şükela:  tümü | bugün
 • deniz gezmiş'in beyanıdır;

  "devrim gazetesi: mustafa kemal’in gençliğe yüklediği devrimci görevler nelerdir, biraz daha açıklar mısın?

  deniz gezmiş: türkiye ilk kurtuluş savaşı’ndan 50 yıl sonra tekrar yarı-sömürge durumdadır. ve kemalist bir cumhuriyetin başına anti kemalist politikacılar geçmiştir. politikacı,anti kemalist karşı devrim hareketi`ne yeşil ışık yakmaktadır. bu koşullarda gençlik, emperyalizme ve anti kemalist gidişe karşı verilen savaşta somut olarak ön safta bulunmaktadır.

  elbette tarihi önderlik sorunu ayrı bir konudur. bugün için gençlik, mümkün olduğu kadar geniş halk kitlelerini emperyalizme karşı mücadeleye katmak için devrim ci eylemde bulunacaktır. kemalist devrim tamamlanacak ve onun emperyalizmle çelişen bütün milli sınıf ve tabakalara maledilmesi sağlanacaktır. gençlik bütün kemalist güçlerle yek vücut olmak zorundadır."

  kaynak: (bkz: 23 aralık 1969 deniz gezmiş röportajı)
 • oysa kemalizm babadan oğula geçmeliydi. ismet ile biraz olsun geçti gibi sanki.
 • kurucu partisindeki kadrolar dahi gazi paşaya ve ilkelerine alerjik reaksiyon gösterirken geçerliliğini uzun süre daha koruyacak söz.
 • deniz gezmiş çok genç biriydi o yüzden fazla kaale alınmamalı sözleri. sadece inancı ve temiz mücadelesi kirlenmemişliğin sembolüydü çünkü 40 yaşında birinden o kadar temiz bir mücadele beklenemezdi. bu adama 50 milyon versen dönmezdi yolundan çünkü gençti, tıpkı bizim gibi. yanlış anlaşılmasın biz gençler boş konuşuruz demiyorum fakat biz gençler siyasi olaylara çok temiz kalple baktığımız için ütopik konuşuyoruz istemeden. deniz gezmiş tertemiz ve şerefli bir insan olarak konuştuğu için siyasetin yalan mekanizmasına çok ters ve oyunun kuralı çok zıt kalıyor. demek istediğimi anlayan anlamıştır zaten