şükela:  tümü | bugün
 • niğde'nin bor ilçesine bağlı bir kasaba.
  tarihi kimliği ile öne çıkar. roma döneminden kalma su kemerleri ve havuzlar mevcuttur burada. eski adı tyanadır.
  bir kasabanın ötesinde sosyal hayata sahiptir. şehre 20 km. olmasının getirisi olsa gerek.
  yaz günleri burada 10 yaşındaki çocuklar dahi sarhoş gezerler. bağcılık gelişmiştir. üzümü ve elması meşhurdur.
 • insanlarin kaldırım yerine yoldan yürüdüğü ve bunun gayet normal karşılandıgı, bir yaz günü karşı şeritten 13 yaşında bir çocuğun kullandigi bir kamyonla karşılaşabileceğiniz yegane yerlerden... (bkz: cus)
 • yerel seçimlerden sonra değişen belediye başkanının bikaç yıldır yapılan güzelim festivali berbat edip yerini değiştirerek ve hatta ferdi gürses ismindeki değerli! sanatcıyı getirerek milleti uyuz ettiği kasabam.
  (bkz: konusturmayin doluyum)
 • soguk bir kis gunu, civarda oldugumu duyan ve bana cepten ulasan bir cocukluk arkadasim tarafindan raki icmeye -zoraki- cagrildigim, muhtemelen icki satma izni olmayan bir kahvehanenin icinde gizli bir arka odaya alinip raki esliginde hayatimin en guzel sac kavurmasiyla ve tulum peynirleriyle ile misafir edildigim kasaba*.
 • rivayet odur ki, tanrılık idda eden zamanın firavununa inanmayan halk isyan eder. derler ki, 'bak diğer tanrılar yağmur yağdırabiliyor, peki sen?' eee koca firavun bu, aba altından sopayı göstersede halkı yatıştıramaz. en sonunda 'tamam' der, 'şu vakitte yağmur yağacak'. hemen mimarımı var artık inşaat mühendisimi yoksa kalıpçı ustasımı bilmem, ona emir salar 'tiz bana heybetli su kemerleri yapıla!'. kemerlerin yapımı çabucak biter. bu kemerlerin arasına branda desem değil, çuval desem hiç değil bişiler gerdirir, ve halkı oraya toplar. 'siz miydiniz yağmur isteyen bre kafirler? alın size yağmur! yağ yağmur yağ!' demesiyle, askerleride yukarıda gerili zımbırtının üstüne su atmaya başlarlar. su yağmur damlası gibi halkın üstüne düşer! halkta bunu yer! yav dede yoksa sen mi beni yiyorsun yav! bak gök gürültüsü yapalım diyede davul çaldırmıştır bu kral kesin dede demi? bak hacısın bide dede, sıkmak yakışmaz hacılara! yapma hacı yapma hacı, o kemerler kemerhisar'ın kemerleri değildir hacııı!
 • siyasi kimliği ele alındığında kurtarılmış bölge olarak anılan fakat son zamanlarda bu özelliğini yitirmiş, zamanında bölge kurtarılsa da gençliği kurtarılamamış kasabadır,filozof apollonius burada yaşamıştır, bağ sahibi yaşlıların birçoğu bağlarında gömülü altınlardan bahseder, bu altınlar cinli oldukları için sürekli yer değiştirir ve bulunamazlar (tabi elin adamı tam techizat gelince hepsini aldı gitti, istesende bulamazsın artık), sağından solundan dört bir yanından tarihi eser çıkabilir şaşırmamak lazım, komşu evin ahırından meryem ana kabartması çıktığına bizzat şahit olmuştum, su kemerleri zamane gençliği tarafından kale taşı olarak kullanılıp, su taşımasada işlevselliğini sürdürmüştür, istisnasız eli ayağı tutan herkes mobilet sürmeyi bilir,bilmelidir, uzun saçlı, keçi sakallı, küpeli gidipte dayak yemeyeceğiniz nadir kasabalardandır (benim baba tarafından şanım vardı onun da etkisi olabilir tabiki yoksa bende bir numara yok), yayalar yoldan özellikle de ortasından yürür ve bu doğaldır korna falan hakgetire, bir kaç sene öncesine kadar herhangi iki dükkan arasında mutlaka bir tekel bayi bulunurdu, halkın erkek kesimi sağlam alkol alan bünyelerden meydana gelir herbiri ayrı birer efsanedir, nedeni ne olursa olsun küçük de olsa bir bağı bulunanlar için sevimli bir köydür, kimse de kasaba demez zaten.
 • bir zamanlar süper festivallerin altından başarıyla kalkmış güzel kasaba. belediye başkanı değiştikten sonra turizm anlamında ilerleme kaydedememiştir. bülent ılgaz zamanında tolga çandar, gülşen kutlu gibi isimler festivale renk katarken, belediye yönetimi değiştiğinden beri festiavlin en ağır isimleri bile bir tuhaf, yok ferdi gürses, yok popstar demet. popstar demet nedir bi kere? gülşen kutlu'nun çıktığı sahneye yakışır mı?
  sonuçta kemerleriyle olsun havasıyla suyuyla olsun güzel bir kasabadır kemerhisar, yani tyana.
 • kemerhisar'lı olduğunu hatta apollon'un torunu olduğunu iddia eden biriyle enfes bir sohbet yaşama şansına nail oldum. kendisinin samimi duygularına ve içtenliğine inanıyorum, selamlar size apollon ve torunları...

  x: biz apollo'nun torunuyuz.
  ben: apollo kim ?

  x: apollo değil apollon.
  ben: peki, apollon kim ?

  x: internetten bakabilir misin kimmiş.
  ben: phhuaaahhhhuhhh.
 • toprakları altında bu coğrafyanın en önemli antik kentlerinden biri yatan, antik çağlarda kilikya bölgesi'nin en büyük şehirlerinden biri olan tyana'nın yitik anılarıyla bezenmiş bir kasabadır,atalarımın doğduğu yerdir.
 • herkesin birbirini tanıdığı ve her sokakta en az bir tekel bayinin bulunduğu milletin yolun ortasında yürüdüğü şükela yerdir