şükela:  tümü | bugün
  • en güzel örneği davaroda olan karşılaştırmadır.

(bkz: hortum kıble)
  • kemal sunal'ın 100 numaralı adam filminde oynadığı karakterin yaptığı hareketleri şener şen yaptığından kimin galip olduğu belli karşılaştırma.

bu yüzden şener şen'in gözümdeki değeri sıfırın altındadır.
  • (bkz: #29874236)
  • kemal sunal messi ise şener şen iniesta'dır. kemal sunal'ın bundan yıllar önce şener şen hakkındaki düşünceleri:

"...hepsi benim arkadaşım. şener şen, iyi oyuncudur, kabiliyetlidir. ilyas salman'ın başarısı bu kadardır. bundan ileriye gidemez. sert bir suratı var. şener'le beraber oynuyorduk. benim bir sürü filmimde oynadı. açmazcılık yapıyordu. yani "kavuklu-pişekar" ikilisini oluşturuyorduk. şimdi tek başına bir deneme yapıyor. bilemiyorum, daha onu da göreceğiz. ama belli mesuliyetleri alıp, film yapacağına, ikinci adamı oynamaya devam etseydi bence, kendisi için daha yararlı olurdu."

sener şen iyiki o mesuliyetleri almış.
  • ikisi de çok iyi oyuncular olsalar da şener şen biraz daha iyi bir oyuncudur bana kalırsa, daha geniş yelpazede rollerde oynamıştır. lakin, kemal sunal fenomendir, halkın gözünde tarihsel bir komedi karakteri haline gelebilmiştir.
  • muhteşem iki üstadın kıyaslaması. birlikte olunca daha da güzeller. örnekleri için ;

(bkz: #48976761) (arşiv içerir)
  • komedi filmlerinin en iyi 1. adamı ve 2. adamıdırlar.

kemal sunal 2. adam olmaz şener şen de 1. adam olmaz. zeki alasya metin akpınar ise filmlerinde bu konuda sürekli yer değiştirmişlerdir.
  • kemal sunal ertem egilmez tarafindan kesfedilir. hababam sinifi serisi ile yildizlasir ve uzerine saban karakteri yapisir. saban salak ama durust sonunda kazanan bir karakterdir. sabanoglu saban , dokunmayin sabanima, salako, sut kardesler, hanz vd . bu kaba saba, tiplemelere dayanan, argonun siklikla mizah unsuru olarak kullanildigi filmler yerine 80 ler daha cok toplumsal sorunlari yansitan kara komedilerle ilgilenir ve kemal sunal goc, sinif farki, gecim sikintisi gibi konularin merkeze alindigi filmlerde basrol alir. uzun sure doksanlarda film cekmez sonra da dram agirlikli filmlere yonelir. uzerine yapisan saban tiplemesi yuzunden bazi sosyal tabanli filmleri ilgi gormez.
    gelelim sener sen e. sener sen, ertem egilmez ekolunde koyden gelen kurnazi oynar ama asil onu sener sen yapan yavuz turguldur. ask filmlerinin unutulmaz yonetmeni, muhsin bey, eskiya, golge oyunu, gonul yarasi, avci ve elbette senaryosunu yavuz turgulun yazdigi kabadayi. tv dizilerinde de bas gosterir sener sen, 2. bahar gibi. sener sen buyun bu filmlerde eskinin gecmisin degerlerini temsil eder. durust, ahlakli, taviz vermez, yardimsever, iyi niyetli ve cogunlukla guzel seven beceriksiz asigi oynar ve genelde de askta acemidir ve kaybeder. ornegin eski bir eskiyadir ya da kabadayidir bugunun mafyalarina inat. bir orospuya bile (eskiya sevim) bacim senin bana sundugun sey cok degerli, tesekkur ederim der. sevda hanim (muhsin bey) onu aldatir ama filmin sonunda yine de onun elindentutar. kejenin ( eskiya) biricik askidir ve hayatini onu bulmaya adar. ask onun filmlerinde bas tacidir. yine de tipleme olmaktan uzak, ortak noktalari olan bu karaktere sener sen can verir. kucucuk boyu ile ekrani doldurur, seyircisin aglatir guldurur dusundurur.
    diyecegim o ki oyuncu kadar onu yoneten yonetmen ve icinde bulundugu projelerde degerlidir. dolayisiyla sener sen bu anlamda daha bir orta yolu bulmus ve karakter olmayi basarmistir. kemal sunalin bu cabasi ise surekli ondan ayni tiplemeyi bekleyen seyirci tarafindan kirilmistir.
    ıkisi de sinema icin degerli ve ozel insanlardir. elbette yanlarina pek cok gulduru oyuncusu da eklemek gerekmetedir.
  • kemal sunal doğuştan komik; şener şen ise doğuştan oyuncudur.

kemal sunal'ı da çok severim ancak bu kıyaslama şener şen için haksız bir kıyaslamadır. her filminde aşağı yukarı aynı tipi oynayıp aşağı yukarı aynı jest mimikleri kullanarak kariyer yapanla her role girip en önemlisi hepsinin de altından başarıyla kalkabilen adamı kıyaslamak olmaz.

onun haricinde kemal sunal, birçok projede para için oynadığını kendi ağzıyla itiraf ederken, şener şen para için sinema, dizi projesine girişmediğini söylemiştir. nitekim özellikle 20 yılda oynadığı film sayısı da bu söylediğinin arkasında durduğunu gösterir. buradan şener şen'in işine daha saygılı olduğunu görebiliriz.

öte yandan kemal sunal için asabi, kibirli, cimri gibi yakıştırmalar yapılırken(haklı veya haksız bilemem) şener şen ile ilgili bu tip söylentiler en azından benim kulağıma gelmedi. nitekim katıldığı tv programlarından takip edebildiğim kadarıyla şener şen naif, nazik ve bilge bir adam imajı çizmektedir.

gerçi kemal sunal vefat etmeden evvel farklı tipleri canlandırmak istediği bir kariyer planlaması yapmıştı. yaşayabilseydi çok daha sağlıklı bir kıyas yapılabilirdi ancak iki oyuncuyu elimizdeki verilere bakarak gerek filmografisi, gerek oynadığı karakter sayısı bakımından kıyasladığımda kemal sunal'ı şener şen'e tercih etmek bana pek makul görünmüyor.

not: "hangi oyuncuyu daha çok seversin?" sorusu ile "hangisi daha iyi oyuncudur?" sorusunun farklı sorular olduğunu bildiğinizi varsayıyorum. bu kıyas oyunculuk kalitesi açısından yapılmıştır. gerçi en çok sevdiğim oyuncu da, en başarılı bulduğum oyuncu da açık ara şener şen'dir fakat bu ayrı mesele.
  • "anneni mi daha çok seviyorsun, babanı mı?" gibi olan soru. herkes için böyledir sanırım.

şener şen biraz daha anne gibi, kemal sunal biraz daha baba. öyle bi cevabı var gibi yani.