şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu konuda o kadar boş ve gereksizce atıp tutmalar var ki;.. neyse geçelim buraları..

  1- kemalizm: anti-emperyalist, bağımsızlıkçı bir ideolojidir.
  2- kemalizm: bilimseldir (bu onu diğer ideolojilerden farklılaştırır. kemalizm dogmatik değildir. tek yol gösterici olarak bilimi işaret eder. kemalizm'e göre bilimsel olmayan şey, kabul edilemez olandır! bir başka örneğini gösterin?)
  3- kemalizm: halkçıdır. halkın iyiliği ve egemenliği için tebaalık kaldırılmış, yurttaşlık getirilmiştir. yurttaşlık anayasal bir seçenektir ve herkese açıktır. bu sayede (kendi değimiyle) çoban süleyman demirel, iett ci tayyip cumhurbaşkanı olabilmiştir.
  4-kemalizm: barışcıl bir ideolojidir. savaştan çıkıp bütün ülkeler ile dost olabilmiştir. uluslararası siyaseti de buna uygundur.
  5-kemalizm: ulusçudur. ama birilerine savaş açıp, işgal etmek için değil sadece kendi topraklarına sahip çıkma anlamında ulusçudur. emperyalist köpeği olmamak açısından milliyetçidir. asla ırkçı değildir.
  6- kemalizm; laiktir, çünkü laik olmayan bir toplum asla çağdaş olamaz. 1.5 milyarlık islam dünyası laiklik nedir mustafa kemal ile öğrenmiştir.
  7-kemalizm; devletçidir, çünkü devlet müdahalesi olmayan serbest piyasa işçinin .. sıçmaktadır.
  8-kemalizm devrimcidir; çünkü kulluktan vatandaşlığa, kölelikten işçiliğe memurluğa geçmemeizi sağlamıştır.
  daha da sayarım ama anlayana kâfi...

  lafın en kısası.. bizi (hepimizi) orta çağ sığlığından çıkaran kemalizm ise, bu akp faşzimi batağından çıkaracak olan da kemalizmdir (bu kafayla asla chp değil) benim derdim ne parti, ne de ideoloiji aslında.. derdim hiç bir baskının olmadığı, özgür, eşit ve alabildiğine demokrat bir ülke.. bunu bir kemalistten duymuş olmak eğer çok şaşırtıcıysa.. siz sadece kenan evren kemalistlerini tanımışsınızdır.

  biiiiiz
  "no pasaran" da deriz,
  "patria o muerte" de
  "ya istiklal ya ölüm" dee..

  castro mustafa kemal'i büyük devrimci sayarken sen nesin? piece of shit!
 • mustafa kemal'in ışığında ilerlemektir. net.
 • kemalizm nedir, nasıl yapılır
 • çok uzun tartışmaların sebebi olabilecek bir soru cümlesi.

  (bkz: soru başlığa cevap entry girmek)
  (bkz: kemalizm)
 • allah 1 mustafa kemal iki demektir.
 • artık şu cahilliği düzeltmenin zamanı geldi. sadece cahil kesim değil "atatürkçü" olduğunu iddia edenler de bunları bilmiyor.

  kemalist deyimini ingilizler milli mücadeleciler için kullanmıştır. yani kimse biz kemalistleriz diye ortaya çıkmamıştır. emperyalist ingiltere, anti-emperyalist türklerin öncüsü mustafa kemal'e atıfta bulunarak direnişci türklere kemalist demiştir. kemalist, mustafa kemal'in bağımsızlık hareketine katılan türklerin tanımıdır.

  cumhuriyet kurulduğunda da bu deyim devam etmiş atatürk'ün türkiyesi dış basında kemalist türkiye olarak geçmiştir.

  ayrıca milli mücadele yıllarında ingiliz istihbaratı raporlarında da kurtuluş faaliyetlerine katılanlar
  kemalist olarak nitelendirilmiştir.

  1921 yılından sphere isimli ingiliz gazetesi

  haritaya dikkat anadolu'da direniş gösteren kuvai milliye toprakları kemalist influence olarak geçiyor.
  harita

  http://mustafakemalim.com/…eyse-gurur-duymalisiniz/

  kemalist terimi son 30 yıldır başta abd taşeronu fetö ve ingiliz istihbaratının dezenformasyon çalışmaları ile karalanıyor. iftiralar atılıyor. 1954 yılından beri de nato tarafından içi boşaltılmış atatürkçülük dayatılıyor.

  atatürkçülük hakkında tanıdığım en büyük kemalistlerden erol mütercimler'in açıklaması:
  "atatürkçülük saçmalık umurumda bile değil
  - 1954 yılına kadar atatürkçülük diye bir kavram yoktur.
  - ben atatürkçü değil kemalistim. kemalist olmak antiemperyalist ve tam bağımsızlıkçı olmaktır. atatürkçülük saçmalık umurumda bile değil.
  - kemalizm tanımını atatürk son chp kurultayında kendisi söylemiştir. o günkü dilbilgisine göre de kemalizm'dir. dolayısıyla daha sonraki süreçte atatürkçülük kavramı bir işgüzarlık. atatürk'ü mahvetmek istiyorsanız atatürkçülük ifadesini kullanmaya devam edin.
  - 1919'dan itibaren batı'nın yazışmalarında kemalist, kemalizm ifadeleri kullanılmaktadır.
  fatih'i anmak için de programlar yapıyoruz, mustafa kemal'in anılması kimseyi rahatsız etmemeli
  - atatürk bir devlet kurucusu. fatih sultan mehmet ne kadar önemliyse ve biz onu anmak için programlar yapıyorsak gazi mustafa kemal'in anılması da kimseyi rahatsız etmemelidir. ama bir tek koşulu var. onu putlaştırmayacaksınız. eğer siz atatürk'ü putlaştırıp kemalizm'in ve laikliğin bir din olduğunu söyleme saçmalığına kalkışır, yakanıza da atatürk rozetini takarsanız olmaz. ben sahtekar atatürkçülerden korkarım. bir kere şu sahte rozet atatürkçülüğünden sıyrılmak gerekiyor.

  atatürk her yıl çanakkale şehitleri için mevlüt okutmuştur
  - atatürk'ün ölüm anında son sözü; 've aleykümselam'dır. ömrü boyunca her yıl cebinden para vererek çanakkale şehitleri için mevlüt okutmuştur.
  - izmit'te gazetecilerle toplantısında 'din lüzumlu ve gereklidir' der. şimdi o kemalistlere dinsiz diyenler en hafif tabiriyle bilgisizdir.

  atatürk'ün karşı olduğu din değil din tacirleridir
  - gazi mustafa kemal atatürk'ün karşı olduğu din değil dincilerdir. din tacirleridir, dinin üzerinden para kazananlar ve dini siyasete alet edenler, dini siyasallaştıranlardır."

  atatürk'e karşı dezenformasyon oluşturan iki ana kişi var. ilki kadir mısıroğlu denen ingiliz bağlantılı zat. rıza nur'un anı kitabı (orijinalliği tartışmalı) kadir mısıroğlu'na ingilizler tarafından verilmiştir. kitap bir çok çelişki ve tarihi yanlışlarla doludur. murat bardakçı - rıza nur hakkında

  diğer zat ise sızıntı dergisi, zaman gazetesi gibi fetö'nun yayın organlarında yıllarca yazarlık yapmış mustafa armağan.yazdığı bir kitap.

  fetö'nün ülkeye verdiği en büyük zarar fikri zarardır. yıllar boyunca muhafazakar kesim üzerine yürüttükleri ideolojik operasyonlar ve attıkları nifak tohumları geri dönüşü zor hasarlar vermiştir. kemalizm algısı da bunlardan biridir.