şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sakarya üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü öğretim üyesi ve ortadoğu uzmanı değerli bir akademisyen. konulara objektif yaklaşması ve istatistiklere verdiği önemle bilinir.
  • kaliteli hocadır dersi çok zevkli geçer gündemi takip ettirmesii başta oooff üniv bu olur mu dedirtse de yararını gördüğümüz sonucu almamıza neden olmuştur...sakarya üiv sayılı hocalarındandır
  • sakarya üniversitesi senato üyesi. aynı zamanda sosyal bilimler enstitüsü müdürü olan prof. ankara üniversitesinde lisansını tamamladıktan sonra almanya siegende yüksek lisans ve doktorasını burslu olarak tamamlamıştır. yine sakaryada uluslararası ilişkiler bölümünde ders vermektedir. ortadoğu alanında uzmandır. kaliteli hocadır. avrupa birliği alanında çeşitli projelere imza atmıştır. her yıl "ortadoğu yıllığı" adında editörü olduğu kitabı çıkarmaktadır. 50nin üzerinde iş olsun diye yazılmamış dolu dolu kitabı vardır. ingilizce ve almanca kitaplarıda bulunmaktadır. odasında dev bir dünya haritası vardır. ve bu haritanın her bir renginde farklı bir öğrencinin emeği vardır. zorla değil zevkle boyatmıştır. boyatırken bile öğretmiştir. maaşını alıp yan gelip yatan hocalara benzemez, aldığı maaş anasının sütü gibi helaldir. öğrenmek istiyorum diyen sakaryalı öğrenciler için bulunmaz nimettir. sağcı solcu değil öğrencicidir. zira sağcısı solcusu saygı duyar. duymalıdır. duyacaktır. odası eskiden sakarya iibf 3'üncü katta idi, müdür olduktan sonra taşınmış mıdır bilinmez.
  • hocanın kralıdır derste öyle farklı bakış açıları getirir ki bazen bunu nasıl düşünebiliyor diye kendinizi sorgularsınız bunun yanında sorduğunuz en itici soruya adım adım cevap verir ki finalde bir sorudan 10 farklı soru cevaplanır almış olursunuz...
    ders alma şerefine eriştiğim için kendimi çok şanslı sayıyorum ...
    ve son olarak sakarya üniversitesi iibf'nin yeni dekanı olmuştur inşallah başarılı olur ki kendisini rektörlükte görürüz...
  • ders anlatışı güzel, akademik kalite olarak vasattır. objektif değildir ve sığdır. bir de bu insanlar makale yazıyor.
  • iki ülkenin birbirini boğazlayacak, bir kaşık suda birbirlerini boğacak noktaya geldiği durumlarda bile türkiye ile iran'ın küresel güç olabilmeleri için çatışma yerine işbirliğini benimsemeleri ve ticaret yapmaları gerektiğini söyleyen akademisyen. politik atmosfere kapılıp esen rüzgara göre popülist yorumlar yapan iş arkadaşlarıyla kıyaslandığında belki de türünün son örneği.
  • seta memuru öğretim üyesi.

21 ekimde batı ile rasyonel bir ilişki kurmak mümkün mü? başlıklı bir yazı yazmış türkiye gazetesinde. yeni görüyorum.

-benim takip edip gördüğüm kadarıyla başkaları da vardır sanıyorum- cengiz çandar, levent gültekin, aydın selcen gibi liberallerin türkiyenin dış politikasına ilişkin bir rasyosunun olmadığını, onun rasyonelliğe dayanan bir analizinin yapılamayacağını dillendirdikleri bir zamanda, seta memuru kemal inat da dış politikanın muhataplarının türkiye'ye düşmanca bir tavır aldıklarını ve rasyonalitenin tam da bu yüzden iyi ilişkilere imkân vermeyeceğini söylüyor.

peki kemal inat bir uluslararası ilişkiler profesörü olarak "diplomasi" denen şeyi(!?) bilmiyor mu? -müttefik veya değil- bir başka devletle küçük pürüzlerin veya büyük sorunların diplomasi yoluyla halledilebileceğinden habersiz mi? bu gülünç soruların elbette yanıtı belli. elbette biliyor. inat'ın yazısında saydığı sorunların hiçbirisi bugünkü türkiyeyi ve muhatap devletleri var eden sistemin özüne ilişkin değil. türkiye bir sistemiçi ittifaktan ötekine kur yapıyor, yeni bir sscb olmak niyetinde değil. inat da bunun için argümantasyon sağlıyor.

ve tersine soruları sorarken de kaçak dövüşüyor. muhatapların, allah allah darbeyi bile denedik, niye hala olmuyor gibi çocuksu sorular sorduğunu söylüyor. halbuki belirttiği üzere batı'da da benzer sorular soruluyorsa bunlar muhtemelen şöyle soruluyor:
    avrupalılığı zırt pırt terk etme eğilimi gösteren türkiye ile rasyonel bir ilişki kurulabilir mi?
    kendi gücünü aşan müdahele hevesleriyle müttefiklerini zor durumda bırakan türkiye ile rasyonel ilişki kurulabilir mi?
    rusya'yı akdenize indiren türkiye ile rasyonel ilişki kurulabilir mi?
    devlet içinde birçok gayriresmi örgütlenmeyi barındıran, zaman zaman devlet organlarını suç örgütlerine emanet eden bu tuhaf rejimle rasyonel bir ilişki kurulabilir mi?
    dini azınlıkların haklarını casusluk faaliyeti için kullanan bir ülkeyle rasyonel bir ilişki kurulabilir mi?
    dünden bugüne söylemleri tutmayan bir devlet başkanından nasıl bir rasyonelite devşirilir?
    vs...

sorular böyle uzayıp gidiyor işte. eğer yazıdaki soruların cevabı olumsuz ise bu soruların cevabı da olumsuz oluyor.
    eloğlu da soruyor. hem çocuksu değil, böyle. zor sorular... yaman sorular...
  • bugüne kadar ders aldığım hocalar arasında gördüğüm en başarılı profesör. öğrenciyi dersin içine çeken bir anlatışa sahip zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsun bile; ders işleyişi , ilerleyişi çok düzgün bu yüzden not tutma konusunda en rahat olduğum hoca. saü hocaları içinden en verim aldığım ve en sevdiğim hoca kendileri oluyor böylelikle
  • içerideki avrasyacıları oldukça kızdıracak bir yazı kaleme almış. link

"türkiye’deki rusyacıların, moskova ile tam da bu tarz bir tahakküm ilişkisi arzuladığını ifade etmek gerek. onlar rusya’nın türkiye’deki valisi olmak istiyorlar, tıpkı amerikancıların abd’nin türkiye’deki valisi olmayı istemeleri gibi."