şükela:  tümü | bugün soru sor
 • calmaya yeni baslayan ya da calamayan birini dinlemek buyuk bi ishkence
 • "keman çal'can da ne olacak!" demeyin. bazıları hırsızlığı para için değil takıntıları olduğu için yaparlar. hastalık işte...
  hadi bakam; lay lay lom.
 • (bkz: saim perker)
  (bkz: sevil perker)
 • yeni başlayanların bir metronom edinmesi şart olan aktivite
 • müzik satan mekandan çalmak için seçilen en zor aletlerden biri.

  tabii kontrbasdan daha hallice...
  insan bir pena çalar;
  atar cebine, çıkar, dükkandan...
  ya da ne bileyim bir metronom filan...
  ama açık olmamasına dikkat etmek gerekir...
  tam kapıdan çıkarken; cepten gelen tık tık tak sesi; adamı ele verir; rezil olunur; utanılır, kötü olur.
 • en zor mesleklerden biridir* ve kesinlikle hobi için yapilmamasi gereken bir atraksiyondur keman çalmak..çünkü onu çalmak inanilmaz zordur,emek ister,sabir ister ve en önemlisi yetenek ister...hobi olsun diye çalmaya çalişip tuhaf sesler çikartmak sadece etraftaki insanlari daraltmaya yarar hepsi bu...dogru bi insandan ders alindiğinda olay farklilaşir o başka..hobi bile olsa bişeyleri doğru öğrenip doğru çalmak gerekir.
 • kesinlikle çok rahatlatıcı olan aktivite. sinirliyken, coşkuluyken, mutluyken, üzgünken... ruh haliniz neyse öyle duyarsınız çıkan sesleri de. yayın kemanın üzerinde kayıp o büyülü sesleri çıkarması büyüler insanı. ilk başta hevesle güzel güzel parçalar çalmak istersiniz ama yalnızca kemanı düzgün tutmaya çalışmakla geçer zamanınız ve daha dün annemizin'den öteye gidemezsiniz. zaman geçtikçe anlam kazanır, anlam kazandıkça çoşarsınız, çoştukça çalarsınız.
 • diger butun enstrumanlarda oldugu gibi; kendi içinize dönebileceğiniz, rahatlayabileceğiniz, ruh haliniz uygunsa ve kaptırırsanız kendinizden geçebileceğiniz, icine kapanik biriyseniz duygularinizi soyut olarak dışa vurabileceğiniz ve baska insanlara ulasabileceginiz mükemmel bir yol, en onemlisi bir çeşit meditasyondur. tek basinayken bunlari hissettiren sevgili kemanimiz, yogun eserler calinan bir orkestranin icerisinde calindiginda ise; yogun konsantrasyon yasayan zihninizin, etraftan gelen - muzige ait butun diger matematiksel ve duygusal faktorlerle birlesmesiyle -, beyinin gurul gurul calismasi, kalp atislarinizin hizlanmasi ve reflekslerinizin son randimanla hayata gecmesi ile sizi zevkin baska bir ucunda zirveye tasimak icin yaratilmistir.

  keman çalmayı öğrenmekve keman çalışmak ise keman calmaktan cok cok once gelen levellar olup, yogun sabır (peygamber usulu veya taş cinsinden) emek, zaman ve beyin ister. keman calmak ile tamamen farklı şeylerdir.
 • --- spoiler ---

  efrasiyab'ın hikayeleri'nde fezai'nin yaptığı.

  --- spoiler ---
 • derler ki sevmek keman çalmak gibidir, bilmeyenler kötü ses çıkartır.

  bunun en güzel antitezi ise siktir gittir.