şükela:  tümü | bugün
  • sosyalistlerin faşistikle,liberallerin devletçilikle ,ülkücülerin batıcılıkla,şeriatçıların dinsizlikle itham ettiği kemalist ilkeleri,anti emperyalizmi ve tam bağımsızlığı savunan birey.

(bkz: uğur mumcu)(bkz: ahmet taner kışlalı)(bkz: erol manisalı)(bkz: sina akşin)(bkz: alpaslan ışıklı) (bkz: metin aydoğan)(bkz: mümtaz soysal)
  • yeni çağ yobazlarının ağzına pelesenk olduğundan beri anlam kayması yaşayarak küfürleşmiş bir kelime
  • kemalist : atatürk ilke ve devrimlerini benimseyen, atatürk ün çizdiği yolda ilerlemeyi kendine hedef belirlemiş bu görüşü savunan kişiler..
    aksini düşünen ya yanlış biliyor ya da doğrusunu öğrenmek istemiyor ..
  • bugün kendine liberal, özgürlükçü ya da sol diyen kesimlerle hemen hemen aynı idealleri paylaşan, türkiye'nin kurucu unsuru olması sebebiyle ülkeyi sürekli geliştirme, toplumsal uzlaşmayı sağlama, ülkenin aydın yüzü olma gibi vazifeler edinip, bugün geldiğimiz noktada bunların hiç biri olamamış kitledir.

olamamıştır çünkü kemalistler özgürlük idealini geliştirmeye çalışmaktan çok, kemalizm'i korumaya çalışmışlardır. daha doğru bir ifade ile ilerlemekten çok, geldikleri noktayı yeterli sayıp onu korumaya çalıştılar. bu da kemalizm'in ilerici bir ideoloji, kemalistlerin de birer aydından çok muhafazakar olmalarını sağladı. biz kemalistler ülke her kötüye gittiğinde atatürk döneminden medet umduk, çözümü atatürk dönemine dönüşte aradık.

ne yazık ki her muhafazakarlaşma çürümeyi de beraberinde getirir!

kemalistler muhafazakarlaştıkça kemalizm çürüdü, kemalizm çürüdükçe ülke parçalandı. bu tıpkı gerici diye niteleyip, geride bırakmaya çalıştığımız osmanlı'ya benzer bir durumdu; osmanlı sultan süleyman'dan sonra daha ileri gidilemeyeceğini düşündü ve kendini korumaya aldı. bir devlet daha ne kadar güçlü olabilirdi ki? osmanlı ne zaman gücünü korumaya çalıştı, o gün çürüme başladı. osmanlı'nın gerilemeye başladığını fark ettiğinde bulduğu ilk çözüm sultan süleyman dönemine geri dönmekti. tıpkı bugün biz kemalistlerin türkiye'nin girdiği batağı fark ettiğimizde cumhuriyet'in kuruluş yıllarına sarılmamız gibi! ancak bunu ne osmanlı başarabildi, ne de biz başarabiliriz.

ben de bir kemalist olarak (bazıları atatürkçü demenin daha uygun olacağını söylüyor ama ben ısrarla kemalistim demeyi tercih ediyorum) özgürlükçü ve demokratik bir toplum idealine inanıyorum. fakat ben atatürk devrimlerinin bekçisi olmak yerine sahibi olmak istiyorum. çünkü ben ancak devrimin sahibi olursam devrimi daha ileriye taşıyabilirim, çünkü ben ilerledikçe insanlar arkamdan gelmek isteyeceklerdir. aksi halde kemalizm bugün olduğu gibi başında bekçisi bulunan ama kullanılmayan bir köşkten öte bir şey olamayacaktır.

(bkz: cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak olan sizsiniz)
  • seryer'in anlattığı hikayede şans eseri ben de orada bulunuyordum. ben de gördüm. devamında, amca noluyor diyemeden bir anda mini etekli genç kızlar amcanın üstüne işemeye ve sıçmaya, erkekler ise amcaya anal oral girmeye başladı. kafedeki herkes alkışlarla destekledi. çok acı günlerdi ya.. neyse ki akp ile bu kara günler geride kaldı, artık ileriye umutla bakıyoruz...
  • atatürkçülük alerjisinden muzdarip olan kesimin birşey-ist ilan ederek yabancılaştırmaya çalıştıkları atatürkçülere yamadıkları lakab.
  • kaplancilar tarafindan yikilacak olan devlete yapilan benzetme. kendileri yikildilar.
    (bkz: kemalist devlet yikilacak elbet)
  • hack edilmiş beyinler tarafından her dem olumsuz manalar yüklenir kendisine. kuyruk acısı ruha huzur vermez çünkü. haysiyetsizlik ve kültürel anlamda soysuzluk o kirli bedeni rahat bırakmaz.

nihayetinde arap, ingiliz ve amerikan hayranı ruhsuz, ilkesiz ve omurgasız kimliksizlerin, erdemsiz yobaz dincilerin hayallerini yıkmış bir ulu önder'den mirastır. o bitmeyen nefret, ki aslen mustafa kemal atatürk kaynaklıdır.

umarım o puşt kini içinde boğulup, yokolursunuz.
  • işin kötüsü 2010 sonrasında doğan nesiller bunu "kemal kılıçdaroğlu'nun ilke ve inkılaplarını korumak" sanacak. on seneye böyle veletler çıkacak na yazıyorum buraya.
  • benim delicesine merak ettiğim husus, bu adamın neden başta ekşi sözlük olmak üzere, facebook, youtube ve sair bilumum platformda 2003 itibarıyla bu kadar tartışmaya açılmış olması. bu adam kurtuluş savaşından beridir ortamlarda, saat olmuş bu, yaşım da olmuş şu, niçin bu adamın 2003 ve sonrasına kadar hiç bu denli nefretle zikredildiğini duymadım, okumadım, işte bunu defaatle merak ediyorum. 2003 yılının sırrı, gizemi nedir, bunu bilmek hakkım. herkesin hakkı.