şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendi adıma bunun kitlesel bir zeka geriliği sebebi ile olduğunu düşünüyorum. mustafa kemal hangi sistemi getirdi? cumhuriyet, yani halkın kendisini yönetecek olanları seçim yolu ile seçmesi sistemi. peki bu sistemde esas olan ne? halkı ikna etmek.

  kemalistler ne yapıyor? halkı aşağılıyor. dikkat edin herhangi bir kemalistin başarısızlığı ile ilgili geliştirebildiği yegane savunma türk halkının aptal olduğudur. yani kendi getirdiği seçim sistemine iktidara gelebilmek için gereken tek yol halkı ikna etmek iken, kemalist ikna etmesi gereken halkın yüzüne sürekli aptal, çomar, yobaz vs der. hakarete uğrayan halk, kemaliste oy vermez, kemalist seçimi kaybedince tekrar halka hakaret eder. çok ileri derecede yüksek olan zekaları şu denklemi altmış yıldır çözemiyor. gerçek aptallık işte budur. demokratik bir sistemde kemalizmin iktidara gelmesi en azından bu sebepten imkansızdır. kemalizm gibi manevi kaynakları olmayan, beşeri bir sistem ise iktidarda değilse yok olmak zorundadır.

  bunun yanı sıra kemalizm baskıcı bir zihniyet yapısıdır. kemalizm iktidarında sadece kemalistler özgürdü. halkın geri kalan çoğunluğu, sağcısı, solcusu, müslümanı ,gayri müslimi kemalist diktatöryanın bir şekilde gazabına maruz kaldılar. bir gün ak parti iktidarını indirecek bir güç gelecekse bu kesinlikle kemalizm olmayacak, muhtemelen ak parti cenahının içinden birileri olacaktır.

  kemalizmin kendisini yaşatabilmesi için, ülkenin gençlerini çok küçük yaşlardan itibaren kemalist propagandaya maruz bırakması gerekmekte. çünkü sorgulayan bir birey kendisine sunulan, yarı tanrı mustafa kemal figürünü eninde sonunda reddedecektir. bu yüzden kemalizm eğitimde saatlerce mustafa kemal güzellemeleri yaparak, yüz yıllık bir beyin yıkama operasyonu gerçekleştirmiştir. bu gün milli eğitimde bu propaganda sona erdiği için yeni kemalistler yetişmeyecektir. bu da kemalizmin sonunu getiren sebeplerden birisidir. normal hayatta ve sözlükte, atatürke süper demediğiniz her yazınız için size saldıran mesaj kutunuzu küfürlerle dolduran kemalistler işte bu bahsettiğim beyin yıkama operasyonunun sonucu kaybedilmiş jenerasyondur. allah şifa versin.

  ayrıca kemalistlerin son dönemdeki tek politikalarının antitayyipçilik olması da başka bir sebeptir. çözüm süreci sırasında milliyetçileşip, tsk pkk ile savaşmaya başladığında kürtçüleşen kemalistler yok olmanın ilk evresi olan bölünmenin eşindeler. solcular ve milliyetçiler olarak bölünme noktasına gelmelerinin sebebi ise, işte bu tayyip ne yaparsa tersini yapalım mantığıdır. önümüzde süreçte kemalizmin nasıl yok olduğunu birlikte göreceğiz.

  edit: aşağıda okuduğunu anlamayan arkadaşa ithafen: bir ideoloji iktidara gelmezse yok olmak zorundadır değil, kemalizm gibi manevi değerlerden beslenmeyen sırf çıkar ilşkisi üzerine kurulmuş, iktidar kaynaklarından nemalanmak için var olan, saltanatı sadece iktidarı ele geçirmek için kaldıran ve bu şekilde meşruiyet elde etmeye çalışan bir sömürü düzeni ve kenelenme biçimi olan kemalizm dedim aslında...
 • (bkz: çomar)
  (bkz: engelle)
 • (bkz: taşak oğlanı) kendini nasıl belli eder.
 • furkanın yedek hesabı, engelle geç.
 • bir ideolojinin iktidara gelmediği sürece yok olacağını, ya da yok olma eğiliminde olacğaını düşünen troll hezeyanı. senin talebin bu olabilir çomar kardeş, ama bir romen atasözü der ki; köpekler istedi diye atlar ölmez.
 • anam ve anam gibi fanatikler
 • öncelikle ne yapıyoruz? içeriğini bilmediğimiz, anlamadığımız konularda ahkam keserek başlık açmıyoruz.

  kemalizm, cumhuriyetin emekleme çağlarında bir rampa görevi görmek üzere oluşturulmuş bir yapı, bir akımlar bütünüdür ve kesinlikle bir ideoloji değildir, ideolojik vasfı bulunmamaktadır. neden bir akımlar bütünü biçiminde tanım yaptık? çünkü altı adet akımın türkiye cumhuriyeti'ne işlenmesini hedef edinmiştir ve bunlar dışında da bir düşüncesi, devlete bir dizge vasfı bulunmamaktadır. akımlarımız ise cumhuriyetçilik, halkçılık, laiklik, milliyetçilik, devrimcilik ve devletçiliktir. kendi başlarına bir içeriği bulunan ve birlikte hareket etmek üzere kemalizm rayında oturtulmuş bu düşünce dizgeleri, bu akımlar ise türkiye cumhuriyeti'nin üzerine kurulduğu şartlar dahilinde işlevsel hale getirilmişlerdir. işte biz bu yapıya kemalizm diyoruz. bu nedenle de kemalist diye bir sıfat yoktur. atatürkçü düşünce vardır ve atatürkçü düşünce, atatürk'ün bu ilkelerini kapsayan çok geniş bir konudur. öte yandan kemalizm, kısa vadeli bir kalkınma planından fazlası değildir ki olmamıştır, cumhuriyet'in -tartışılabilir- onuncu yılı itibariyle yerini farklı düşüncelere bırakmıştır ki zaten hükümetler de cumhurbaşkanları da siyasi atmosfer de değişmiştir. kemalizmin kısa vadeli olduğunun en büyük kanıtı koskoca türkiye cumhuriyeti tarihidir, arkadaşım. bu çok nettir.

  gelelim genel hatlarıyla solun halkı aşağılaması olayına. bu konu hakkında -ve önceki paragraf hakkında da- çok uzun yazılar yazdım ancak dönüp bulamayacağım. tekrar yazıyorum. herhangi bir sağ/aşırı-sağ olmayan görüşün halkı aşağıladığı görüşü bir sanrıdır. böyle bir yaklaşım yoktur. bir takım ideologlara, fanatiklere, obsesyon geliştirmiş kör cahil bireylere karşı çıkmak demek halkı eleştirmek demek değildir. aynı şekilde, iki elin parmaklarını geçemeyecek sayıda anektod ile de bu şekilde genellemelere varılmaz. varılamaz. yani istatistiki olarak kanıtlayamayacağın, tarihin hiçbir sahnesine bilimsel olarak kazıyamayacağın bir iddiada bulunuyorsun ki hiçbir altyapın da yok bu haltı yemek için. gelgelelim var olmayan kemalist kavramı dahilinde "halkın aşağılanması" hususuna ve anektod hariç, provoke edenin sözlü linci veya provoke edenlerin başkalarını sözlü linci hariç ortada bu tür bir yaklaşımın bulunmadığını gönül rahatlığıyla iddia edebilirim çünkü tarihsel süreçte bunun aksine bir örnek öne sürülmedi sağ kanattan. hep anektod ve köşeye sıkışınca hep demagoji. içeriği merak etmek, konuya içerik beklemek bir çeşit günah bu insanların gözlerinde. bu vakayı ben hep "ahmet necdet sezer chp'li idi/akp karşıtıydı" argümanıyla yakın buluyorum. neden? diye sorduğunda yasa geçirmelerine izin vermediğini öne sürüp hangi yasalar, içerikleri ne diye merak ettiğinde senin kötü birisi olmana kadar konuyu getirebiliyorlar. buna da kısaca demagoji diyoruz.

  öte yandan sağ kanadın dünya tarihi boyunca yaptığı katliamlar, müdahale ettiği protestolar ve paramilitarist yapılanmaları akabinde akıttığı onca kan göz önünde bulundurulduğunda, halkın aşağılanması iddiası çok ama çok hafif kalıyor. hele hele türkiye gibi bir yerde.

  gelelim kemalizmin baskıcı bir zihniyet olmasına. kemalizm diye bir ideolojinin var olmadığını, bunun bir resmi ideoloji olarak kabul edilemeyecek kadar içi boş, kısa vadeli bir yapılanma olduğunu ilk paragrafta anlatabildiğimi zannediyorum, eğer eklemem gereken şeyler olursa eklerim. ancak kemalizmin bir baskı rejimi olduğunu (rejim olması, rejim sayılabilmesi ayrı bir komik vaka) öne sürmek için birkaç tomar ekmek yeyip bir paragraftan ziyade kocaman bir makale yazıp kanıtlamanız gerekiyor. bak, kemalizmin rejim olmasını ve öne sürülecek anektod ve tarihsel örneklerin geçtikleri dönemlerde yönetimlerin sözüm ona "kemalist rejimin" bir parçası olmasından bahsetmiyorum bile. pelesenk edilmiş 28 şubat zırvası ile kişisel hikayelerden başka edilmiş zarar ortaya koymak da pek mümkün görünmüyor. şapka takmadığı için asılanlara dair saçmalıklar mı sıradan gelir, yoksa başörtüsü mevzusu mu? bunları nasıl kemalizm ile bağdaştırabileceğin, bunu bilimsel boyutta nasıl gerçekleştirebileceğin ayrı bir muamma iken baskıcılığı öyle hafif bir sözcükmüş gibi ortalığa atmak deliliktir. cüret etmektir hatta.

  kısacası öyle yarak kürek fikirlerinizi üç beş şaşalı iddia ile oradan oraya savurmakla olmuyor bu işler. zırva üzerine zırva dizip makale, kitap yazan geri zekalılar belki iyi para kaldırıyorlar ya da mevki sahibi oluyorlar; hatta bazılarına profesör bile diyorlar, affedersiniz. ancak gerçekler ve dünya öyle işlemiyor: sen ekşi sözlük'teki üç beş zıbışın saçma fikirlerini okur anektod edinirsin, öbürü televizyon programına çıkar anlamsız ifadelerle tarihten anlamadığı kesitlere dair ahkam üzerine ahkam keser, berikini de adam yerine koyarlar ama biri çıkar gelir der ki senin koruduğun fes fransız, şapka takmadı dediğin saruklu ingiliz malı.

  lozan antlaşmasının gizli maddeleri vardır, diyene geri zekalı denir. aşağılanmayı hak edecek kadar art niyetli, aşağılık ve omurgasız oldukları için kardeşim; halk malk değilsiniz hiçbiriniz.
 • ilahi bir temelimin olmaması örnek gösterilebilir. insanlar tarafından ortaya konan fikirler yanlışlanmaya ve yok olmaya mahkumdur.
 • troll'e sormuşlar; klavyen niye eğri diye, "toynaklarımla basabilmek" için demiş.

  cancağızım, hadi git ötede oyna, kapatma dükkanın önünü.

  dö la tanım sür la transmisyon: ilgi fahişeliği mesleğini icra eden bir adet troll kusmuğu.
 • bu iddia da ayni ateizmin ne demek olduunu anlayamayan mallarinki gibi.onun soylediklerini anlamak kemalist etmeli.
  sanri..