şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şimdilerde baba olmaya hazırlanan kişi. baba olacağını öğrendiği gün sigarayı bırakması takdir edilesi bir tutumdur. aferin devam...
 • dar alanda kısa paslaşmaların çetin hoca'sı...
 • kültür bakanlığının özel ve amatör tiyatrolara gezi parkı cezası uygulamasına ve yürüttüğü ortaçağ politikasına karşı onurlu duruşunu göstermiş hocam, yönetmenim.

  hep var ol kemal kocatürk.
 • tiyatro kumpanyasının tüm oyunlarına gitme istediğini kat kat arttıran insan.. bu ayrımcı politikaya çok güzel bir cevap vermiştir..

  umuyorum ki bu duruşu başkalarına da örnek olur..

  ek: aralarında kemal kocatürk'ün de bulunduğu sanatçılar girişiminden konuyla ilgili bir açıklama gelmiştir:

  http://haber.sol.org.tr/…-susmayacagiz-haberi-83583

  metin:
  "biz tiyatrocular diyoruz ki:

  bugün ülkemizde, otoriter polis devleti hevesi ile dinci faşizm iştahı e lele vermiş, temel insan hakları ile insanlık değerlerini hiçe saymaya ve adım adım yok etmeye kararlı görünüyor.
  iktidar, bu doğrultuda, kültür ve sanat alanlarına da kıyıcı, yıkıcı, yok edici, kurutucu bir tutumla saldırmaktan geri durmuyor.

  bale sanatını belden aşağı, resim ve heykel sanatını ucube olarak nitelendiren, fazıl say’ı düşünce suçlusu ilan eden, yunus emre’den edip cansever’e kadar bir yazın ordusunu sansürleyen bu zihniyet; sahne sanatlarının her alanına var gücüyle yükleniyor.

  devlet tiyatrolarını, devlet opera ve balesi ile orkestralarını, ülkenin sanat hayatından silme girişimleri durmadı, durulmadı.

  biz tiyatrocular bu gaflet karşısında susmadık, susmayacağız!

  yerel yönetimlere bağlı şehir tiyatrolarına boyunduruk vurarak evcilleştirme girişimlerine sessiz kalmadık, kalmayacağız!

  istanbul atatürk kültür merkezi, harbiye muhsin ertuğrul sahnesi, karaca tiyatrosu, emek sineması, ankara akün ve şinasi sahneleri gibi sanat yuvalarına yönelik yıkımcılık çabalarına karşı durduk, karşı duracağız!

  şimdi özel tiyatrolara destek konusunun da, ürkünç bir keyfilikle, meşrep bezirgânlığına dönüştürüldüğüne tanık oluyoruz.

  somut demokratik ilkelerden ve bilimsel ölçütlerden yoksun,“ben kurdum oldu” anlayışı ile tayin edilmiş, yarıdan çoğu bakanlık memurlarından oluşan bu kurulun, kararlarından ortaya çıkan gerçek şudur:
  “siyasal ve düşünsel yönelimleri ayrıştırır, sakıncalı bulduklarıma vermem. yapay haklı-haksız tartışmaları oluşturarak, sonuçta ulûfe veya sadakaya indirger, yandaş peyleme mekanizması olarak kullanırım.”
  oysa kültür-sanat alanlarına yapılan bütün yatırımların kaynağı, halkın ödediği vergilerinden oluşur.
  kimse sünnet takılarını bozdurarak bu parayı temin etmiş değildir.

  toplumun düşünsel ve duygusal esenliği için harcanacak bu kaynakların dağılımında; uygar, demokratik ve akılcı ölçütler oluşturmak gerekir. bunu da ancak özerk yapıda kurum ya da kuruluşlar yapabilir. ister ödenekli, ister özel tiyatrolarda olsun; bozmaca yönetmelikler ve düzmece kurullarla yapılan iş, ahmakıslatan gibidir.

  destek için başvuran, başvurmayan, başvurup destek alan, başvurup destek alamayan, destek alıp da reddeden biz tiyatrocular, bir bütün halinde bu kurnazlığın da maskesini düşüreceğiz. susmuyoruz, susmayacağız!

  uygar dünyanın bu konudaki yöntemi de özgürlük ve özerklik kavramlarında yatar.

  biz tiyatrocular diyoruz ki: sanat özgürdür, kurumları özerktir!

  özgürlük ve hukuk mücadelemizi kol kola genişletirken; dayanağımız ödenekler değil, bu duruma sessiz kalmayacağına inandığımız seyircimizin destek, dayanışma ve alkışlarıdır.

  susmuyoruz, susmayacağız!

  sanatçılar girişimi"
 • ne idüğü belirsiz , sanat düşmanı bir başbakanın yalakası tipler tarafından oyunculuğu ve adamlığı sorgulanamayacak bir insandır .
 • (bkz: #62099477)