şükela:  tümü | bugün
  • kemal sunal tarafından, 1985 tarihinde yener süsoy tarafından gerçekleştirilen röportajda şener şen' in kariyerine ilişkin bulunduğu ve tam tersi çıkan tahmindir.

öncelikle röportajın ilgili kısmını okuyalım.
    ---- -----------------------
    ilyas salman ile şener şen için görüşleriniz nedir?

- hepsi benim arkadaşım. şener şen, iyi oyuncudur, kabiliyetlidir. ilyas salman'ın başarısı bu kadardır. bundan ileriye gidemez. sert bir suratı var. şener'le beraber oynuyorduk. benim bir sürü filmimde oynadı. açmazcılık yapıyordu. yani "kavuklu-pişekar" ikilisini oluşturuyorduk. şimdi tek başına bir deneme yapıyor. bilemiyorum, daha onu da göreceğiz. ama belli mesuliyetleri alıp, film yapacağına, ikinci adamı oynamaya devam etseydi bence, kendisi için daha yararlı olurdu.
    -----------------------------
    kemal sunal'ın şimdi tek başına bir deneme yapıyor dediği film namuslu, yani şener şen'in ilk başrol olduğu filmidir.
    röportajın yapıldığı 1985 yılı itibarı ile kemal sunal kariyerinde düşüşe geçerken, şener şen ise bu tarihten sonra zirveye (züğürt ağa, çıplak vatandaş, muhsin bey, selamsız bandosu, aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni) erişecektir.
    sunal'ın sözlerinde ilyas salman ve şener şen'e karşı açıkça bir küçümseme var.
    "benim bir sürü filmimde oynadı" cümlesi çok açık.yoruma gerek yok.
    bir zamanlar filmlerinde yan karakterleri oynayan oyuncuların tek başına film çekmesini, başarısını sindirememiş gibi.
    bu üçlünün beraber oynadığı kibar feyzo ve çöpçüler kralı'nı sevmeyen var mı?
    açıkçası üzücü bir durum.biz onları hep canciğer arkadaş bilirdik.
    üç isimde sinemaya büyük katkıları olan büyük isimler...
    keşke kemal sunal böylesi bir tutum içerisine girmeseymiş.
    biz onları ikili olarak da tek olarak da çok sevdik.
    tabi bu sözler, şener şen ve ilyas salman tarafından kemal sunal'a dair olumsuz bir davranışa tepki de olabilir.bilemeyiz.
    bu entry elbette linksiz olmaz.
    (bkz: link verilmeden yazılamayacak entryler)

edit: link yenileme
  • rahmetli kemal sunal'a kapak olmasına neden olan tahmindir.
  • yakışmayan tahmindir. ve hatta bu tahmin yüzünden kemal sunal'dan soğumuşluğum vardır.
  • o bu ülke için çok özel bir adam. bizler büyürken filmleri hala prime time'da aynı anda birçok kanalda yayınlanan, beklenmedik vefatıyla hepimizi derinden saesan, hatta bizim bile beklemediğimiz büyük bir hüzünle bizi başbasa bırakan biri. kemal sunal!

1985'te ses dergisi ile yaptığı söyleşiyi ben de 3 ay kadar önce okumuş olmalıyım. özel hayatı hakkında çok şey bilmediğimiz bir adamdı o. hatta biz çocukken "kemal sunal hiç gülmezmiş, çok sinirliymiş, hiç şaka yapmazmış" gibi şehir efsaneleri dolaşırdı.
    bu söyleşi ile çok ilginç bir şeyi farkettim. ego. dağlardan büyük bir ego, yer yer ukalalık ve gereğinden fazla bir özgüven. söyleşi zamanında iki gün yayınlanmıştı, benim de okumam, sindirmem uzun sürdü. çünkü onca yıl sonra bir adam hakkında kendi ağzından bir şeyler okuyorsun. aklındakilerle karşindakiler bir değil. kemal sunal bir tabu değil elbette, isteyen eleştirir. keşke eleştirmekle bitse, büyük bir hayal kırıklığı bu söyleşi. şener şen hakkında söylenenlere bakin;

hepsi benim arkadaşım. şener şen iyi oyuncudur, kabiliyetlidir. ilyas salman’ın başarısı bu kadardır. bundan ileriye gidemez. sert bir suratı var. şener’le beraber oynuyorduk. benim bir sürü filmimde oynadı. açmazcılık yapıyordu. yani kavuklu¬pişekar ikilisini oluşturuyorduk. şimdi tek başına bir deneme yapıyor. bilemiyorum, daha onu da göreceğiz. ama belli mesuliyetleri alıp film yapacağına, ikinci adamı oynamaya devam etseydi bence kendisi için daha yararlı olurdu.

çok acımasızca değil mi? şener şen kendisi hakkında " onun ününe hiçbirimiz yaklaşamayız" gibi şeyler söylerken bu biraz yersiz değil mi? "benim filmlerimde oynadı". hatta söyleşide başarısının sırrını sormuşlar, " sır yok, allah vergisi, yüzüm çok güzel" demiş.
    sakin bir kafayla düşününce hangimiz kemal sunal'ın muhteşem güzel bir yüze sahip olduğunu düşünür.
    yine söyleşide "tiyatrocular sinemada başarısız olmuş, hep alt kadroda oynamıştır" gibi fazla iddialı cümlelerde var.

evet, kemal sunal'ın şener şen' e dair isabetsiz tahmini tutmadı. ama en azından mütevaziliğin tanımı olan güzel bir oyuncu 32 sene önce de olsa bu sözleri yok sayıp kendisini saygı ve sevgi dolu andı.

mütevazilik iyidir.
  • kemal sunal adına çok şaşırdığım bir demeçtir... gerçekten çok enteresan acaba gerçekten narsist ve yoğun egoist bir insan mıydı ? bu açıklamaları insanı olumsuz düşünceye sevk ediyor malesef...
  • gayet isabetli bir tahmindir.

kemal sunal, şener şen ve ilyas salman komedyenlikleri ile halkın sevgisini, aktörlükleri ile halkın saygısını kazandılar.

bi tarafa davaro ve kibar feyzo’yu koyun diğer tarafa muhsin bey ve züğürt ağa’yı hangisi daha eğlenceli idi.

komedyenlik başka iyi film başka. şener şen eşkiya’yı oynadı, laf söyleyen çarpılır.

ilyas salman için yaptığı tespitte on numaradır. kemal sunal veya şener şen olmadan ilyas salman güldürebilir mi? olmaz.