şükela:  tümü | bugün
  • masumiyet müzesi'nin kurucusu. lacan'ın aşk tanımıyla; kendisinde olmayan bir şeyi, kendisinden talep etmeyen başka birine vermeye çalışan" adamdır benim gözümde. aşk böyle bir şeydir aslında, kemal'in pek kabahati yok.
  • osman basmacı'nın kardeşidir.
  • arıza halleriyle, füsun'a duyduğu derin ve geçmez iptilâ sebebiyle, okura raif efendi 'yi* -burnunda sızı bırakarak- hatırlatan âşık. insanın aşk diye bir şeye inanacağı geliyor vallahi.
  • hayatının en mutlu anına sahip çıkamamış olmasına rağmen çok mutlu bir hayat yaşamıştır. inanmayan çukurcuma'ya gider, şahit olur.
  • --- spoiler ---

"12 nisan 2007 tarihinde, yani füsun'un ellinci doğum gününde, kendisi altmış iki yaşındayken, milano'da her zaman kaldığı grand hotel de milan'ın via manzoni'ye bakan büyük bir odasında, sabaha doğru uykusunda geçirdiği kalp krizinden öldü." (kaynak - masumiyet müzesi, s. 542-543)

bu arada füsun'un doğum gününde ölmüş olmasını çok manidar buluyorum.

hayatı boyunca 5723 müze gezmiş enteresan bir insandır. bu kadar müze gezmesinin temel nedeni tabii ki füsun'dur.
    --- spoiler ---
  • aslında çok önemli bir nokta gözardı ediliyor.

herkes bu karakterin yapış yapış aşkını, ağlayarak boşalmasını, pulbiberliğe falan hallenmesini görüyor ama aslında üzerinden özellikle türkiye gibi ikiyüzlüler cennetinin belli belirsiz bir otopsisini izliyoruz.

1970lerde bir genç kız uzaktan akrabasıyla sevişecek ve kızın ailesi adamı görünce "buyrun girin, size bir kahve yapayım" deyip her akşam adamla birlikte türlü yerken arena'yı izleyecek? işte bu ihtimal ancak kızın seviştiği adamın kemal basmacı gibi zengin olmasıyla olur. füsun kemal basmacı ile değil yaşıtı bir öğrenciyle sevişseydi büyük ihtimalle derisi yüzülmüştü.

böylece ortadirek bir türk ailesinin para karşısında ne kadar çıkarcı, iki yüzlü ve "geniş" olabildiğini gösteriyor. bu karakterin bir tek busunu sevdim.

onun dışında iğ ren dim.
  • humbert humbert'le akrabadır.