*

 • pkk nın çekirdek kadrosunda yer alan bir isim. gümüşhanelidir.örgüt içinde ki lakabı laz kemal dir.urfa cezaevinde yatarken pkk tarafından basılan mapushane den firar etmiş, 1982 yılında diyarbakır cezaevi nde, açlık grevi sonucunda ölmüştür.
 • dil tarih’te 1970 başında kaydolduğu ve bir türlü bitmek bilmeyen bölümü, acul (hiperaktif), maceraperest kişiliği ile ne gelecekten ve ne de içinde yer alabileceği çok parçalı “sol” örgütlerden umudu kalmamışken, ayöd’den tanıdığı “et kafa” öcalan’la gittiği çubuk barajı’ndaki piknikten yeni kurulan ayrılıkçı kürt örgütü pkk elemanı olarak dönecektir.
  bu yeni örgütü ve görevi, doymak bilmez maceraperestliğine sonsuz olanak tanıyordu. kaçmalar kovalamalarla geçen (1977-82) beş yıl içinde kendisine verilen son görevi inandığı bir iştiyakla yerine getirdi; oynadığı hayat kumarına 7 eylül 1982 günü, girdiği ölüm orucunun 52nci gününde yenildi.
  bu maceraperest ruhun salt kendini tatmin için giriştiği akıl almaz macerayı, ayrılıkçı kürt örgütü, etnik orijininden dolayı yıllar boyu, enternasyonalist destek olarak lanse etmiştir; hala da etmektedir.
  bu lanse, yıllar içine pek çok maceraperesti bu örgüte çekecek, bunlardan birçoğu da, örgütçe verilen görevin veya kendi kişiliklerinin kurbanı olacaklardı; olmuşlardır.
  fakat kimse bu ilki kadar ünlü olamadı.
 • (bkz: haki karer)
 • vasiyetinde esat oktay yıldıran ın öldürülmesini istemiş. esat oktayı öldüren tetikçi " laz kemal in selamı var sana " dedikten sonra kurşunlayarak öldürmüştür yüzbaşıyı halk otobüsünde.
 • "kemal pir, kürt değildi, belki de en çok onun için dirisine ve ölüsüne saldırıldı. çok kötü bir örnekti sömürgeci egemenler için. ya ona özenenler çıkarsa… ya onun enternasyonalist tavrını rehber edinenler çıkarsa…che ne kübalıydı ne de bolivyalı, o enternasyonalist devrimciydi. kemal pir, che’dir. kürtlerin ve bütün enternasyonalist devrimcilerin che’sidir.
  kemal pir, kürt özgürlük hareketinin son yirmi yılına imzasını atan, “üç beş çapulcu”dan biridir.
  kemal pir, sömürgeci egemenler için kötü örnektir. doğrudur. kemal pir, can damarında şovenizm ve sosyal şovenizm serumu takılı olanlar için de kötü örnektir. bu da doğrudur. kemal pir, zaten onlar için kötü örnek olmasaydı, türkiyeli ve kürdistanlı sosyalistler ve devrimciler için iyi örnek olamazdı.
  sosyal şovenizm serumu ile beslenenler kemal pir’i anlamadan, bu ihanet şerbetini içmekten kurtulamayacaklardır. faresi bol bu ülkede, zulümle, yoksullukla, sömürgecilikle birlikte en çok ihanet kol gezecektir. ihanetin önü ancak, daha fazla kemal pir’le daha fazla mete vural’la, kahraman ezber’le, recep soydaş’la kesilebilir. onların yaşamlarını feda ederek ortaya koydukları mücadele azmini anlayarak, içselleştirerek, rehber edinerek… şehitlerimiz her zaman yol gösterirler. o yolu yürümek ya da ihanetin kavşağından sağa sapmak bize kalmıştır artık. ya bu yol yürünecek ya da kavşaktan sağa sapılacak. başka alternatif yok.
  yazının başlığından yola çıkarak kemal pir’in biyografisini yazacağımı zannedenler sanırım yanıldılar. bütün devrim şehitlerinin, bütün devrimci önderlerin biyografileri aynıdır ve tek kelimeyle anlatılırlar: ölümsüzlük.
  eğer kemal pir’in ve onun şahsında bütün devrim şehitlerinin biyografilerini bu sözcük tanımlamıyorsa, başka hangi sözcük ya da sözcükler tanımlayabilir?"

  burhan öztürk, sana en çok kırmızı yakışırdı... sokak hikayeleri, virtüel yayınları, 2000, istanbul.
 • kürt milliyetçiliğinin bir tür mehmet ali ağca'sı.
 • söylenene göre, cezaevinde olduğu dönem, kadınlara zaafı olup olmadığını tespit etmek için kaldığı hücreye güzel, alımlı bir fahişe gönderilir. 1 saat sonra kemal pir'in kadını örgütlediğine şahit olurlar.

  benim kafamda "kahrolsun fuhuşizm!!" diyen bir fahişe oluştu bunu duyduktan sonra.
 • yıllar sonra bir ilave: dün, abdullah öcalan’ın, örgütüne bahar aylarında silahların bırakılmasını gözden geçirilmesi amacıyla kongre düzenlenmesine ilişkin bir çağrısı duyuruldu. bu çağrı üzerine pkk bu kongresini gerçekleştirir ama, bölge kürtlerine ve diğer farklı inanç gruplarına yönelik selefi/vahabi radikal islamcı örgütlerin ve merkezi devletlerin baskıları devam ettikçe silahsızlanma kararı almaz. belki bir kısmı hala türkiye sınırları içinde bulunan silahlı unsurlarını sınır dışına çekebilir; bu halde bile üst örgütlenmesi kck aracılıyla “siyasi” faaliyetlerine devam eder.

  bu aşamaya gelinmiş olması, öcalan’ın, son yirmi yıl içinde, ayrılıkçı “ulus devlet” fikri yerine geliştirdiği önce bölgesel bir konfederalizm, arkasından ortak vatan demokratik özerklikte karar kılmasının sonucudur. önemlidir, türkiye’de cumhuriyetle birlikte, yaşayanlara dayatılan ulus devlet refleksini aşmada ve türklük “üst kimliği” yerine her yurttaşın kendi kimliği ile bir arada yaşamasına olanak sağlayacak toplumsal ve siyasal gelişmelerin önünü açacaktır/açmaktadır.
  kemal pir, yukarıda 2 numaralı entrymde belirttiğim üzere, pkk örgütüne, henüz açık silahlı mücadeleye geçmediği ama ayrılıkçılığı esas aldığı erken bir tarihte katılmıştı. yakalanıp içerde tutulduğu diyarbakır cezaevinde açlık grevinin ikinci ayı içinde vefat ettiği güne kadar, türk kökenli olduğu, ayrılıkçı örgüt için mücadele ettiği ve bu iki nedenden dolayı ek işkenceye maruz kaldığı halde tavrını değiştirmediği için işkencecilerinin ayrıca hışmını da çekmiştir. bugünleri göremeden içine girdiği örgütün içselleştirdiği ideallerine işkence altında da sahip çıkarak direnip, erken yaşta hayata veda etti. başka türlüsü de olamazdı, zira kendisi salt eylem adamı olarak temayüz etmiş, sütre gerisine hiç itibar etmemişti; acul kişiliği ve maceracı ruhu başka türlü davranışına da izin vermezdi.

  o’nun bu tavrı, örgütü daha radikal, sahadakilerini de halaskar fedailer haline gelmesinde etkili olmuş, örnek gösterilmiştir. salt bu yüzden, çatışılan yıllarda iki taraf daha fazla insan kaybetmiştir.

  keşke yaşayabilseydi ve bugünleri görebilseydi.
hesabın var mı? giriş yap