şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sosyalistlerin faşistikle,liberallerin devletçilikle ,ülkücülerin batıcılıkla,şeriatçıların dinsizlikle itham ettiği kemalist ilkeleri,anti emperyalizmi ve tam bağımsızlığı savunan birey.

  (bkz: uğur mumcu)(bkz: ahmet taner kışlalı)(bkz: erol manisalı)(bkz: sina akşin)(bkz: alpaslan ışıklı) (bkz: metin aydoğan)(bkz: mümtaz soysal)
 • yeni çağ yobazlarının ağzına pelesenk olduğundan beri anlam kayması yaşayarak küfürleşmiş bir kelime
 • kemalist : atatürk ilke ve devrimlerini benimseyen, atatürk ün çizdiği yolda ilerlemeyi kendine hedef belirlemiş bu görüşü savunan kişiler..
  aksini düşünen ya yanlış biliyor ya da doğrusunu öğrenmek istemiyor ..
 • atatürkçülük alerjisinden muzdarip olan kesimin birşey-ist ilan ederek yabancılaştırmaya çalıştıkları atatürkçülere yamadıkları lakab.
 • bugün kendine liberal, özgürlükçü ya da sol diyen kesimlerle hemen hemen aynı idealleri paylaşan, türkiye'nin kurucu unsuru olması sebebiyle ülkeyi sürekli geliştirme, toplumsal uzlaşmayı sağlama, ülkenin aydın yüzü olma gibi vazifeler edinip, bugün geldiğimiz noktada bunların hiç biri olamamış kitledir.

  olamamıştır çünkü kemalistler özgürlük idealini geliştirmeye çalışmaktan çok, kemalizm'i korumaya çalışmışlardır. daha doğru bir ifade ile ilerlemekten çok, geldikleri noktayı yeterli sayıp onu korumaya çalıştılar. bu da kemalizm'in ilerici bir ideoloji, kemalistlerin de birer aydından çok muhafazakar olmalarını sağladı. biz kemalistler ülke her kötüye gittiğinde atatürk döneminden medet umduk, çözümü atatürk dönemine dönüşte aradık.

  ne yazık ki her muhafazakarlaşma çürümeyi de beraberinde getirir!

  kemalistler muhafazakarlaştıkça kemalizm çürüdü, kemalizm çürüdükçe ülke parçalandı. bu tıpkı gerici diye niteleyip, geride bırakmaya çalıştığımız osmanlı'ya benzer bir durumdu; osmanlı sultan süleyman'dan sonra daha ileri gidilemeyeceğini düşündü ve kendini korumaya aldı. bir devlet daha ne kadar güçlü olabilirdi ki? osmanlı ne zaman gücünü korumaya çalıştı, o gün çürüme başladı. osmanlı'nın gerilemeye başladığını fark ettiğinde bulduğu ilk çözüm sultan süleyman dönemine geri dönmekti. tıpkı bugün biz kemalistlerin türkiye'nin girdiği batağı fark ettiğimizde cumhuriyet'in kuruluş yıllarına sarılmamız gibi! ancak bunu ne osmanlı başarabildi, ne de biz başarabiliriz.

  ben de bir kemalist olarak (bazıları atatürkçü demenin daha uygun olacağını söylüyor ama ben ısrarla kemalistim demeyi tercih ediyorum) özgürlükçü ve demokratik bir toplum idealine inanıyorum. fakat ben atatürk devrimlerinin bekçisi olmak yerine sahibi olmak istiyorum. çünkü ben ancak devrimin sahibi olursam devrimi daha ileriye taşıyabilirim, çünkü ben ilerledikçe insanlar arkamdan gelmek isteyeceklerdir. aksi halde kemalizm bugün olduğu gibi başında bekçisi bulunan ama kullanılmayan bir köşkten öte bir şey olamayacaktır.

  (bkz: cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak olan sizsiniz)
 • bu açıktan ve nefretle kemalizm eleştirme ve aşağılama hastalığı akp ile başladı. akp güçlenmek ve genişlemek için yanına, her devrin adamı olan liberalleri, amacı ve yarattığı sorun aşikar olan kürtçüleri ve 12 eylül ürünü olan bir kısım solcu/komünistleri de aldı ve atatürk ile kemalizmi ortak dilleri haline getirdi.

  akp'nin başındaki adamın nihai amacı kemalizm dinsizliğini yıkmak idi, bunu açıkça ifade etmişti. islamcı bir halkı sömürmek her bakımdan çok kolaydır, bunu hepimiz nedenleriyle birlikte biliriz. atatürk'e ve kemalizme saldırırken özgürlük ve demokrasi gibi hayati kavramları sadece daha dindar, daha cahil bir toplum yaratmak ve diktatörlük kurmak istediklerini başından beri bilen de yine atatürkçüler idi. örneğin türbanın üniversitelere girmesini istememe nedenleri orayla sınırlı kalmayıp ilkokula kadar ineceğinden emin olmalarıydı. yanıldılar mı? hayır. bu en küçük örnek.

  bütün bunlar olurken "resmi" dedikleri tarihi çarpıtılmış, eksik, yanlı ve çoğu kere yalan diye empoze edip bizlere misler gibi şeriatçılar tarafından yazılmış tarihi referans alıp, alternatif diye sundular. akp'nin, atatürkçü'nün gücünü ve tarihsel pratiğini iyi bilmesi, yanına aldığı liberal, sözde solcu ve kürtçüler'in de ayn kaynakları referans olarak kullanmasını sağlamasıyla sonuçlandı. başka da kaynak yok ki zaten. dünyada söz sahibi, güvenilir, entelektüel ve alanının otoritesi olarak bilinen tarihçiler atatürk hayranıdır çünkü. o yüzden arapçıları referans almaktan başka çareleri yok.

  kısacası, geldiğimiz yer ortadadır ve hala dinciyle etkin olarak mücadele eden ve onu bugüne dek frenlemeyi başaran tek sağlam kitle kemalist veya atatürkçü denilen kitledir. nedeni ise aydınlanmacı devrimleri yapan bir dehanın gittiği yolu kendilerine yol tutmuş olmalarıdır. aydınlanmacı devrimlere saldıran ve dinciyi desteklemiş olan liberal tipi ancak ve sadece bizimki gibi bir ülkeden çıkardı herhalde. ortadoğu kafalı, devşirilmiş sözde aydınlar...

  bir atatürkçü veya kemalist olarak bu tanımlar için onurumdur, gururumdur ve hatta namusumdur diyorum. bu toprakları bu kadar güzel kılan; cehaletin; ideolojisi haline getirilmiş bu zavallı halka zaman zaman çok kızsam da anlamamı sağlayan ve mücadele için her defa yeniden motive eden m. kemal gibi kurucu bir lidere sahip olmaktır benim için.
 • seryer'in anlattığı hikayede şans eseri ben de orada bulunuyordum. ben de gördüm. devamında, amca noluyor diyemeden bir anda mini etekli genç kızlar amcanın üstüne işemeye ve sıçmaya, erkekler ise amcaya anal oral girmeye başladı. kafedeki herkes alkışlarla destekledi. çok acı günlerdi ya.. neyse ki akp ile bu kara günler geride kaldı, artık ileriye umutla bakıyoruz...
 • hack edilmiş beyinler tarafından her dem olumsuz manalar yüklenir kendisine. kuyruk acısı ruha huzur vermez çünkü. haysiyetsizlik ve kültürel anlamda soysuzluk o kirli bedeni rahat bırakmaz.

  nihayetinde arap, ingiliz ve amerikan hayranı ruhsuz, ilkesiz ve omurgasız kimliksizlerin, erdemsiz yobaz dincilerin hayallerini yıkmış bir ulu önder'den mirastır. o bitmeyen nefret, ki aslen mustafa kemal atatürk kaynaklıdır.

  umarım o puşt kini içinde boğulup, yokolursunuz.
 • benim delicesine merak ettiğim husus, bu adamın neden başta ekşi sözlük olmak üzere, facebook, youtube ve sair bilumum platformda 2003 itibarıyla bu kadar tartışmaya açılmış olması. bu adam kurtuluş savaşından beridir ortamlarda, saat olmuş bu, yaşım da olmuş şu, niçin bu adamın 2003 ve sonrasına kadar hiç bu denli nefretle zikredildiğini duymadım, okumadım, işte bunu defaatle merak ediyorum. 2003 yılının sırrı, gizemi nedir, bunu bilmek hakkım. herkesin hakkı.
 • kaplancilar tarafindan yikilacak olan devlete yapilan benzetme. kendileri yikildilar.
  (bkz: kemalist devlet yikilacak elbet)