, güzel de anlatmış...
 • hint-avrupa kavimlerinden biri olan keltler’in ilk izlerine mö 600'lerde güney fransa’da rastlanır. daha sonraları keltler bütün avrupa’ya yayılmış, bir bölümü kuzey italya’da diğer bölümü alp ve pirene dağları ile ren nehri arasında kalan ve belçika’ya değin uzanan bölge içinde oturmuşlardır. keltler’e hellenler keltai ya da keltoi, romalılar ise galli (tekil hali gallu) demiş.

  mö 278/277 yılında üç büyük boy halinde anadolu’ya akın edip sonraları kızılırmak yayı içinde ve ankara ile pessinus yörelerinde oturan keltler’i ise hellenler galatai (tekil hali galates) adı ile anıyorlardı. (bkz: galat)

  kaynak: ekrem akurgal
 • surekli kuzeyden saldiran barbar kavim
 • erkeklerinin esir duseceklerini anladıklarını zaman kadınlarını oldurdugu kavime mensup gocebe halk.
 • traklarla beraber kadim zamanlarda trakya'da da * yaşamış kültür. bunu geçen gün habertürkteki müzik ve yol programında öğrendim. hatta kırklareli vizede kelt müziği icra eden dört kişilik ve harika insanlardan oluşan bir gurup var. isimleri malesef programda * zikredilmemiş olan bu gurup whistle adı verilen üflemeli sazlar gibi geleneksel enstrümanlar kullanıyor. ilk fırsatta kendilerini dinlemeyi çok isterim.

  aylarda sonrasından gelen edit: grubun ismi celteastmiş. bir de web sayfaları var.
 • toroslarda da bir miktar genleri olması muhtemel olan kavim.
  (bkz: son kelteri)
 • dost kitabevinden cikan corto maltese albumlerinden biri. corto'nun once keltik perilerle bir olup almanları ve onların mitlerini kovalamasinı sonra da ira-ingiltere çatışmalarına bulaşmasını goruruz.hikayeler britanyada gecer. ayrıca:
  (bkz: a midwinter mornings dream)
 • (bkz: turkije)
 • hep kuzeyden mi saldırırlar bilmiyorum ama, anadolu'ya samsun ve merzifon'dan çöktükleri malum.