• (bkz: yorgun savasci) unutulmamalıdır..
 • (bkz: devlet ana)
 • donemin yasaklisi, kitaplari piyasadan toplatilmistir. ozgurluk doneminde, tekrar bulunabildiyse de, 12 mart gazabindan kurtulamamistir.yazilari, kimi gazetelerde tefrika edilmistir.

  turk yazininda, tarihsel roman ve cumhuriyet donemi oncesi [osmanli] ve sonrasi [tc] denince, akla gelen, gozlemci-arastirmaci, turk marksist dusunceye kafayi takmis ismi, aziz nesin ve dr.hikmet kivilcimlinin yakin arkadasi. harp okulu olayinda, nazim hikmetle beraber, 15 yila mahkum edilmistir. (bkz: a kadir)

  (bkz: yorgun savasci)(bkz: devlet ana)

  "sen bu -allah- sözünü beline silah etmeye çabalamaktasın, ama bu silah bize hiç sökmez."

  "ben ne mustafa kemal'e ne de atatürk'e karşıyım" sözüyle olayi ozetlemis kisi.
 • ismet bozdağ'ın kemal tahir'in sohbetleri isimli kitabında yazdığına göre, harp okulu olayında asker içinde komünizmi yaymak iddiası ile yargılanır ve mahkum olur. şöyle der o konuda: " eğer beni bu iddia ile yargılayanlar o dönem gelip kitaplığımı inceleseler idi, kitaplarımın çoğunun turancılık üzerine olduğunu görürlerdi"

  şu lafı da hoşuma gider: " islamın şartı beş, marksizmin şartı birdir; o da haddini bilmektir."

  murat belge, "olsa olsa sosyal demokrat" diyebiliriz diyor bunun için.
 • nazım hikmet sovyetler birliğine gitiğinde türkiyede bıraktığı oğlu mehmetin de annesi olan münevverle aşk yaşadığı söylentileri çıkmıştır. nazım hikmetin hapishane arkadaşı olan kemal tahir de münevver de bu olayı yalanlasa da bu olay nazımın içine kurt düşürüp münevverden ayrılmasına ve kemal tahirden soğumasına engel olamamıştır.
 • 50'lerin ünlü çağlayan yayınları'nda ertem eğilmez ile birlikte takma isimle çeviri yapan, yayınladıkları 10 kitaplık çağlayan feza romanları serisiyle türk gencinin içine bilimkurgu tohumları atan, kitapları kesip biçerek, sayfa sayısı az geldiğinde yeni bölümler ekleyerek çeviren tarihçi ve yazar kişidir. bu yüzden kendisini ilk türk bilimkurgu yazarı sayanlar da vardır. yine bu tarz eserlerin arasına, asıllarında bulunmayan bolca seks sahnesi sokuşturulmasından da sorumlu tutulmuştur.
 • karilar kogusu filminde kadir inanir tarafindan canlandirilmis olan unlu turk yazari...
 • tarihi gercekleri degistirmesi hep elestirilmis (yorgun savasci'daki sarikamis faciasinin anlatilmasi), ataturk'e bakisi anlasilamamis, kara kemal'i en iyi anlatmis yazar. ayrica son zamanlarda, roman yazarken tuttugu notlar kitaplastirilmistir ki meraklisina tavsiye edilir. (bkz: meraklisina notlar)
 • kitaplarinin son 50 sayfasi birinin sadece bir evet`deyip digerinin 2-3 sayfa icini dökerek nutuklar cektigi diyaloglarla giden, roman anlayisinda bir bireyi anlatma özelliginden uzak,zaten boyle de bir iddiasi bulunmayan, romanin topluma gereken seyleri ögreten bir görevi olmasi gerektigini savunan, dunya gorusunu yazdigi sayfalar üzerinden empoze etmeye calisan adam.
hesabın var mı? giriş yap