*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atatürk'ün aşçısı kemal usta bolu ili mengen ilçesi konak köyünde doğmuştur. kendisi annemin dedesidir.
  10 kasım 1969’da günaydın gazetesi’nde asagidaki röportajı yayımlanmıştır...

  “1929 yılında izmir’de bir büyük lokantanın baş ustasıydım. o sırada, başvekil ismet inönü’nün baş ustası kayınbiraderim olan kadir usta idi. onun aracılığı ile köşk mutfağına yar-dımcı ahçı olarak girdim. o günlerde gazi paşa’nın ahçıbaşısı ak mehmet usta idi. benim de akrabamdı. o da sağ olsun, elimden tuttu. bir müddet sonra, köyüme dönmüştüm ki haber ettiler, köşkten çağırdılar. giriş o giriş hâlâ buradayım…

  gazi hangi yemeği severdi

  merhum gazi, yemeklerde pek ayırım yapmazdı. önüne hangi yemeği koyarsan koy, “sevmem” demezdi. ziyafetler hariç, bir yemek listesini gönderdiğini hatırlamıyorum. ancak, çok çeşit isterdi yemeklerinde. zaten pek yemeğe de düşkün değildi. çok kereler dikkât ettim, en çok kuru fasulye ile pirinç pilâvını severdi.. fasulyeyi pilâvın üstüne döker öyle yerdi. sabahları genellikle peynirli yumurta ve kuru fasulye yemeğe bayılırdı.

  bizim mutfakta, günün 24 saatinde bir tek tencere hazır beklerdi, o da kuru fasulye tenceresiydi. çünkü, belirsiz zamanda kuru fasulye ister, biz de yemeği hemen götürürdük. geceleri geç vakitlere kadar çalıştığında karnı acıkır, o zaman da kuru fasulye isterdi.

  hiç sevmediği için yalnız yemek yemezdi. kalabalık bir masada, yemek yemekten büyük zevk duyardı. her akşam o zamanın büyüklerini ve dost-larını davet eder hem onlarla konuşur, hem de yemek yerdi. atatürk, hiç tatlı sevmez-di. ama, “ben sevmiyorum ama, gelen misafirlerin içinde tatlı seven vardır, onun için mutfakta bulunsun” derdi.

  rahmetli atatürk, kendisine hizmet edenlere çok nazik davranırdı. kızdığını nadir görmüşümdür..

  atatürk, içkilerde pek ayırım yapmazdı ama, onun masasında rakının çok ayrı yeri vardı. çok meze istemez rakı içerken birkaç leblebi ona yeterdi. ara sıra, mutfağa geldiğinde bizim de avucumuza, cebinden leblebi çıkarır koyardı.

  nur içinde yatsın.”

  sen de nur içinde yat kemal usta...
 • (bkz: duygulandıran hikayeler)

  keşke şimdide olsaydın.
 • okurken bile insanın içini huzurla dolduran, yüzünde hüzünlü bir gülümseme oluşturan hikayeyi anlatmış olan emektar.

  evet, sen de nur icinde yat kemal usta...