şükela:  tümü | bugün
 • kemal gün bir baba.
  2 oğlu 2016 yılının değişik aylarında öldürülmüş… birinin cenazesini almış. diğerinin cenazesini almak için dersim seyit rıza parkı’nda açlık grevinde…
  7 kasım 2016 tarihinde dersim merkez ile hozat ilçesi arasındaki çat bölgesine yapılan hava saldırısı sonucunda 11 dhkc’linin yaşamını yitirdiği uzun bir süre sonra ortaya çıkmış, aileler cenazelerin kendilerine verilmesi için girişimlerde bulunmuştu.
  kemal gün neden açlık grevinde olduğunu ve taleplerini şöyle anlatıyor:

  “ben murat gün’ün babasıyım. oğlum 28 yaşında. 7 kasım 2016’da devlet dhkp-c militanlarının barınağını uçaklarla bombalıyor. barınağın içinde cesetler paramparça oluyor ve yanıyor. kimyasal atıldığını düşünüyorum. oradan toplanan parçaların bir kısmı adli tıp’a götürülmüş. bize haber verilmedi. oradan bir kızımız kurtuluyor, yaşadıklarını yazıp internete veriyor. o günden beri takip ettik, geldik buraya, birkaç sefer oturma eylemi yaptık, gözaltına aldılar.

  28 şubat’tan itibaren açlık orucuna başladık. tekrar bizi götürdüler. sonra geldiklerinde kalkmadık, avukatlarımız yanımızdaydı. üstleriyle ne konuştular bilmiyorum ama pazartesi’ye sığınağa götürdüler. sığınak yeni çökmüştü, bombardımanda tam çökmemişti. ceset parçalarını gördük. artık sağ mı ele geçirdiler, ölü mü bilmiyorum. sığınağın gerisinde resmen yakmışlar, cesetler küle çevrilmiş… biz onların ufak ufak kemiklerini külün içinden topladık. en büyük kemiği altı santim civarındaydı. kadın saçı çıktı, kadın gömleği çıktı. topladık hepsini oradaki askerlere verdik, çıktık geldik.

  bugün açlık orucunun 33. günüdür. bugün bizi savcılığa çağırdılar. bir kişinin daha kimliği tespit edildi. babası gelmişti, savcılıktan izin aldı. avukatlarla beraber cenazeyi almak için malatya’ya gittiler.

  şimdi ben de oğlumun cenazesini istiyorum. parçalar hepsi birbirine karışmış; toplamışlar bir torbaya koymuşlar. bir tombala gibi; içinden çekiyorsun kimin dna’sı tutarsa onlar tespit oluyor. diğerleri yok…
  talebim; tek bir kemiği de olsa çocuğumuzu almak istiyoruz. çünkü bir kabristanının olmasını istiyoruz. bir mezarı olması lazım ki; ben de başına gittiğimde bir dua okuyayım. insanların görüşü ne olursa olsun, insanlar savaştığı zaman düşmanlarının ölüsüne bile saygı gösterilir; cesetleri verilir.
  bir oğlum da 2016 yılının 4 nisan’ında geyiksuyu’nda öldürüldü. onun cenazesini verdiler aldık götürdük, memlekette gömdük. onun bir mezarı var; gidip dua ediyorum…
  bunun cenazesini de alıp onun yanına gömmek istiyorum; başka bir şey istemiyorum…”
  haber
  halkın hukuk bürosu
  11cenazemiznerede
 • çet deresi’ne düzenlenen bombardımanda yaşamını yitiren oğlunun cenazesine ulaşmak için 38 gündür açlık grevinde olan kemal gün’e, her gün için 227’şer tl para cezası kesildi.

  dihaber’in aktarımına göre, dersim merkez ve hozat ilçesi arasındaki çet deresi’ne yönelik 7 kasım 2016 tarihinde yapılan hava bombardımanında yaşamını yitiren 11 kişinin cenazesi ailelerine verilmiyor.

  bombardımanda yaşamını yitiren murat gün’ün babası kemal gün’ün başlattığı süresiz açlık grevi dersim’deki seyid rıza meydanı’nda 38’inci gününde devam ediyor. oğlunun cenazesinin verilmesi için grevde olan baba gün’e “kabahatler kanunu” gerekçesiyle dün toplu şekilde grevde olduğu her gün için 227’şer tl para cezası kesildi.

  ‘çocuklarımızı vermedikleri için ceza kesiyorlar’

  duruma ilişkin konuşan baba gün, “38 gündür açlık orucundayız. daha da bir bilgi alamadık. biz de avukatlarımızı bekliyoruz. yeni bir dilekçe ile savcılığa başvuracağız. günlük 227 tl her gün için ceza kesiyorlar. onların hakları varsa bizim de haklarımız var. hem çocuklarımızı katledip bir de çocuklarımızı vermedikleri için ceza kesiyorlar. kanunda, hukukta, insanlıkta, dünya devletlerinde bu var ise evet diyelim. ama bu cezayı kesmeye de hakları yoktur. çocuklarımızın cenazelerini, tek bir kemik dahi olsa bize versinler biz de gidelim. madem direnişimizden korkuyorlar ve kamuoyuna ulaşmasından korkuyorlarsa cenazemizi versinler, gidelim.” dedi.
 • açlık grevinin 76. gününde, oğlunun cesedini isteyen ve bunun için kendi bedenini de ölüme yatıran bir baba.
 • gökçer tahincioğlu'nun yazdıkları:

  "kemal gün, açlık grevinin 76. gününde. oğlu çatışmada bir mağarada öldürüldükten sonra uzun süre cenazeleri çıkartılamamış+ "(thread)
  "uzun bir süre sonra mağaraya girilebilmiş ve çıkartılan kemikler soruşturma dosyasına alınmış. mağarada 11 kişinin öldüğü söyleniyor+"*
  "gelinen noktada, adli tıp, eldeki kalıntıların bir bölümünün dna eşleşmesine uygun olmadığı raporu verdi"*
  "savcılık ise eşleşme olmadığından kalıntıları kemal gün ve başvuran ailelere henüz vermiyor. savcılık ya da valiliğin kördüğümü aşması şart+"*
  "kemal gün'ün tek isteği kalıntıları almak ve oğlu için bir mezar yaptırabilmek."*
 • 76 gundur kemal amca aclik grevi yapiyor. 76 gun...ramazan ayinda 15-16 saat oruc tutup, iftar vakti yaklasirken pide kuyrugunda, trafikte, supermarkette acliktan sinirleri ziplayip, kavgaya tutusan ey muhafazakar halk. ey ikiyuzlu halk. kendin 15-16 saat ac kaldin mi dunyayi yiyorsun. kemal amca 76 gundur aclik grevi yapiyor. evladinin cenazesini almak icin. niye duyarsizsin?

  bu nasil bir devlet? hani insani, yasatinca devlet yasayacakti. yoksa kemal amca, nuriye gulmen, semih ozakca ve diger hakkini arayan insanlar sizce insan degil mi? hani insani yaradandan oturu seviyordunuz? herseyiniz gibi bu sozleriniz de yalan. ne diyeyim? iktidar sahipleri, bu yaptiklariniz insallah bir gun sizden misliyle cikar.
 • acılı bir baba.
  çocuğunun mezarını yapmak istiyor. bu insana bunu çok görünce devletimiz, bedenini açlığa terk ediyor. işte bu insana ses olmak boynumuzun borcu. tıpkı nuriye ve semih'in açlığına ses vermemiz gerektiği gibi...
 • "dersim'de düzenlenen hava operasyonunda hayatını kaybeden oğlunun cenazesini almak için 77 gündür kent merkezinde açlık grevi yapan kemal gün, herkesi ankara’da açlık grevi yapan nuriye gülmen ve semih özakça’nın direnişine destek vermeye çağırdı. kendisi de açlık grevinde olan ve görme kaybı yaşamaya başlayan gün, gülmen ve özakça’ya ilişkin “oradaki yavrularımı yalnız bırakmayın, hep yanlarında olun” dedi."

  kaynak

  allah hepimizin belasını versin, diyecek başka sözüm yok.
 • can dündar kendisiyle bir röportaj yapmis, özgürüz youtube kanali üzerinden. video özellikle soru ve yanit arasindaki baglantidan kaynakli gecikmeden dolayi sorunlu ama kemal gün'ün durumunu, taleplerini kendi agzindan duymak adina degerli. kemal gün, evladinin kemiklerinin istiyor, yasi 70 ve ölüme yürüyor. evladi isterse dünyanin en kötü, en cani insani dahi olsaydi, durum bu olmamaliydi. ölmüs, hatta yakilmis bir bedenin onun hakkindaki düsüncelerimize verecegi bir tepki yoktur. cani yanan, cezalandirilan geride kalanlaridir. hangi suclamayla aileye bu agir, yargisiz ceza veriliyor?
  ne belali topraklarda dogmusuz, ne kara bir talihimiz var. "hain" abisinin cesedini gömmek sucundan idama mahkum edilen antigone'den 2500 yil sonra, hala ayni yerdeyiz. bu nasil bir barbarliktir?
 • çoçuğunun kemiklerini almak için aylardır açlık grevi yapan bir baba.

  istemsiz karşılaştırıyorum onu paralarını oğluna sıfırlatan recep tayyip erdoğan'la, oğlunun kumarhanede çekilmiş görüntüsüne "mutlaka bir arka planı vardır" diyen binali yıldırım'la, "oğlum komşuyla gayrimenkul işi yapıyor" diyen muammer güler'le, oğlu bir trafik kazasında ölüme yol açtığı halde onu hapisten kurtarabilmiş sinan çetin'le...

  hepsi baba değil mi?
  hepsi sever çocuklarını, kılına zarar gelsin istemez.
  ama çocuklarına ne kadar sahip çıkabileceklerine "güç" ve "para" karar verir.

  bu kadar acıyı nasıl kaldırıyor bu topraklar bilmem.
 • görme kaybı yaşadığı belirtilmiş ve sol gözü neredeyse işlevini yitirmeye başlamış. hali hazırda tansiyon ve eklem rahatsızlığı da vardı.

  bakın bu adam 70 yaşında ve 77. güne giriyor açlık grevinde. şu ana kadar oğlunun cenazesi ile ilgili yaptıkları başvuru hep sonuçsuz kaldı. bir heyet valilikle görüşme talebinde bulunmuş. kemal gün'ün sözleri aynen şöyle: "valiyle bir randevu talep ettiler. bakalım ne zaman görüşmeyi kabul edecek" buradaki 'bakalım ne zaman görüşmeyi kabul edecek' cümlesi var ya işte o cümle aslında insanın içini o kadar acıtıyor, insanı o kadar öfkelendiriyor ki. 77. gün açlık grevinde ve bakalım ne zaman görüşmeyi kabul edecek.

  bu adam kızılay'da değil. bu adam herhangi büyük bir şehirde değil bu adam hozat ilçesinde çet deresinde açlık grevi yapıyor. oraya desteğe gidemeyiz belki ama bizde internet var, sesimizi duyuracağımız birkaç yer var. neden kemal gün'ü bilen duyan yok. 77. gün diyorum.

  http://t24.com.tr/…me-kaybi-yasamaya-basladi,403828