şükela:  tümü | bugün soru sor
 • post-kemalizmin, nam-ı diğer türbanlı kemalizmin başlangıcını işaret eder.

  21. yy'da parti-devlet sistemini geri getiren, kuvvetler ayrılığını esastan zedeleyen bir rejime sırf sandık çoğunluğuna dayandığından demokrası denilmesini beklemiyordunuz herhalde.

  kemalizm, 20. yy'ın başında çağına - iki dünya savaşı arası dönemden bahsediyoruz -uygun bir rejimdi, aynısını bu yüzyılda türban ekleyip modern bir şekilde uygulayınca -çok affedersiniz- totaliter gericinin önde gideni oluyorsunuz.

  (bkz: kemalizm/@segovia)

  edit: kemalizm nedir konusunda yaptığım tanım.
 • köleleştirme operasyonunun tamamlanmasıdır.
 • eğer bir gün olur da gerçekleşirse, dünya müslümanları için umut kalmamış demektir. bu da buraya yazılmış olsun.
 • kemalizm'i mustafa kemal ataturk'e tapinmak sananlarin dusuncesi ama bilmezler ki su anda rte ye tapinarak ayni durumu kendileri yasiyorlar..
 • para için dinini, imanını satmış adamlara güvenip gaza gelmiş yine ak itler. gün gelir de fakire dağıtacak kömürünüz, makarnanız kalmazsa bu halk hatırlar kuran'la taşşak geçen hugo'yu(e.b.), hz. muhammed'i beğenmeyen çapsız ala'nızı.(!)

  iki yüzlü, kaypak ve yalancısınız. bu yüzden para için herşeyinizi satarsınız.
 • 12 eylül faşizmi ile yüzleşmedikçe, hiç bir cacık olmayacaktır. cumhuriyetin ilerici unsurları, siyasi sığınmacı olarak dünyanın dört bir yanına dağılmış iken, geride kalan gerici unsurları, "kemalizm çok yobazlaştı" diye kakalamak terbiyesizliktir. 12 eylülün ataturkçülük adına paketleyip önümüze attığı bohça üzerinden demagoji yapmak terbiyesizliktir.

  12 eylül faşizmi ile hesaplaşmaya yanaşmayıp, bilakis onun mirasına dört elle sarılıp, üzerine islamofaşizmi inşaa etmek ve bunun memlekete demokrasi getireceğini savunmak yalancılığın dik alasıdır.

  edit: imla
 • (1) kemalizm dediği şeyin kamalizm olduğunu dahi bilmeyen, ve kalkıp bir de kamal'ın padişah tarafından görevlendirilmiş bir osmanlı subayı olduğunu iddia eden gerizekalılar,

  (2) inönü, menderes, bayar, demirel, ecevit, türkeş, erim, erbakan, özal, çiller, yılmaz, bahçeli gibi bir sürü sağcı, solcu, ülkücü, dinci siyasetçiye, hükümete, tarikat-siyaset-ticaret üçgeninde sözde milli meclis(ler)e ve nato'ya eklemlenip bağımsızlıktan dibine kadar sapmış tsk'ya rağmen 1938'den beri tüm süreci kemalizm'e bağlayan liboşlar, solcular,

  (3) kamalizm'in bir programı, okul kitapları, girişi, gelişimi, sonucu olduğunu bilmeyen sözde yurdum aydını,

  için kendi kendine mastürbasyon mevzu.

  lavuk, hiç bir şeye cevapları, çözümleri yoktur diyor, ama yukarıdaki üç şıktan en az birine giriyor. emenike'nin evladı, bir defa açıp 36 programını mı okudun da kamalizm'in ona buna cevabı yok diyorsun. sik kafalı cahil!

  sonra da kamalizm bitmiş... nereye bitmiş kamalizm? durun ulan, daha ben ölmedim.
 • olmayan şey. artık bunu yazmaktan klavyem aşınacak.. olan şeyi görebilmek için kemalizme de tayyibizme de fazla kapılmamış olmak lazım:

  (bkz: akp'nin kemalistleşmesi)
 • kemalist derken bile neyi, kimi kastettiğini bilmeyen zavallı fantezisi..

  keşke bu kadar aptal olmasanız.. en azından saygı duyulacak rakip olurdunuz..

  kemalist saymam kendimi ama.. ulu önder atatürk'ün izinden yürümeye çalışan, laisizme inanmış, allah'a sığınmış bir müslümanım..

  size göre bunların bir araya gelmesi imkansız tabii ama, müslümanlıkla katillik ve hırsızlık bir araya geldikten sonra sizin zihniyete göre, bunlar hepten olur..

  edi: bu kadar lafın içinde laisizm kelimesine takmış paşam.. şekilciliğinizi yiyeyim sizin..