şükela:  tümü | bugün
1261 entry daha
 • bugün doğum günü kendisinin, 72 yaşına basacaktı kemal baba.. yani kendi deyimi ile atanın gününü tercih etmediği için bugün kutluyorum bende. erken kaybettiğimiz değerimiz.

  ''aslen 10 kasım doğumluyum ama atatürk'ün vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem, gülemem. 11 kasım doğum günümdür.''

  çocukluğumun ve gençliğimin en güzel anılarını bıraktı bende. herhangi bir filmi olsun denk geldiğim zaman hep izleriz ailecek ve eskisi gibi güleriz..

  doğum günün kutlu olsun..ruhun şad olsun..

  oyunculuğunun en sevdiğim sahnesini, son filmi propaganda'dan bırakayım..
 • kaç kez izlenirse izlensin tekrar hiç sıkılmadan izlenebilen filmleriyle en sevdiğim türk oyuncudur kendisi. kendisi hayattayken var olmayan çocukların bile tanımadan sevebildiği bir sanatçıdır.

  iyi ki doğmuş.
 • her seferinde yeniden izliyormuşçasına hissiyat veren,duyguları ve düşünceleri müthiş bir dil ile karşısında biz izleyicilere empoze eden güzel insan.

  gülmek nedir koca bi nesil kendisinden öğrendi,mekanı cennet olsun.
 • tam adı ali kemal sunal'dır. sözlükte bile yanlış yerde işleniyor.
 • yaş günüdür. ekşi sözlük kullanıcı adımı (bkz: iyi aile çocuğu) filminden almıştım. güzel insandır. güldüren insandır. gülen yüzüyle tüm sorunlarınızı unutturan, her filmini onlarca kez izlettiren gerçek sanatçıdır.

  aslında 10 kasım 1944 doğumludur ama mustafa kemal atatürk'ün öldüğü gün yaş günü kutlamam, yaş günüm 11 kasım'dır diyerek gönüllere ayrıca taht kurmuştur.

  ışıklar içinde uyusun.
 • doğum günü 10 kasım olmasına rağmen "ben doğum günlerimi 11 kasım'da kutlarım" diyecek kadar atatürk'ü seven bir kişidir kendisi.

  türk sineması'nın en güzel gülen adamına
 • kemal sunal, 11 kasım 1944 tarihinde malatya'nın doğanyol ilçesine bağlı gökçe beldesinde doğdu. annesi saime sunal, babası ise mustafa sunal'dır. ailesi malatya'dan istanbul'un küçükpazar semtine yerleşen sunal'ın öğrenim hayatı, mimar sinan ilkokulu'nda başladı. bu okulu bitirdikten sonra vefa lisesi'ne gitti. tiyatroya olan ilgisi de burada başladı. felsefe öğretmeni belkıs bakır'ın aracılığıyla müşfik kenter ile tanıştı. kenter'in kurucuları arasında olduğu kenterler tiyatrosu'nda çalıştı. bir süre sonra devekuşu kabare tiyatrosu'na geçti.

  1973'de "tatlı dillim" filminde rol alan sunal, böylece beyaz perdeye de ilk adımını atmış oldu. başrolünü oynadığı ilk film ise "salako" oldu.

  hababam sınıfı (1974), hababam sınıfı sınıfta kaldı (1975), hababam sınıfı uyanıyor (1976) ve hababam sınıfı tatilde (1976) filmlerinde rol alan sunal, "inek şaban" tiplemesi ile herkes tarafından sevildi. bu sebeple birçok filmde oynadığı karakterlere "şaban" ismi verilmiştir. 1977 yılında oynadığı "kapıcılar kralı" filmiyle antalya film festivali'nde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı.

  marmara üniversitesi iletişim fakültesi'ne kaydoldu, fakat okula devam edemedi. sunal, 25 yıl sonra bıraktığı yerden üniversite eğitimine devam edecek ve 51 yaşında mezun olacaktı. "tv'de ve sinema'da kemal sunal güldürüsü" isimli tezi marmara üniversitesi'nin merkez kütüphanesi'nde yer almaktadır.

  sanat hayatında toplam 82 filmde rol alan sunal, 1990'lı yıllarda televizyon dizilerinde de (saygılar bizden, şaban askerde, bay kamber) rol aldı. 3 temmuz 2000 tarihinde trabzon'a gitmek için bindiği uçakta kalp krizi geçirmesi sonucu hayatını kaybetti.
 • hani tosun paşa'yı, süt kardeşler'i, hababam sınıfı'nı vesaireyi saymazsak, yani tamamen güldürmesi için çekilmiş filmlerini diyorum, kemal abi beni hep ağlatır. güldürür de tabii, çok güldürür hem; ama önce ağlatır. çöpçüler kralı'nda ağlarım ben mesela. o yitip giden samimiyete ağlarım. köşeyi dönen adam'da, insanlığın haline ağlarım. zübük'te bu ülkenin haline ağlarım. yoksul'da 80'li yılların boktanlığına ağlarım. düttürü dünya'da hele her şeye ağlarım.

  kemal abi, içimizde bir yere dokunur çünkü. bam telimize muhtemelen. öyle bir titretir ki bazen kahkaha attırır, bazen gözyaşı döktürür. oyunculukta da döktürür, sahnenin tozunu da attırır.

  bence ülkecek çok şanslıyız böyle bir değere sahip olduğumuz için. kıymetini de bildik bence, biliyoruz. saygıda kusur etmiyoruz, filmlerini defalarca izlemeden bırakmıyoruz. ihtiyaç duyuyoruz ona çünkü. samimiyete çok ihtiyaç duyuyoruz.
 • konuşmadan güldürebilen tek insan doğum günün kutlu mekanın cennet olsun
 • türk milletinin mutluluk kaynağıdır.. allah rahmet eylesin.
84 entry daha