şükela:  tümü | bugün
 • kemalizm ve stalinizm bu iki düşüncenin bir çok ortak noktasının olduğunu görmek için biraz kabuğu kırıp özgür eleştirel bir fikir düzleminde düşünmek gerekiyor..
  mustafa kemal ve stalin muhalif avında oldukça başarılılar kendilerine muhalif kim varsa bir şekilde ya ölüyor ya da sürgüne gönderiliyor.
  #sovyetlerde troçki, tc de tüm muhalif kesim dindarından, sosyalistine kadar.
  #ikisi de kendi resmi tarihini yazmaya verdiği önem tartılşılmaz bir gerçek. stalin sovyet devriminde kızılordu komutanı troçkiyi resmen tarihten silmek için özel kalemler yetiştiriyor

  kemalizm de ise türk tarih kurumu kurularak maaşlı tarihçiler aracılığıyla ermeni soykırımından, kürt katliamlarına kadar, azınlık politikalarından ulus devlet yaratma argümanlarına kadar, mu kıtası ve tarihteki her topluluğun aslında türk olduğunu insanlara inandırmaya çalışması kadar benzerlik devam ediyor..

  stalinin din düşmanlığı ile ateizmi devlet dini haline getirmeye çalışması

  mustafa kemal in ise "arap dini olarak görülen islamiyetten arap kültürünü silerek yeni bir türk dini yaratmak için diyanet işleri başkanlığını kurdırması ve din ve milleti bir potada kanalize etmesi..

  gulaglardan varlık vergisine azınlıkları sibiryaya sürmekten türkiyede zorla göç ettirilen halklara kadar iki fikir akımı oldukça birbirine benziyor.

  ikisinde tek adam olması, ağızlarından cıkanın kanun olması, devlet kapitalizmini halk için imajına büründürerek servis etmeleri....
 • (bkz: engelle geç)
  https://eksiup.com/p/ap7842828cuw
  (bkz: @ereskigal)
  satılmış şerefsizler!
 • ortak şey devlet ideasına bakıştır.

  toplum ya da halk denilen şey, devlete biat ettiği, insan kaynağı sağladığı, azami ölçüde vergi veya emek verdiği ölçüde hesaba katılabilir. onun dışında bir hiçtir. birey de öyle. bireycilik en tehlikeli şeydir.

  toplum, devlet adına işlenen insanlık suçlarını meşrulaştırmak ve desteklemek için varolan bir yığındır.

  totaliter rejimlerin tümünde temel şey budur.
 • herifçioğlu bağlaç olan -de ekini yazmayı bilmiyor ama böylesine iddialı bir tespit yapabilecek zekaya sahip olduğunu düşünebiliyor. bu ülke insanının bu özgüveni nerden geliyor amk.
 • "stalinizm" diye bir kavram marxist literatürde yoktur. yoldaş leninden sonra başlayan siyasal bürokrasi sınıflar arası farkı açmaya yarayan kapital baronların bir örtüsüdür.mustafa kemal sadece milliyetçi duygularıyla üstten tahakküm uygulayarak plebisit bir devlet -demokratik olmayan-kurmuştur.zaten literatürde atatürk'ün -türk tarih kurumu harici kaynaklar-osmanlı'nın yani meşruti monarşinin üstüne çökerek demokratik olmayan bir demokrasi kurmuştur der ,stalin ise tamamen farklı burada bir tarafta (bkz: self-determination)kavramı içselleştirilmeye çalışılıyorken (türkiye)bir tarafta tamamen sınıf mücadelesi odaklı iktisadi savaş veren sovyetleri görüyoruz aslında reel politik daha komplex bir yapıda ama dönemi iyi tahlil etmek gerekiyor kısaca mustafa kemal bir diktatörken stalin bir oportünisttir.
 • fikirden cok dil polisi dolu olduğu için buralar tartışmadan çok şekilcilik üzerine yıllarca yorulmuş kafalar.... laiklik elden gidiyi videosunda ki önce dişini fırçala diyen laik, '"aydınlanmış" şekilci teyzeden hiçbir farkınız yok..düşünce üretin de ayrı yazılır yok da bitişik yazılır ile uğraşacağınıza taptığınız değerleri sorgulamaya gitmeniz, kendinize sorular sormanız bence sizin için iyi olacaktır.. ama yok abi pırıl pırıl eleştiri kabul etmeyen kafalarımız var akşama kadar fikirleri eleştirmektense insanların şekillerini eleştiririz diyorsan o ayrı.. kafan ile mutluluklar
 • atatürk düşmanlığı ile türkiye cumhuriyetine düşmanlığının aslında aynı şey olması.
 • argüman üretin mustafa kemal böyle yapmadı diyin, şöyle yaptı diyin.. neden hemen vatan hainliği düşmanlığı gibi egolarınızı tatmin edecek argümanlar üretiyorsunuz..
 • kemalizm aslında nazizm'e daha yakındır.

  bakınız, adolf hitler'in 1933 yılında, türkiye cumhuriyeti'nin 10. yıl kutlamaları için verdiği demeçte geçen şu cümleye: “türkiye’de doğan ve parlayan yıldız biz yol gösteriyordu.”