şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu haliyle eksik bir bilgilendirmedir.

  doğrusu: kemalistlerin ekseriyetle osmanlıcı düşmanı olmasıdır.

  sebebi de açıktır: bir takım kıçı kırıklar türkiye cumhuriyetini kabul etmediklerini osmanlı imparatorluğu üzerinden beyan edip saldırıyorlar da ondan.
 • kemal atatürk'ün de bir osmanlı paşası olduğunu unutan kitledir.aynı zamanda bugünümüzü kemal atatürk'e borçluyuz tezini öne sürüp bi level öncesini düşünmeyi akıl edemezler.osmanlı zincirin bir önceki halkası idi,düşman olacak bir durum yok..
 • şaşılmaması gereken hadisedir. adamlar kendilerinden olmayan herkese düşman, sadece osmanlı'ya değil. tutturmuşlar bir kemalizm, her şeyi bu ideolojilerinin içine dolduruyorlar. dünyaya at gözlüğüyle bakmaya alıştıkları için farklı olana tahammülleri yok. geçmişi inkarı geleceğin inşası için bir zaruret sayıyorlar. osmanlı özleminin, osmanlı hayranlığının, osmanlı seviciliğinin temelinde "ben kurucuyum siz de aşağıda kalanlarsınız" mantığı üzerine oturan kemalizmin hataları vardır. osmanlı'ya güdülen düşmanlık bumerang gibidir, gider, gittiği yerden döner, gelir vurur. netekim korku aslında budur, ecel korkusudur.
 • bazılarının ısrarla "kemalist" adıyla yaftalamaya çalıştığı insanların düşmanlık gibi bir tavırları yoktur. uzun yıllardır düşmanı oldukları cumhuriyet rejiminde ruh yapıları ve sinir sistemleri bozulmuş insanların, fırsat ellerine geçince düşmanlık yaratmaya çalışanların farkındadırlar. sürekli düşman ve biz/siz kelimelerini kullanan ruh yapıları sağlıksız bu insanlar, kendilerine düşman gördüklerini de bir şeylerin düşmanı gibi gösterme çabaları vardır.
  başlıkta tarif edilmeye çalışılan insanlar "ekseriyetle" cumhuriyet türkiyesinin kazandırdığı pozitivist ve rasyonel düşünce sayesinde düşmanlık beslemeyi ve düşman olmayı değil, hem osmanlı devleti'ni hem türkiye cumhuriyeti'ni anlamayı, araştırmayı ve eleştirmeyi bilen kişilerdir.
 • hakikaten anlayamadığım durum. kemalistlerin ısrarla direttikleri ve haklı da oldukları, atatürk olmasaydı şu an ananıza ingilizler tecavüz ediyordu savına karşılık, e osmanlı da olmasaydı şu an değil anamıza, ecdadımıza bizanslılar, haçlılar tecavüz ediyor olurdu ya da osmanlı olmasaydı atatürk'ün bile kurtarabileceği bir türkiye olabilecek miydi?