şükela:  tümü | bugün
 • altan biraderlen büyüğü olan ve fetö soruşturması kapsamında tutuklu bulunan mehmet altan'ın vaktiyle yeni şafak gazetesine verdiği bir röportajda, akp'yi överken, türkiye'nin yaşadığı "muazzam" dönüşümü anlamak istemediği ve bu dönüşüme ayak dirediğini söylediği, kibarca böyle söylese de aslında kemalistlerin kafası basmıyor demeye getirdiği açıklamasından çıkarılabilecek olan anlamdır.

  "türkiye, ak parti eliyle muazzam bir dönüşüm yaşadı. ak parti, kemalist cumhuriyeti demokratik hale getirdi. türkiye süratle demokratikleşiyor. kemalist anlayış bunu anlamak istemiyor, ak parti'nin ayağını çelmeliyor. cumhuriyeti kuran zihniyet, müslüman bir halkın demokrat olamayacağına o kadar inanmış ki, demokrasiden ziyade laiklikten dem vuruyor. ben körü körüne ak parti'yi savunmadım, türkiye'yi dönüştürecek iradeye destek verdim, elbette statükonun yanında yer alacak değilim."

  vaktiyle tarafta ergenekon kumpasından tutuklanan profesörleri eleştiren biraderi ahmet altan da dün bir açıklama yaparak çağdaş bir ülkede nasıl olup da bir profesörün tutuklanabileceğini anlamadığını ifade etmiş mehmet altan'ın tutuklanmasına dair.

  (bkz: bıldırki hurmalar)
  (bkz: yetmez ama evet)

  bugünkü yazısında konuya etraflıca değinmiş yılmaz özdil.