şükela:  tümü | bugün
  • an itibariyle twitter türkiye gündeminde olan başlık.

tüm kötülükleri atatürk'e bağlayan, sözüm ona eğitim sistemi ile atatürk'ün sevildiğini düşünen insanlara;

eğitim, okulda değil evde başlar dostlar.

evladımla evde vakit geçiriyorum. onunla oyunlar oynuyorum. onu seviyorum. sevgimi ona belli ediyorum. bilgi birikimimi -tabi bilebildiğim kadarıyla- onunla paylaşıyorum.

evladıma atatürk'ü de anlatıyorum. ama olduğu gibi. ne bi damla fazla, ne bi damla eksik.

atatürk'ü seviyor. kendi tercihi ile sevdi. şimdi sizler, eğitim sistemini değiştirseniz, 20 yıl atatürk nefreti aşılasanız bu çocuğa, bu çocuk atatürk'ü sevmekten vazgeçer mi zannediyorsunuz? yanılıyorsunuz. vazgeçmez. bunu biliyorum.

peki ya sizler?

evladınızla evinizde vakit geçirmiyor musunuz? onunla oyunlar oynayıp, sevginizi ona hissettirmiyor musunuz? bilgi birikiminizi onunla paylaşmıyor musunuz?

evladınıza güvenmiyor musunuz ki eğitim sistemi ile tüm öğretilerinizin yıkılacağını düşünüyorsunuz?

sizin tezinize göre, eğitim sistemi evladınızın fikrini değiştiriyor. oturup bi düşünün. hayatınızda sadece bir kere düşünün.

kendi evladınızı dahi ikna edemiyorsunuz. o derece temelsiz ki anlattıklarınız, kendi evladınız dahi size inanmıyor. eğitim siztemi evladınızın fikrini değiştirecek diye ödünüz kopuyor. korkuyorsunuz.

öz evladınız dahi size, anlattıklarınıza inanmıyor da, eğitim sistemine mi inanıyor.

vah sizin halinize. vah ki ne vah.

edit1: atatürk'ü putlaştırıyorsun vb.. tarzda iftira atacaklara; her insan gibi atatürk'ün de hatalarının olduğunu düşünen biriyim. atam'dır kendisi. gurur duyuyorum. nur içinde yatsın. mekanı cennet olsun.

edit2: çocuğuna dinden bahsediyor musun ki? diye geleceklere; evet yine bildiğim kadarıyla, inandıklarımı anlatıyorum. iyiyi, kötüyü ayırt ediyor. şimdilik merhametli bi çocuk. peygamberimizi ve allah'ı çok seviyor. (aslında bu edit'i yazmak istemezdim ama maalesef putlaştırıcı iftiralara maruz kalmamak için mecburen yazıyorum. yazarkende kendi kendime hayıflanmıyor değilim. )

tabi ileride ne karar verir bilmiyorum. tüm dinleri öğrenip farklı bi din tercihi olursa (yada deist vb.. olursa) saygı duyarım. bildiklerimi anlatmaya devam ederim ama saygı duyarım.

tıpkı, yıllar sonra kendi tercihi ve öğrendikleri ile atatürk'ü sevmekten vazgeçerse, saygı duyacağım gibi.

fakat şuna eminim. biliyorum. okulda iki-üç öğretmenin atatürk iyi, atatürk kötü demesiyle şekillenmeyecek karakteri. evladıma güveniyorum.

ya siz ? sonsuz atatürk karşıtları;

siz evladınıza neden güvenmiyorsunuz?

edit3: yıllardır anlayamadığım bir konudur atatürk karşıtlığı. seversin ya da sevmezsin, neden ortak bi değer olarak kabul edip, bu kısır ve faydasız tartışmalardan arınmıyoruz, anlamıyorum.

atatürk müslümanmış, değilmiş, inançlıymış, inançsızmış. size ne, bize ne be arkadaş. onun inancı kendisini bağlar. size ne?

siyasal fikirleri, ülkeye kattıkları, katamadıkları, çok iyi bir komutan oluşu, büyük bir savaşı kazanması, endüstriye önem verişi, ileri görüşlülüğünü ve benzerini tartışın.

önemli hatırlatma: atatürk 10 kasım 1938'de vefat etti.

fikirlerinden ve fikirlerini sevenlerden bu kadar korkmayın. *
  • bu konuda insanlar o kadar kutuplaştı ki yazacağımız her söz ucuna kadar çekilebiliyor.

modern liberal dünyada, eğitim seviyesi ilerlemiş ülkelerin hiçbirinde tek insan merkezli eğitim verilmez. ancak komünizmin sistematik olarak aşılandığı ülkelerde bunu görebiliriz mesela tahtanın üzerine marx fotoğrafı asmak gibi. başka istisnalar da vardır.

atatürkü öğretelim zaten 20. yüzyıl türkiye siyasetini değiştiren 1 numaralı ismi öğretmeyeceğiz de kimi öğreteceğiz. ama bunu baskıcı, tepeden inme bir şekilde değil artıları ve eksileriyle, bilimsel bir bakışla öğretmek en doğrusu.

malum din için de aynısı geçerli.