şükela:  tümü | bugün
 • kemik doku içerisinde travma, alkol ve/veya steroid gibi nedenler olarak veya olmadan gelişmiş, nekrozun eşlik etmediği ödemdir. osteonekrozun öncülü olabileceğinden şüphelenilmektedir. künt bir ağrı şeklinde başlar, basmakla ağrı artabilir. genelde yumuşak dokuda incinme ile karıştırılıp atlanır. direkt radyolojik incelemeler normaldir. mr ile teşhis konur. tedavide; üzerine ağırlık vermemek, kilo vermek, sportif faaliyetlere ara vermek, sigaranın yasaklanması gerekir. medikal tedavi olarak glukozamin kondroitin sülfat kompleksi ve hiperbarik oksijen tedavisi uygulanır.
 • doktorumun zamanla geçer diyip 1 ay koltuk değneği kullanımından sonra başka tedavi uygulamadığı 1 sene sonra hala varlığının devam ettiğinin öğrendiğim ,1 sene boyunca ödemli olan kemikte ne tür hasarlar oluşur merak ettiğim sıkıntı. düzgün bir doktor önerisine açığım.
 • tedavisinde ilomedin kullanılıyormuş. ilginç hastalık.
 • dizimde olmuş olan hastalık.tam olarak geçmesi 6 ay sürdü.dizim şimdilik gayet iyi durumda.
 • geçen sene bileğimi burkup, sonrasında çatlattığımı öğrendikten sonra bir sene geçmesine rağmen ayak bileğimdeki hafif şişlik ve süregelen acı sebebiyle tekrar mr çektirip farklı bir doktor tarafından konulmasıyla öğrendiğim teşhis.

  maalesef ki anladığım kadarıyla bilinen bir tedavisi yok. doktorun bana söylediği ayağındaki acı ve şişliği takip edeceksin, ayağına çok yüklenmeyeceksin, sigara kullanmayacaksın, beslenmene dikkat edeceksin falan filan. eğer şişlikte acıda artış olursa mr’la takip edilecek dedi.

  acı olanı; doktor, bu ödem büyürse ayağın içerden çürür, bu noktada ameliyat yapmak gerekiyor, çünkü kemikte çökme meydana gelir diye uyardı.

  daha önce gittiğim doktor bu durumdan bahsetmemişti, 1,5 ay robotik ayaklardan kullandım, acaba gerçekten çatlak mı vardı diye düşünüyorum şimdi. basit bir burkulma nerelere geldi.

  doktora gittiğimde sen abartıyosun, hiçbi şeyciğin yok demesini beklerken böyle bir teşhis duyunca moralim bozuldu açıkçası. ilk mr görüntümü iletip karşılaştırma yapmasını sağlayacağım sonrasında.

  zaten dikkat ediyordum ayağıma ama artık daha fazla edeceğiz. ne yapalım.
 • bu konuda istanbul'da iyi bir doktor arıyorsanız: (bkz: alper gökçe)
  yeri beşiktaş/fulya'da.