şükela:  tümü | bugün
 • 1926 yilinda rize'nin ardesen ilcesinde dogan, 1967 yilinda kurulan disk'in bes kurucu uyesinden biri olan, bugun vefat eden sendikaci.

  detayli bilgi icin: http://www.kenthaber.com/…desen/izbirakan_2445.aspx
 • "uyan

  uyan ey bozkırda sırt üstü yatan.

  uyan ey tozlu kitap raflarında uyuyan

  uyan ey dağdaki,

  ey sokaktaki adam...

  uyan.

  bir katar kalkacak bu ülkeden mutluluğa,

  uyan.

  makiniste ihtiyacı var katarın,

  levye tutan ellere,

  kömür atan bileklere,

  uyan.

  gündoğdu bak doğudan,

  doğuran anadan selamlar getirdi sana

  uyan"
 • bugün "ideolijiler öldü abiii", "solculuk mu kaldı yaaa, sscb bile dağıldı" zırvalarıyla sokaklarda dolaşan, ama patronu incir çekirdiğini doldurmayan nedenlerle işten çıkardığında yada çok daha farklı nedenlerle işyerinde özlük hakları ihlal edildiğinde yana yakıla sigorta, tazminat diye ortalıkta gözyaşı döken insanların hayatını bir kez okuması gereken onurlu ve mücadeleci insan. bugün bizler çalıştığımız yerlerde işverene karşı bazı haklara sahipsek, kemal nebioğlu gibi insanların sendika mücadelesi sonucu bu haklara sahibiz. ayrıca kendisi tip milletvekili olarak tbmm'ye de girmiştir.
 • işçiliğe 1946 yılında diyarbakır belediyesi'nde başlamıştır. 1961 yılında kurulan tip'in kurucu üyelerindendir ve 1965 yılında bu partiden tekirdağ milletvekili seçilmiştir.

  disk’i kuran 5 sendikadan türkiye gıda iş sendikası başkanı olarak disk’in kurucusu olmuştur. 1992’de disk genel başkanı seçilmiştir.

  hakkında açılan davaların biri hariç tümünden beraat etmiştir.
 • oğuz haksever'in dayısıymış. (kendi ağzından, yanlış duymamış olsam gerek)
 • 31 yıl önce bugün tutuklanmıştır.
 • türkiye’de sendikacılık hareketinin önderlerindendir. 1926’da rize’nin ardeşen ilçesinde doğan kemal nebioğlu, sendikal yaşamına otel, lokanta ve eğlence yerleri işçileri sendikası’nda başladı. 1961 yılında türkiye işçi partisi’nin kuruluşunda yer alan 12 sendikacıdan biri oldu. 1962 yılında türkiye işçi partisi’nin genel sekreterliğine getirilen kemal nebioğlu, 1965 seçimlerinde tekirdağ milletvekilliğine seçildi. 1967 yılında devrimci işçi sendikaları konfederasyonu’nu (disk) kuran 5 sendikacıdan biri olan nebioğlu, konfederasyonun genel yönetim, yürütme kurulu üyelikleri ile genel başkan vekilliği görevlerinde bulundu, 1992 yılında yapılan büyük kongrede disk genel başkanlığı’na seçildi. 12 eylül 1980’de disk davasından dolayı tutuklanan nebioğlu, 4 yıl tutuklu kaldı. idamla yargılandığı davadan beraat eden kemal nebioğlu, 4 çocuk babasıydı. 2006'da hayatını kaybetmiştir.

  kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/news/382037.asp
 • türk siyaset tarihinin en büyük isimlerinden biridir. gelmiş geçmiş en karizma sendikacılardan biridir.