şükela:  tümü | bugün
 • atatürkçülüğe verilen bir başka ad.
 • kurtuluş savaşı sırasında, ingilizlerin kuva-yı milliyecileri tanımlamak için kullandıkları "kemalist" tanımlamasına binaen.
 • 6 oktan olu$an du$unce sistemi. ozellikle 1930lardan sonra telaffuz edilmeye ba$lanmı$ ve sert modernite yıllarında chp ile ozde$le$mi$tir. tarihsel blok'un modernle$me ajandasının ideolojik ust yapısıdır, sag kemalizm ve sol kemalizm olarak ikiye ayrılır. 1908'de ba$layan hareketin devamı niteligi ta$ır.
 • iletişim yayınları tarafından çıkarılan "modern türkiye'de siyasi düşünce" serisinin ikinci kitabının adı. kitabın editörlüğünü ahmet insel yapıyor.
 • genelde turkiyeyi sevmeyen yabancilar turkiyenin begenmedikleri ideolojisine soverken ataturke sovecekleri zaman keamlizme soverler.
  onlara gore kemalizm baskici irkci bir ideolijidir.
 • kemalizm ingilizlerin kurtulus savasi sirasinda urettikleri bir terimdir. asil amac, o vakit orgutlenen mustafa kemal ve yandaslarini asagilamak idi. ataturkcu kelimesinin yozlasmasina binaen, gercek ataturkcu kimselerin gururla tasidigi bir unvan olmustur. (bkz: kemalist parti)
 • nasil ki kemalist sozcugu ingilizlerin asagilama amacli kullandigi bir terimse zamaninda, simdi de kemalizm bu kaliba sokulmaya calisilmakta. fikir ozgurlugunun yilmaz savunuculari nedense kemalizm denince afalliyor, istemez tavirlara burunuyorlar. her seyi tartisalim, her fikre yer verelim diyenler kemalizmden neden bu kadar korkar acaba? ben cozemedim.

  bakin gecen altan ailesinin tosuncuklarindan mehmet altan (ki hakkat tosuna benzer) bakin ne yazdi:

  "herkes kemalist olmak mecburiyetinde mi? değilse bu densizlik ne? çok farklı düşüncelerden gelen vatandaşların verdiği vergilerden beslen ve onların çoğulculuğuna saygı duyma. ayrıca askeri ceza kanunu’nun askerlerin siyaset yapmasına ağır yaptırım getiren maddelerine de aldırmadan suç işle."

  tosun altan'in veryansini mgk sitesinden link verilmesi kemalist organizasyonlara. altan evladim milliyet'in yalan yanlis haberine dayandigi icin bilmyor ama ogretelim: devlet organizasyonlarinin cogunda bu turden linkler vardir, mgk ozel olarak www.kemalist.org'a link vermis.

  mgk gidip liberal bir olusuma link verse kimse siklemedi ama neden kemalist bir olusuma link verince insanlar ayaga kalkiyor? neden bazilari kiclarina basilmis gibi feryat ediyor? cunku, bu ulkede her fikir serbest ama kemalizm yasaktir. ha, gardrop ataturkculugu, milli bayram ataturkculugu serbesttir ama kemalizm yasaktir.
 • yeter artık denilerek tasfiye edilmesi gereken izolasyonist üçüncü dünya ideolojisi.

  fikir kaynakları "bize has" olan ve de tanzimat-meşrutiyet çizgisinden gelen ittihat terakki zihniyetinin, elitler eliyle biçimlenip cumhuriyetin ruhu haline getirilmiş devlet anlayışıdır kemalizm. yapılan hamlelerin, atılan temellerin, açılan barajların sebeb-i mevcudiyeti, ilhamıdır. bir de malumdur ki bu ülkede tam dört darbeyi "atatürkçüler" yapmış ve de "kemalistler" onaylayıp kutsamıştır. bir tür toplum mühendisliğidir.

  (bkz: kemalizmin dört fobisi)
 • bazı hocaların ağzından çıkmış "türkiye'de kemalizm rejimi artık bitmiştir" sözleri sonucu rejim olarak algılandığına şahit olsam da asla rejim değildir,demokratik ve sürekli çağdaşlaşmaya yönelik ideolojiler bütünüdür.
 • solcularin atatürkü. koministler haric. daha dogrusu saga sola heykellerini dikmeyenlerin. sadece dusuncelerini benimseyenlerin atatürke ve onun dusuncelerine verdikleri ad. kimki zirt pirt atatürk heykeli dikiyor ise o kemalist degil. kimki fikirlerini savunuyor ise o kemalist.
hesabın var mı? giriş yap